V Rusku zvýšili vek odchodu do dôchodku na 65 rokov. Je tu možnosť, že muži sa ho ani nedožijú

  • Zvyšovanie odchodu do dôchodku je v súčasnosti dosť palčivou témou nielen na Slovensku
  • Verejnosť na tieto informácie reaguje dosť búrlivo a niet sa čomu čudovať
  • Čo však majú povedať občania Ruska, ktorým zvýšili dôchodok presahujúci úroveň priemernej dĺžky života?
23550149_1563617283728822_1733193324182991029_o
flickr
  • Zvyšovanie odchodu do dôchodku je v súčasnosti dosť palčivou témou nielen na Slovensku
  • Verejnosť na tieto informácie reaguje dosť búrlivo a niet sa čomu čudovať
  • Čo však majú povedať občania Ruska, ktorým zvýšili dôchodok presahujúci úroveň priemernej dĺžky života?

Zvyšovanie odchodu do dôchodku je veľmi nepopulárna téma a politici musia mať poriadne veľkú odvahu, keď s ňou vychádzajú na verejnosť. U nás to v súčasnosti vyzerá tak, že vek odchodu do dôchodku každoročne rastie. Predstavitelia štátu si však konečne uvedomili, že dôchodkový vek bez stropu nie je naozaj bohvie čo, a preto sa rozhodli tento strop znížiť na 65 rokov. Možno to vyzerá ako správny krok, ale lepším krokom by bolo určite, keby sa výška dôchodkového veku vôbec nemenila.

Z práce rovno do truhly

Nepopulárnemu opatreniu sa však nevyhlo ani Rusko. Slovákov poteší, že nie sme sami. Mužských obyvateľov Ruska naopak toto opatrenie nepoteší, pretože ich niť života sa často končí v priemere vo veku 64,7 rokov. Zaujímavé je to, že toto nepopulárne oznámenie prišlo priamo počas majstrovstiev sveta vo futbale. Zvýšenie veku odchodu do dôchodku však postihlo aj ženy, ktorým ho zdvihnú o kúštik viac. Ženy sa však dožijú v priemere vyššieho veku. Muži v Rusku odchádzali na dôchodok vo veku 60 rokov.

Ženy o 5 rokov skôr. Vek odchodu do dôchodku pre ženy sa zvýši o rekordných 8 rokov a zastaví sa na čísle 63 rokov. Mužom sa zvýšil vek odchodu „iba“ o 5 rokov. A dôvod? Rusko je aj napriek vysokému počtu obyvateľov a bohatstvu samotného prezidenta Putina na tom veľmi biedne, čo sa penzií týka. O nepopulárnom opatrení ruská vláda premýšľala mnoho rokov, avšak rozhodlo sa tesne po obhájení prezidentského kresla Vladimíra Putina.

Toto opatrenie vyvolalo v Rusku nevôľu väčšiny obyvateľstva. Čo sa však dá robiť, keď na dôchodky jednoducho nebude? Situácia je totiž horšia ako na Slovensku. Vek dožitia sa zvyšuje a na dôchodcov nebude mať kto pracovať. Zvyšovanie dôchodkov je však dvojsečná zbraň. Ľudia sa totiž vďaka dlhodobej práci pravdepodobne dožijú ešte nižšieho veku. Podla premiéra Dmitrija Medvedeva to však inak nejde.

Úprava výšky dôchodkov však prebehne postupne, podobne ako u nás. Ženy na svoj maximálny strop dosiahnu v roku 2034 a muži o čosi skôr v roku 2028. Potešujúca správa je to, že zmena výšky odchodu do dôchodku by sa mala prejaviť aj na samotnej výške dôchodkov, ktorá je v súčasnosti v priemere 190 eur.

zdroj: idnes.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech