V svetoznámom britskom denníku ste mohli nájsť článok o Košiciach. Toto ich na metropole východu uchvátilo najviac

  • Čo majú spoločné kasárne, mestská plaváreň a tabačka? V Košiciach slúžia ako dokonalý príklad recyklácie na slovenský spôsob. Staré, ošarpané a nevyužívané budovy sa razom premenili na miesta plné života, kultúry a kreativity. Košice síce sú druhým najväčším mestom Slovenska, pokiaľ však ide o street art, jednoznačne sú na prvom mieste. Nebojíme sa dokonca tvrdiť, že niektoré košické budovy sú najkrajšími v Strednej Európe.
tftz
wikimedia.org (Patrick Hendriksen ,Tucquero )
  • Čo majú spoločné kasárne, mestská plaváreň a tabačka? V Košiciach slúžia ako dokonalý príklad recyklácie na slovenský spôsob. Staré, ošarpané a nevyužívané budovy sa razom premenili na miesta plné života, kultúry a kreativity. Košice síce sú druhým najväčším mestom Slovenska, pokiaľ však ide o street art, jednoznačne sú na prvom mieste. Nebojíme sa dokonca tvrdiť, že niektoré košické budovy sú najkrajšími v Strednej Európe.

Ak ste tam ešte neboli, Košice stojí za to navštíviť. Okrem histórie si tu užijete širokú škálu kultúrnych zážitkov, architektonické klenoty, skvelé reštaurácie, kaviarne, či bary. Často sa im hovorí „brána východného Slovenska“ a ak by ste chceli objavovať tento podceňovaný kraj, toto je ideálne miesto, kde začať.

Východné Slovensko je domovom mnohých národných parkov a pamiatok UNESCO. V miestnych viniciach máte príležitosť ochutnať legendárne víno Tokaj a nájdete tu aj kolísku pop artu, keďže v tomto regióne sa narodili aj rodičia slávneho Andyho Warhola.

V roku 2013 boli Košice Európskym hlavným mestom kultúry a odvtedy tu nie je núdza o rôzne kultúrne podujatia a umelecké projekty. Istá umelecká organizácia s názvom Street Art Communication (SAC) prišla s originálnym nápadom predstaviť uliciam Košíc trochu urban artu. V roku 2008 odštartoval miestny street art festival, počas ktorého vznikali tie najkrajšie murálne diela.

V súčasnosti nájdete po Košiciach roztrúsených viac než 30 diel, ktoré boli vytvorené talentovanými domácimi, ale aj zahraničnými umelcami. Väčšina z nich bola vytvorená práve v roku 2013, každý rok však vďaka SAC pribudne do ulíc tohto mesta niekoľko nových diel.

Nájdete tu aj súčasti tzv. SPOTs projektu, v rámci ktorého boli svetoví umelci vyzvaní, aby svoje nápady preniesli napríklad na túto vykurovaciu budovu vedľa desať poschodového paneláku. V roku 2009 totiž členovia SPOTs tímu prišli s nápadom posunúť umenie z centra mesta aj do odľahlejších ulíc. Obyčajné sídlisko tak rozžiarili diela slovenského umelca Radoslava Repickeho a jeho francúzskeho kolegu Cart’1.

Oficiálnym strediskom SAC je Tabačka, bývalá tabaková továreň, z ktorej je v súčasnosti kultúrne centrum s barom a bistrom. Ak sem nahliadnete, určite sa nájde niekto, kto vám ochotne prezradí, kde hľadať najväčšie street artové klenoty. Vďaka Pyecka studio, shop & gallery máte možnosť dozvedieť sa detaily o umelcoch a prezrieť si mapu, na ktorej nájdete umiestnenie každého diela.

Kreatívna poľská dvojica Bezt & Pener ozvláštnili budovu neďaleko centra mesta dielom s názvom The Healer.

Umelec z Chile Inti zas prežiaril obyčajný obytný blok živými karnevalovými farbami Latinskej Ameriky.

Caludio Ethon sa narodil v roku 1982 v brazílskom Sao Paule. Inšpiráciu čerpá z vlastných zážitkov, snov a spomienok.

Murál po sebe zanechal aj umelec z Sheffieldu menom Phlegm. Jeho čierno biela rozprávková maľba vniesla do ulíc kúsok čara.

Martin Kiman aka Rheus je multi-žánrový umelec z Košíc. Obyčajnú myšlienku zmení na niečo krásne a nezvyčajné.

Ruku k dielu priložil aj umelec s Bologne, Erica il Cane. Rozhodol sa svojským spôsobom vyobraziť tému chamtivosti.

V skrytej bočnej uličke sa zas realizovali Poliaci známi ako Chazme & Tone a vytvorili jedinečný pestrofarebný murál.

Ďalšou výzvou bolo prerobiť staré zanedbané vojenské kasárne z 19. storočia na živé kultúrne centrum, čoho sa ujal ECoC 2013. Každá budova Kasární Kulturpark bola pomenovaná podľa NATO abecedy (Alpha, Bravo, Charlie atď.). Sú to skvelé priestory na rôzne interaktívne a kultúrne podujatia, ako napríklad Fashion Lab.

Na Rumanovej 1 bol kedysi bazén, dnes tu však nájdete Kunsthalle, ktorá slúži ako koncertná hala a priestor pre umelecké výstavy. Aby ste sa sem dostali, prejdete cez túto malebnú Hrnčiarsku ulicu. Nájdete tu mnoho skvelých kaviarničiek a drobných umeleckých dielní.

Mesto je plné zvláštneho, ale krásneho umenia. Hádam najzvláštnejšou atrakciou bola inštalácia s názvom Drevenica, ktorej autorom je Slovák Tomáš Džadoň. Inštalácia pozostávala z troch dreveničiek, ktoré boli za pomoci žeriavov umiestnené na streche trinásť poschodového paneláku. Popradčan narodený v roku 1981 sa rozhodol, že na plecia betónovej džungle umiestni tento kúsok histórie. Bohužiaľ, v roku 2015 padlo rozhodnutie, že dreveničky musia dole. Dôvod? Obyvateľom paneláka sa za umeleckú inštaláciu smiali susedia.

Prázdniny sa pomaly, ale isto blížia ku koncu. Stále však ostáva ešte chvíľka času. Ak ho chcete kvalitne využiť, v Košiciach sa jednoznačne nudiť nebudete.

zdroj: interez.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá