V nemeckých útulkoch zakázali adopcie zvierat počas vianočného obdobia

  • Desiatky veľkých útulkov na území Nemecka sa rozhodli pre dočasný zákaz adopcie zvierat počas vianočných sviatkov
  • Dôvodom je hlavne to, že množstvo týchto urýchlených darčekov končí po Vianociach opäť na ulici
pes
flickr
  • Desiatky veľkých útulkov na území Nemecka sa rozhodli pre dočasný zákaz adopcie zvierat počas vianočných sviatkov
  • Dôvodom je hlavne to, že množstvo týchto urýchlených darčekov končí po Vianociach opäť na ulici

„Zvieratá sú živé tvory a nie darčeky,“ tvrdia svorne predstavitelia mnohých útulkov v Nemecku. Častokrát sa stáva, že práve takéto vianočné darčeky nakoniec končia na ulici alebo v zariadeniach pre opustené zvieratá. Vianočná sezóna je v plnom prúde a ľudia sa rozhodujú čo kúpiť svojim blízkym pod vianočný stromček.

darček

Okrem neživých darčekov sú v súčasnosti v kurze aj tie živé. Medzi najobľúbenejšími sú, samozrejme, psy, ktoré sú považované za verných priateľov človeka.

Problémom je to, že Vianoce v nás vzbudzujú emócie a teda máme chuť darovať svojim ratolestiam všetko, čo im na očiach vidíme. Ak si teda želajú napríklad štvornohého miláčika, tak im ho s radosťou doprajeme. Samozrejme, musia sľúbiť, že sa o neho budú príkladne starať. Sľub je jedná vec, ale realita býva v mnohých prípadoch odlišná.

Pes pod stromček nepatrí

Malé deti domáci miláčik po čase omrzí a prestávajú sa mu venovať. Výsledkom je potom to, že sa nechcený darček vracia buď na ulicu alebo späť do útulkov. Práve tomuto chcú zabrániť majitelia týchto zariadení v Nemecku. Jednoducho odmietajú darovať svojich zverencov ako vianočný darček pod stromček. Do akcie s názvom pes je na celý život, nielen na Vianoce sa zapojili desiatky útulkov na území Nemecka.

Medzi nimi je aj najväčší útulok v Európe, ktorý sa nachádza v Berlíne. Podľa vyhlásenia útulku tento zákaz minimalizuje riziko toho, že nechcené darčeky skončia tam, kde nemajú. „Zvieratá sú živé tvory so svojimi potrebami a pocitmi. Nie sú vhodné ako darčeky,“ píše sa vo vyhlásení útulku.

„Rozhodnutie o vlastníctve zvieraťa nemôže byť brané na ľahkú váhu. S týmto rozhodnutím musí byť stotožnená celá rodina,“ hovorí Claudia Hämmerling z berlínskej organizácie na ochranu zvierat. Zákaz má svojich zástancov, ale, samozrejme, aj kritikov. Niektorí ľudia si myslia, že niet lepší čas na predstavenie nového člena rodiny ako cez pokojné vianočné sviatky. Druhá skupina naopak tvrdí, že Vianoce sú plné stresu a jednoducho sa jedná o nevhodný čas. Zviera by však naozaj nemalo byť vianočným darčekom.

zdroj: bbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK