V Singapure vyrástlo obrovské testovacie stredisko pre autonómne vozidlá

  • Singapur patrí medzi technologicky najrozvinutejšie miesta na Zemi
  • Jeho dokonalá infraštruktúra ho priam predurčuje na masívne nasadenie autonómnej dopravy
  • Dokonca tu vyrástlo rozľahlé testovacie stredisko pre autonómne vozidlá
singapur
Youtube
  • Singapur patrí medzi technologicky najrozvinutejšie miesta na Zemi
  • Jeho dokonalá infraštruktúra ho priam predurčuje na masívne nasadenie autonómnej dopravy
  • Dokonca tu vyrástlo rozľahlé testovacie stredisko pre autonómne vozidlá

Singapur patrí medzi technologicky najrozvinutejšie štáty sveta. Je tu vybudovaná dokonalá infraštruktúra, ktorá je priam vhodná na nasadenie autonómnych vozidiel. Práve preto sa mnoho startupov, ktoré pracujú na svojich autonómnych elektromobiloch, snaží dostať na cesty Singapuru. Upozornil na to server CNN.com.

Jednou z takýchto spoločností je aj MooVita, ktorá testuje v testovacom stredisku Nanyang priamo v Singapure miniatúrny automobil s názvom MooAV. Toto malé autíčko môže byť vozidlom, ktoré bude vo veľkom premávať práve v Singapure už o niekoľko rokov.

zdroj: youtube

Na testovacom stredisku, ktoré sa rozprestiera na ploche piatich akrov sa preháňajú maličké automobily bez šoféra. Testovacie stredisko využívajú aj iné startupy. Je totiž dokonalou kópiou ciest Singapuru. Sú tu semafory, prechody pre chodcov, dopravné značky a dokonca aj simulátor dažďa. Stredisko bolo totiž vybudované za cieľom toho, aby bolo možné dokonale otestovať schopnosti autonómnych vozidiel za každých podmienok.

Singapur sa chce stať centrom vývoja autonómnych vozidiel. Nerobí to však len tak pre nič za nič. Ostrovný štát totiž sleduje širší cieľ.

„Obyvateľstvo Singapuru starne omnoho rýchlejšie, ako kdekoľvek inde na svete. Vzniká tak situácia, že ak chceme do budúcna umožniť seniorom možnosť mobility, bude dobré mať k dispozícii takúto technológiu,“ hovorí profesor Subodh Mhaisalkar, z Technologickej univerzity Nanyang, ktorá testovacie stredisko vybudovala.

zdroj: youtube

Vznikajú tiež obavy z nedostatku šoférov autobusov, takže autonómne vozidlá sú obrovským plusom. O autonómne vozidlá je v Singapure už dnes solídny záujem. Vláda krajiny sa však snaží udržať rozvoj v tejto oblasti v rozumných medziach. Na uliciach už premávajú elektromobily s autonómnymi funkciami a miešajú sa s tradičnými automobilmi. Ak má automobil tieto pokročilé funkcie, nemôže zatiaľ jazdiť na cestách bez dozoru človeka. Tak isto sú obmedzené aj rýchlosti.

Maximálka pre autonómne vozidlá je 30 km/h. Singapur je podľa konzultačnej spoločnosti KPMG druhou najpripravenejšou krajinou pre nasadenie autonómnych vozidiel po Holandsku. Dôvodom je, že Singapur má dokonale navrhnutú infraštruktúru a autonómne vozidlá tu nebude problémom jednoducho implementovať.

zdroj: cnn.com, www.bloomberg.com, www.assets.kpmg

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech