V tejto krajine som mal nôž na krku. Denne tu zavraždia cez 50 ľudí, je to šialenstvo

  • Tučniaky i levy. Púšte, savany i zasnežené hory. Chuť divokého západu, Európy i samotnej Afriky. To všetko v jednej krajine – Juhoafrická republika
  • História silne poznačená rasizmom, ktorý pretrváva do súčasnosti
Pobrežie Juhoafrickej republiky a Kapského Mesta
Pobrežie Juhoafrickej republiky a Kapského Mesta, Unsplash/Kyle Cut Media
  • Tučniaky i levy. Púšte, savany i zasnežené hory. Chuť divokého západu, Európy i samotnej Afriky. To všetko v jednej krajine – Juhoafrická republika
  • História silne poznačená rasizmom, ktorý pretrváva do súčasnosti

Je to jedna z najkrajších krajín, aké som videl a kde by som sa hocikedy, už niekoľkýkrát, určite vrátil. Aj keď ma tam držali s nožíkom na krku, prepadali tam ľudí a nie vždy som sa cítil bezpečne. Krajinou takýchto mojich protichodných spomienok je Juhoafrická republika. Takzvaný dúhový národ, kde jednotlivé farby dúhy nie vždy spolu ladia.

Celý svet v jednej krajine

O Juhoafrickej sa právom hovorí, že tu nájdeš celý svet v jednej krajine. Na pobreží pri Kapskom Meste, o ktorom sa hovorí ako o najkrajšom meste sveta, môžeš obdivovať uškatce a tučniaky – áno, tu v Afrike naozaj žijú tučniaky. A potom si odbehnúť niekam na safari hľadať levy, žirafy a typické africké zvieratá.

Smerom k Namíbii nájdete púšte, na druhej strane krajiny Dračie hory, kde sa lyžuje. Vidieť kovbojov ísť so stádami kráv, ako keby ste sa pozerali na westernový film z divokého západu. Pocítiš vplyv Európanov, ktorí túto krajinu mali niekoľko storočí pod svojou kontrolou. A samozrejme, sme v Afrike, jej chute, vône a pestré farby tu nájdeš na každom rohu.

zdroj: Nie len levy, slony a nosorožce. Tu nájdete aj tučniaky. František Kekely

Juhoafrickú republiku navštívi každoročne množstvo turistov z celého sveta, vrátane Slovenska. Keďže som tu sprevádzal ľudí a sám zbieral spätné odozvy, dovolím si povedať, že z Juhoafrickej sú ľudia naozaj nadšení. Niet sa čomu čudovať. Drvivá väčšina z nich okrem pohľadov na ostnaté či elektrické drôty po plotoch nijako nepocíti aj tú temnejšiu stránku tejto zaujímavej krajiny.

Vyše 50 vrážd a 150 sexuálnych trestných činov každý deň

Juhoafrická republika si okrem svojej krásy, pestrosti a na Afriku i vyspelosti zabezpečila vo svete i inú povesť – ako krajina s veľmi vysokou kriminalitou. Najväčšie mesto – Johannesburg – istý čas doslova kraľovalo zoznamom najnebezpečnejších miest sveta. A ďalšie veľké mestá ako Durban či Kapské Mesto si vedeli nájsť svoje umiestnenie v podobných rebríčkoch tiež.

Dnes ich síce z popredia vytlačili mestá z Južnej Ameriky, ako napríklad venezuelský Caracas, no aj tak sú tu desiatky vrážd na doslova každodennom poriadku. V Juhoafrickej republike je každý rok zavraždených okolo 20 000 ľudí, čo je takmer 55 ľudí každý jeden deň. Posledné štatistiky z rokov 2018 a 2019 dokonca hovoria o ešte trochu väčších číslach, 58 vraždách za deň.

Pre porovnanie, Slovensko má za rok 2019 76 vrážd. Juhoafrická republika má približne 60 miliónov obyvateľov, Slovensko takmer 5 a pol milióna. No počtom vrážd nás táto africká krajina prevyšuje až 270-násobne.

Počet sexuálnych trestných činov v Juhoafrickej republike sa blíži k 150 denne. Svetová zdravotnícka organizácia dokonca zaradila Juhoafrickú republiku, čo sa útokov a vrážd žien týka, medzi štyri najhoršie krajiny sveta. Nie najlepšia vizitka pre vyspelú krajinu Afriky.

Zabíjanie bielych farmárov a prepady áut

Nájsť pri ceste dopravnú značku „tu nezastavujte“ alebo dokonca „úsek častých prepadnutí“ tu nie je ničím zvláštnym. Jedna taká značka, aby ste tu nezastavovali, sa nachádza aj kúsok pred letiskom Kapského Mesta, kde cesta vedie popri slumoch – chudobnej časti mesta. Práve chudoba, vysoká nezamestnanosť a veľmi veľké rozdiely medzi hornou vrstvou obyvateľstva a tou žijúcou v takýchto slumoch, sa označuje za jednu z príčin vysokej kriminality.

Wikimedia/Kevin Gabbert Slum v Johannesburgu je považovaný za najväčší slum sveta
zdroj: Slum v Johannesburgu je považovaný za najväčší slum sveta. Wikimedia/Kevin Gabbert

Zlodeji radi využívajú cestné zápchy, keď autá jednoducho stoja v kolóne. Jeden pokus som na vlastné oči zažil na križovatke, kým bola červená. Alebo mimo miest či v noci si vedia auto aj sami zastaviť, najčastejšie nejakou prekážkou priamo na ceste.

V poslednej dobe sa vo svetových médiach dosť hovorí aj o zabíjaní bielych farmárov v krajine – ročne ide o desiatky takýchto prípadov. Juhoafrická republika je takzvaný dúhový, farebný národ, kde okrem černochov, zmiešaných, komunity či Indov žije stále veľa bielych – necelých 5 miliónov z celkového počtu takmer 60 miliónov obyvateľov.

A práve oni sú často vlastníkmi fariem a teda i terčom útokov. Krajina zažila v poslednej dobe niekoľko demonštrácii, kde ľudia žiadali ochranu seba i svojich fariem. „Sedím s kamarátom a zrazu mu príde telefonát, že ich susedov zabili. Boja sa, či nebudú ďalší,“ spomína na Juhoafrickú Čech Stanislav Cigánek, ktorý v krajine pracoval niekoľko rokov. Aj on si odtiaľ odniesol skúsenosti s ozbrojenými prepadmi.

Rasizmus i prisťahovalci

Juhoafrická republika je silne poznačená rasizmom a mnohí vnímajú útoky na bielych farmárov aj ako odvetu za to, čo tu kedysi robili bieli miestnym černochom. V 40. rokoch 20 storočia bol v krajine zavedený apartheid – rasová politika bielych voči čiernym, kedy boli černosi vyháňaní z miest do rezervácii, takzvané bantustany.

Nemohli ani voliť či navštevovať jednotlivé podniky, pláže, kiná a platili pre nich rôzne obmedzenia. V roku 1994 sa nástupom Nelsona Mandelu, z ktorého sa stal prvý černošský prezident krajiny, táto rasová politika definitívne skončila. Odvtedy sa podľa niektorých situácia akoby preklopila, tentokrát v neprospech bielych.

Tváriť sa, že tu rasizmus nie je, sa zjavne nedá, ale určite sa nemožno na celú situáciu pozerať len ako „čierni proti bielym“. V krajine žije niekoľko černošských kmeňov ako Zulovia, Xhosé, Tswana, Sothovia a ďalší. Ani vzťahy medzi nimi nie sú vždy ideálne. „Daj si tam pozor na Zulov, never im,“ počul som sa na svojich cestách po krajine nejedenkrát aj od domácich černochov.

A keďže Juhoafrická republika je na africké pomery vyspelá krajina, láka i mnohých migrantov z iných afrických krajín. Vzťah prisťahovalcov a miestnych Juhoafričanov dobre vystihuje rozhovor s dvomi šoférmi, ktorí ma viezli jeden deň: Prvý bol miestny rodák z Kapského Mesta, z časti zvanej Cape Flats a Nyanga, ktorá je známa rôznymi gangami a každodennými prestrelkami – považovaná za jednu z najhorších štvrtí nie len Juhoafrickej, ale i sveta. „To tam všetko spôsobujú tí prisťahovalci. Hlavne Nigérijci, to oni tam obchodujú s prostitútkami i drogami,“ sťažuje sa mi domáci.

 

zdroj: Spomienka na Kapské Mesto – pre mnohých najkrajšie mesto sveta, ktoré má i druhú tvár. František Kekely

Druhý šofér, ku ktorému si v ten deň sadám, je prisťahovalec zo Zimbabwe. „Nie je tu bezpečne. Juhoafričania nie sú moc dobrí ľudia. Často aj napadajú ľudí, čo sem prídu,“ hovorí. Krajina naozaj riešila niekoľko incidentov, kde boli jasne cieľom prisťahovalci z iných krajín.

Cieľom môže byť a je naozaj hocikto. Sú tu teda rasové i kmeňové otázky, nie vždy vítaní prisťahovalci, jednotlivé gangy, chudobné slumy a viacero prvkov, ktoré sa v krajine jednoducho miešajú a vytvárajú spolu pôdu pre trestnú činnosť.

Neistá budúcnosť

Niekoľko krokov i projektov, ktoré by mali zastaviť vysokú kriminalitu, krajina už zaviedla. Takmer na každej ulici v centre veľkých miest nájdete ľudí v reflexných vestách, ktorí pomáhajú dbať na bezpečnosť. Stoja tam cez deň i neskoro v noci. Darí sa tu aj rôznym súkromným, bezpečnostným službám, ktoré tu vznikli a ktoré miestni často volajú skôr než políciu. „Často prídu rýchlejšie než policajti,“ vysvetľuje mi v bare miestny beloch.

Stred Európy a stred Slovenska ležia len 40 km od seba. Jeden z nich na nehostinnej skale

Ťažko povedať, ktorým smerom sa bude situácia ďalej vyvíjať a kam sa bude krajina posúvať. Niektorí miestni politici sú často označení za populistov, ktorí svojimi vyjadreniami skôr ešte prilievajú do ohňa, než by spomínané problémy riešili. Krajine sa posledné roky moc nedarí ani po ekonomickej stránke. Mnohí hovoria, že zlaté časy už jednoducho skončili a vírus Covid-19 tomu teraz taktiež nepomáha a nezamestnanosť znova rastie.

Azda každý, kto Juhoafrickú navštívil, by tejto krajine želal, aby sa takýchto problémov zbavila. Netreba sa jej báť, len mať istý rešpekt a byť opatrný. Nechodiť sám po uliciach a hlavne sa neukazovať s drahším fotoaparátom či mobilom v ruke. To je to, čo by ti tu každý miestny sprievodca určite ihneď odporúčal. Ak si teda nechceš odniesť skúsenosti ako ja a patriť radšej k tým, ktorí budú na túto krajinu spomínať iba v dobrom.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech