V jedinečnej rakúskej obci sa nachádza najkratšie metro sveta

  • V každej krajine na Zemi existuje nejaké to zaujímavé miesto, o ktorom nemáš ani len tušenia
  • Jedna taká zaujímavosť sa nachádza v malej rakúskej obci.
  • Čuduj sa svete, nachádza sa tu metro
metro
YouTube
  • V každej krajine na Zemi existuje nejaké to zaujímavé miesto, o ktorom nemáš ani len tušenia
  • Jedna taká zaujímavosť sa nachádza v malej rakúskej obci.
  • Čuduj sa svete, nachádza sa tu metro

Veľkomestá majú jednu veľkú nevýhodu, rozprestierajú sa na obrovskom území. Každé poriadne veľkomesto by malo byť povinne vybavené metrom. Nie každý človek totiž túži stáť v nekonečných zápchach na cestách. Cesta metrom je pohodlnejšia a rýchlejšia. Práve preto sa metrá nachádzajú v tých najväčších mestách sveta. New York má svoje vlastné metro, a tak isto aj Los Angeles. Metro má napríklad aj Budapešť a je vôbec najvyužívanejšou formou dopravy v meste.

Poľská Varšava má taktiež svoju vlastnú podzemnú dráhu. Metro majú aj naši bratia Česi. Pražské metro prepraví za deň viac ako milión cestujúcich.  Zaujímavé je, že na Slovensku žiadne metro nemáme a naozaj by bolo potrebné. Bratislava by si ho priam pýtala, veď ak ho môže mať malá rakúska obec Serfaus, ktorá sa nachádza v Tirolsku a má len cez tisícku obyvateľov, tak naše takmer polmiliónové hlavné mesto si ho definitívne zaslúži.

Metro nie je len atrakciou

Poďme však k výnimočnej obci, ktorá sa leží vo výške 1429 metrov a je súčasťou vyhľadávaného strediska pre milovníkov zimných športov. Serfaus-Fiss-Ladis, ako sa stredisko nazýva vzniklo spojením s blízkymi obcami Fiss a Ladis. Návštevníci obce sa však okrem strmých zasnežených kopcov veľmi radi vozia v najkratšom metre sveta, ktoré má dĺžku 1280 metrov. Bolo by hriechom nevyužiť túto zaujímavú atrakciu. Metro tu však nebolo v roku 1985 vybudované len za účelom zábavy turistov.

Naozaj prispelo k úplnému obmedzeniu automobilov v celej obci. Na rekordne krátkom úseku sa nachádza rovno štvorica zastávok. Je to takmer neuveriteľná hustota, keďže cesta metrom z jedného konca na druhý je rekordne krátka. Celá súprava je zložená z dvoch vozňov a je plne automatizovaná. Na všetko dohliada jedna osoba, ktorá všetko ovláda z riadiaceho strediska. A čo je najviac potešujúce? Cestovanie metrom je úplne zdarma.

Vozne netypického metra však na rozdiel svojich väčších vzorov nemajú kolesá. Namiesto nich sa na podvozku každého vozňa súpravy nachádza 24 vzduchových vankúšov. Súprava je ťahaná prostredníctvom oceľového lana a navijaka.

Celková kapacita je 270 osôb a súprava sa pohybuje rýchlosťou 7 m/s. Zastaraná súprava by mala čoskoro „odísť na dôchodok“. Nahradiť by ju mala novšia a rýchlejšia verzia.

zdroj: youtube.com , wikipedia.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK