V tejto krajine na mňa ukazovali prstom. Pri prílete omladneš o 7 rokov a ľudia tu žijú v pojazdných plechovkách

  • Píše sa tam iný rok a deň má 12 hodín
  • Chudobní ľudia žijú v pojazdných domoch a držanie sa za ruky je prejavom priateľstva
  • Etiópia je krajinou mnohých kuriozít, má však jedinečnú kultúru a históriu
adiss abeba
  • Píše sa tam iný rok a deň má 12 hodín
  • Chudobní ľudia žijú v pojazdných domoch a držanie sa za ruky je prejavom priateľstva
  • Etiópia je krajinou mnohých kuriozít, má však jedinečnú kultúru a históriu

Svoje miesto si našla na východnej strane Afriky. Pýši sa jedinečnou kultúrou s bohatými historickými a prírodnými pamiatkami. Nikdy nebola kolonizovaná európskymi veľmocami, preto je jedinou krajinou kontinentu s pôvodným obyvateľstvom.

Hovorí sa tam viac než 80 jazykmi a vyše 200 dialektami. Tu platí pravidlo – koľko nárečí, toľko etnických skupín. Najpočetnejšími sú však Oromovia, Amharci, Tigrajci a Sidamovia. Úradným jazykom je amharčina. Pozoruhodný je Štát južných národov – práve tam nájdeš zmes 60 malých národov a rôznorodých kmeňov.

Adiss Abeba
zdroj: Unsplash

Krajina kontrastov

Etiópia je krajinou kontrastov. Môže sa dokonca pochváliť titulom druhej najľudnatejšej krajiny Afriky a patrí medzi najdlhšie nezávislé africké krajiny.

Jej hlavným mestom je Adiss Abeba, čo v preklade znamená nový kvet. Je vstupnou bránou do kúzelného portálu, ktorým sa dostaneš do úplne iného kúta na svete. Vzniklo v roku 1887 a založil ho cisár Menelik II. V tom čase sa nazývalo kráľovské mesto Šoa.

V druhej najľudnatejšej krajine Afriky hrozí obrovský konflikt. Hovorí sa už o genocíde a vlnách migrantov

Do roku 1941 bolo okupované Talianskom a považovalo sa za hlavné mesto Talianskej východnej Afriky. Etiópski partizáni mesto napokon oslobodili a po 2. svetovej vojne sa zmodernizovalo. Rozprestiera sa na Etiópskej vysočine a siaha až do 2 500 metrov nad morom.

Chudobu je vidieť na každom rohu, nátura obyvateľov je na európske pomery naozaj nevšedná. Lenivosť, akou sa prezentujú, som si nikdy ani len nevedela predstaviť. Naopak, tanec a hudbu majú v krvi. V Adiss Abeba som strávila tri mesiace, mnohí na mňa ukazovali prstom, iní si ma zas fotili. Byť beloškou na takomto kontinente je proste zážitok.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @nataliastasikova

Na každom rohu na teba striehne prekvapenie 

Prvé zdesenie na mňa striehlo hneď po prílete na medzinárodné letisko Adiss Abeba. Ak ideš za svojimi známymi, nečakaj, že ich uvidíš hneď v letiskovej hale. Tam majú vstup zakázaný. Je to z jasného dôvodu, ktorým je povaha obyvateľov. Vždy, keď niekoho očakávali, prišli vo veľkých skupinách. Na letisku v tom prípade nastával chaos, preto to začali regulovať takýmto spôsobom.

Ďalšia nevšednosť, ktorá na teba čaká hneď pri príchode, je počasie. Ak sa tam vyberieš v letných mesiacoch ako júl či august, počítaj s tým, že sa tam zo slnka určite neuvaríš, ako si mnohí myslia. Od júla do septembra tam totiž trvá obdobie dažďov. Preto netreba zabudnúť na nepremokavú bundu a zíde sa aj hrubý sveter.

Omladneš o 7 rokov a tvoj deň bude mať len 12 hodín

Etiópia je krajinou plnou kuriozít. K nim patrí aj to, že tu omladneš o 7 rokov. Áno, čítaš dobre. Etiópia v septembri oslávila  rok 2014. Bolo to v závere augusta, čo som na uliciach s údivom pozorovala nápisy Enkutatash (Šťastný nový rok). 11. septembra ho však všetci s radosťou vítali.

Etiópčania sú naozaj ojedinelí. Majú vlastný solárny kalendár a predstavuje nie 12, ale 13 mesiacov. Posledný, trinásty mesiac sa volá pagumiene a má päť dní.

Okrem kalendára sú výnimoční aj časom. Ten pre mňa znamenal španielsku dedinu. Deň tam podľa tradícií nemá 24, ale len 12 hodín. Nový deň pre nich vždy odbije svitaním, nie polnocou ako u nás.

Extrémna divočina aj luxus. Lonely Planet prináša výber top destinácii na rok 2021

Smerovky nahradené trúbou a pojazdné domy

Pri jazde z letiska autom ma čakal ďalší šok. Smerovky sú pre miestnych veľkou neznámou. Postačí im klaksón a semafor akoby neexistoval. Polícia vám však pokutu nedá a v uliciach ju ani nestretnete, vojakov zato uvidíte na každom rohu.

Ďalšou zvláštnosťou, s ktorou som sa v tejto krajine stretla, bola podlhovastá plechová búda. Tá mi neprišla vhodná ani pre psa či mačku, no najchudobnejšia vrstva v týchto plechovkách skutočne býva. Mnohí nemajú dokonca ani na plechový domček a prebývajú na ulici. Pohľad na týchto ľudí je skutočne smutný, a pri čom mi doslova pukalo srdce, boli tie malé deti, ktoré rodičia nútia žobrať.

adiss abeba
zdroj: SIU/Natália Stašíková

Tak sa chyťme za ruky

Bizarnosť, s ktorou sa tam môžeš stretnúť, je držanie za ruky, ktoré je prejavom priateľstva. Ide o bežný zvyk, ktorý nie je vôbec prejavom intímneho vzťahu. Pre Etiópiu je príznačné, že oveľa častejšie uvidíte držať sa za ruku rovnaké pohlavia. Medzi ženou a mužom tento prejav nie je tak bežný, keďže samotné dôvernosti na verejnosti nie sú tak akceptované.

Opičí predchodca, kráľovská chatrč či najväčší trh

Táto krajina na prvý pohľad rozhodne neohúri, no ukrýva mnohé krásne miesta a pamiatky, ktoré sú späté so zaujímavými príbehmi.

V Národnom múzeu spoznáš slávnu Lucy, repliku prvého ľudského a opičieho predchodcu. Doteraz však nikto nezistil, či ide o skutočnosť alebo len o fámu. Legenda hovorí, že Lucy prebývala v zemi v hĺbke jedného metra vyše tri milióny rokov.

Miesto, ktoré si ma, naopak, získalo, bolo pohorie Entoto a kráľovský palác. Všade navôkol rástli eukalyptové stromy a panoramatický výhľad naozaj stál zato. V tejto oblasti žil pred mnohými rokmi kráľ vo svojom paláci, preto je táto lokalita veľmi vyhľadávaná turistami.

adiss abeba
zdroj: SIU/Natália Stašíková

Predtým, ako sa postavil palác, prebýval so svojou rodinou a poddanými v domoch, ktoré by som skôr prirovnala k starým chatrčiam. Pri paláci sa nachádza aj kostol Entoto Maryam, tam bol korunovaný kráľ Menelik.

Ak chceš vidieť, ako vyzerá tradičný trh v Etiópii, Addis Merkato je jasnou voľbou. Rozprestiera sa západne od centra mesta a obyvatelia o ňom hovoria ako o najväčšom, aký Etiópia má. Vládne tam obrovský chaos a neporiadok, miestami dokonca vzbudzuje hrôzu. Nájdeš tam ale hádam všetko – od jedla až po oblečenie či suveníry.

Adiss Abeba
zdroj: Unsplash

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK