V slnečnej sústave sa nachádza osem miest, kde môže existovať mimozemský život

  • Naša slnečná sústava stále ukrýva mnoho zaujímavých tajomstiev, ktoré môžu poriadne prekvapiť
  • Poznáme totiž osem rôznych miest, kde je vysoký výskyt vody v rôznych podobách
  • A kde je voda, tam by mohol existovať aj plnohodnotný mimozemský život
mesiac
zdroj: flickr
  • Naša slnečná sústava stále ukrýva mnoho zaujímavých tajomstiev, ktoré môžu poriadne prekvapiť
  • Poznáme totiž osem rôznych miest, kde je vysoký výskyt vody v rôznych podobách
  • A kde je voda, tam by mohol existovať aj plnohodnotný mimozemský život

Enceladus

Je malý mesiac o priemere 505 kilometrov, ktorý obieha okolo Saturna. Na jeho povrchu sa nachádza obrovský oceán, z ktorého vystrekuje voda do obrovskej výšky. Toto je miesto, kde by mohla existovať určitá forma života.

Triton

Ďalším mesiacom, na ktorom by mohla existovať nejaká forma života, je práve Triton, ktorý obieha okolo poslednej planéty našej slnečnej sústavy. Fotografie sondy Voyager 2 ukázali, že na tomto najchladnejšom mieste slnečnej sústavy sa nachádzajú ľadové sopky –  kryovulkány, ktoré chŕlia vodu a paru.

Dione

Tento ľadový mesiac Saturna obsahuje na povrchu vodu vo forme ľadu. Pod povrchom sa však, podľa vedeckých predpokladov, nachádza obrovský oceán.

Pluto

Pluto bolo pôvodne deviatou planétou slnečnej sústavy, avšak postihol ju smutný osud a zo svojej pozície sa musela porúčať. V roku 2006 sa totiž v Prahe rozhodlo, že Pluto nie je právoplatnou planétou slnečnej sústavy, kvôli malým rozmerom a netypickej obežnej dráhe. Chladná planéta, ktorú sme nedávno preskúmali vďaka sonde New Horizons, vydala svoje tajomstvo. Pod jej povrchom sa pravdepodobne nachádza obrovský oceán, v ktorom by mohlo byť také množstvo vody, aké majú všetky moria a oceány na Zemi.

Europa

Je najmenším mesiacom planéty Jupiter. Veľkosťou sa dá prirovnať k nášmu Mesiacu a je dokonca viditeľný aj ďalekohľadmi zo Zeme. Aj táto malá guľka má, podľa predpokladov vedcov, na svojom povrchu obrovský slaný oceán. Podobne ako tomu bolo pri mesiaci Enceladus, aj tento mesiac vyvrhuje do vesmíru masy vody.

Callisto

Druhý najväčší mesiac Jupitera je pokrytý ľadovou pokrývkou. Ako už vieš, kde je ľad, tam je aj voda. Pod hrubou vrstvou ľadovej pokrývky sa nachádza obrovský oceán. Hrúbka vrstvy je až 200 kilometrov, a tak bude veľmi ťažké zistiť čo sa deje priamo vo vodách.

Titan

Titan je najväčším mesiacom Saturna a druhým najväčším mesiacom slnečnej sústavy. Pod ľadovým povrchom o hrúbke 96 kilometrov sa pravdepodobne nachádza obrovský oceán. Dokonca vieme, ako to na povrchu planéty vyzerá vďaka sonde Huygens, ktorá tu pristála v roku 2005.

Ganymede

Najväčší mesiac našej slnečnej sústavy je práve Ganymede. Aj na tomto mesiaci sa pravdepodobne nachádza obrovský oceán vody. Je vôbec jediným mesiacom planéty Jupiter, ktorý nesie mužské meno

zdroj: businessinsider.com