V Číne to na poli kryptomien poriadne vrie. Po zákaze ťaženia chce krajina poslať preč aj „baníkov“

  • Zlaté časy meny bitcoin sú minulosťou, no Čína chce zahladiť po kryptomenách všetky stopy
  • Ťažké obdobie zažívajú všetci "baníci" na jej území a nie je ich vôbec málo
  • Mnohí z nich sa chystajú na masívny presun do Kanady, ktorá poskytuje ideálne podmienky
bitcoin
pixabay.com/wikimedia.org
  • Zlaté časy meny bitcoin sú minulosťou, no Čína chce zahladiť po kryptomenách všetky stopy
  • Ťažké obdobie zažívajú všetci "baníci" na jej území a nie je ich vôbec málo
  • Mnohí z nich sa chystajú na masívny presun do Kanady, ktorá poskytuje ideálne podmienky

Vojna Číny proti kryptomenám naberá na intenzite a vláda plánuje ich úplné odstavenie. Boj proti kryptomenám tak začal na viacerých frontoch. Momentálne svoju pozornosť upriamila na všadeprítomných minerov, kvôli ktorým dokonca zdraželi celoplošne grafické karty. Ťažiari virtuálnej meny sa tak budú musieť pomaly, ale isto porúčať. Ako ideálna nová základňa by mohla poslúžiť Kanada. Prečo?

Bitcoin mineri na úteku

Čína sa úplne nečakane stala hlavnou baštou nadšených minerov. Celkovo sa práve v tejto krajine nachádza až 58 % všetkých ťažobných zariadení. Niektoré zaberajú obrovské plochy a sú tvorené stovkami, ak nie tisíckami výkonných grafických kariet. Takéto šokujúce výsledky priniesla štúdia Univerzity Cambridge, ktorá prebehla v minulom roku. Čína sa stala veľmi obľúbenou z jednoduchých dôvodov. Je tu nízka nielen cena za elektrickú energiu, ale aj cena pôdy. Jednoducho ideálne miesto pre poriadnu ťažobnú spoločnosť.

Dnes však aj majoritné spoločnosti uvažujú o presune inam. Lightningasic je firma, ktorá sa zviezla na úspechu kryptomien. Jej šéf Jack Liao okrem nej vlastní ešte niekoľko ďalších a kvôli dusnej situácii vážne premýšľa nad odchodom. Do úvahy pripadá Kanada, Island alebo USA. Nie je však sám, nakoľko podobne zmýšľajú aj majitelia mnohých ďalších firiem.


Čínska vláda im totiž oficiálne nariadila, aby sa zbalili a odišli. Takéto vyhlásenie môže byť predzvesťou vážnejších operácií proti takýmto miestam. Podľa vlády ťažobné spoločnosti nielen zaberajú pomerne veľké územia, ale neplatia dane a vzniká riziko požiarov v dôsledku vysokých teplôt pri ťažení. Ďalším cieľom čínskej vlády ako ešte viac oslabiť silu nepriateľa je zničiť weby, ktoré umožňujú výmenu a predaj kryptomien. Smutný osud tak postihol najväčších hráčov na čínskom trhu – BTC China a Via BTC.

Obaja poskytovatelia sa koncom roka vyjadrili, že zastavia všetky operácie s kryptomenami. Boj proti kryptomenám sa rozbehol celoplošne. Plány na obmedzenie má aj Japonsko, ktoré však nepodniká také tvrdé kroky ako Čína. Jediné obmedzenia sa týkajú online obchodovania. Horšie sú na tom v Južnej Kórei, kde obyvatelia dokonca podpisujú petíciu. Zapojilo sa do nej viac ako 228 000 obyvateľov. Pravidlá v krajine hovoria, že ak petícia presiahne viac ako 200 000 podpisov, bude sa ňou zaoberať vláda.

zdroj: cnn.com, cnn.com, cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech