V Číne nainštalovali na priechode pre chodcov sprchy. Ich funkčnosť a zámer sú geniálne

  • Čínska polícia sa rozhodla tak trošku humorne trestať nedisciplinovaných chodcov na priechodoch pre chodcov
  • Namiesto policajných hliadok priamo na priechodoch umiestnila mini vodné sprchy
čína
weibo
  • Čínska polícia sa rozhodla tak trošku humorne trestať nedisciplinovaných chodcov na priechodoch pre chodcov
  • Namiesto policajných hliadok priamo na priechodoch umiestnila mini vodné sprchy

Keď počúvame o dopravnej situácii, tak sa mnohokrát hovorí len o nedisciplinovanosti vodičov. Na vine pri nehodách však nemusia byť len vodiči automobilov. Množstvo chodcov, ktorí sa nevedia vpratať do kože narastá utešeným tempom aj u nás. Typickým príkladom je prechod cez cestu bez kontroly či je cestá voľná a či nehrozí zrážka s prichádzajúcim automobilom.

Mnohokrát sa ľudia na priechodoch rozhodnú prechádzať dokonca na červenú. Obrovský problém s týmto fenoménom má aj Čína. Husto obývané mestá však majú tak vysoký počet obyvateľov, že ukontrolovať tých neporiadnych je niekedy poriadnym problémom.

Systémy zatiaľ fungujú dokonale

Kde to nedokáže polícia prichádzajú na rad automatizované systémy, ktorých senzorom jednoducho nič neunikne. Tie síce narušiteľa premávky nepotrestajú pokutou alebo väzením, ale studenou sprchou, ktorá ho minimálne prekvapí a môže ho tak odradiť od svojho nekalého konania.

Žlté stĺpiky, ktoré boli inštalované v centre mesta Daye na oboch stranách priechodu pre chodcov. Na prvý pohľad vyzerajú ako obyčajné bariéry. Skrývajú však najnovšie technológie 21. storočia. Vinníka najskôr identifikujú senzory na rozpoznávanie tvárí. Jeho tvár sa okrem toho objaví na veľkej „obrazovke hanby“ pri priechode.

Ak by sa rozhodol prejsť cez cestu na červenú dostane mokré prekvapenie. Stĺpiky vysoké pol metra tak vytvárajú akúsi vodnú bariéru, ktorá má zabrániť narušeniu plynulosti premávky a znížiť riziko nehôd.

Malé „vodné delá“ dokonca s narušiteľom komunikujú a vystríhajú ho pred vstupom na vozovku vďaka zabudovaným, reproduktorom. Ak sa na semafore objaví červená, tak na túto skutočnosť upozornia s tým, že prechod na červenú predstavuje nebezpečenstvo. Mnoho obyvateľov o tomto systéme vôbec netušilo, a tak sa bez problémov rozhodlo stĺpiky ignorovať. Aké však bolo ich prekvapenie, keď dostali poriadnu dávku studenej vody? Poriadne sa vyľakali. Na internete sa totiž objavilo video, ktoré systémy zachytáva priamo v akcii.

Niektorí ľudia, ktorí o systéme vedeli sa ho rozhodli otestovať len tak zo zábavy. V oboch prípadoch fungoval dokonale. Miestni policajti, ktorí sa rozhodli systém testovať zatiaľ ešte nevedia, či ho tu ponechajú aj do budúcna. O všetkom rozhodne účinnosť opatrenia. Nápad sa stretol z rozporuplnými reakciami na sociálnej sieti Weibo. Podľa niektorých je nápad zaujímavý, iní ho kritizujú kvôli spotrebe vody, elektriny a verejných financií.

zdroj: dailymail.co.uk , scmp.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech