V chudobe zmietanom Zimbabwe je toto prvý a zároveň posledný miliardár

  • Pozitívne správy zo Zimbabwe vždy potešia, africký štát totiž málokedy prekvapí v pozitívnom slova zmysle
  • Kedysi turistický raj a bezpečná krajina, je dnes na okraji záujmu cestovateľov
  • Preto informácia o tom, že aj Zimbabwe má svojho vlastného miliardára, určite zaujme
miliardár
facebook.com
  • Pozitívne správy zo Zimbabwe vždy potešia, africký štát totiž málokedy prekvapí v pozitívnom slova zmysle
  • Kedysi turistický raj a bezpečná krajina, je dnes na okraji záujmu cestovateľov
  • Preto informácia o tom, že aj Zimbabwe má svojho vlastného miliardára, určite zaujme

Zimbabwe bolo v minulosti obrovským turistickým rajom. Plné národných parkov s krásnou prírodou a nevšednými zvieracími obyvateľmi, na ktorých sa u nás v Európe dívame maximálne spoza mreží zoologickej záhrady. Okrem toho je to krajina veľmi známych Viktóriiných vodopádov ktoré skrášľujú rieku Zambezi. Tie patria vôbec k najkrajším prírodným divom sveta. Pri výške 108 metrov padajú zo zrázu o šírke 1,7 kilometra. To sú však pravdepodobne všetky pozitíva, ktoré sa spájajú s týmto štátom.

Všadeprítomné spoločenské problémy a extrémna chudoba sa prejavujú aj na priemernej dĺžke života ľudí. Muži sa dožívajú v priemere 46 rokov, čo nie je potešujúce. Pri srdci možno zahreje fakt, že je to jedna z mála krajín, kde muži žijú v priemere o rok dlhšie než ženy. Vysoká inflácia vyhnala ceny do astronomických výšok. Zašlo to až tak ďaleko, že ničím výnimočným neboli ani stomiliardové bankovky.

Krajina falošných miliardárov

V roku 2009 sa však krajina rastúceho zimbabwského dolára vzdala a prijala americký dolár. To znamenalo aj koniec štátu s „najvyšším počtom miliardárov a milionárov“. Oficiálne tak ostal iba jeden miliardár Strive Masiyiwa, ktorý sa v tejto krajine narodil, ale ešte ako dieťa sa musel odsťahovať do Anglicka. Práve tento krok mu pomohol nabrať rozhľad a stať sa tým, kým je dnes.

Školstvo vyspelých krajín je na omnoho vyššej úrovni. Po štúdiách na strednej škole v Škótsku a získania titulu inžinier na univerzite vo Walese sa rozhodol v roku 1984 vrátiť do svojej domovskej krajiny. Tu v roku 1993 založil telekomunikačnú spoločnosť Econet, ktorá sa stala najväčším poskytovateľom tohto typu služieb v krajine, kde vtedy o mobilnom signále mohli len snívať. Dnes disponuje majetkom v hodnote 1,4 miliardy eur.

Econet sa po pokrytí domovskej krajiny rozrástol aj na iné trhy. Jeho služby môžeš využiť okrem Afriky aj v Európe alebo dokonca Amerike. Láska k Anglicku však úplne nevychladla, a tak sa Strive spolu so svojou ženou Tsitsi rozhodli v roku 2010 presťahovať do Londýna. Manželský pár patrí medzi veľkých filantropov. Spoločne založili nadáciu s názvom Higherlife, ktorá prepláca školné poplatky 40 000 študentom v Zimbabwe. Ich nadácia sa zameriava špeciálne na mladých ľudí.

Strive pravidelne upozorňuje aj na problém migrácie do európskych krajín. Mnohí emigranti sa rozhodnú pre cestu cez Saharu alebo Stredozemné more, a to prináša obete na životoch. „Počúvajte, urobme niečo! Sme schopní vytvoriť pracovné miesta. Môžete byť podnikateľmi alebo pracovať pre podnikateľov. Nemusíte sa vystavovať tomuto obrovskému riziku,“ vyjadril sa na margo nebezpečenstva migrácie.

zdroj: dailymail.co.uk , globe24.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech