V tejto Talianskej dedinke kúpiš domy za 1 euro, no len ak splníš jednu podmienku

  • Ak chceš bývať za lacný peniaz, mla by si sa pozrieť do malej dedinky v Taliansku
  • Jeho starosta sa uchýlil k zaujímavému kroku - rozdáva prázdne domy len za 1 euro
bývanie
wikimedia.org
  • Ak chceš bývať za lacný peniaz, mla by si sa pozrieť do malej dedinky v Taliansku
  • Jeho starosta sa uchýlil k zaujímavému kroku - rozdáva prázdne domy len za 1 euro

Dedinka Ollolai v Sardínii je vybudované spôsobom, ktorý okamžite upúta. Nahusto postavené historické domčeky s červenými strechami majú niečo do seba. Jednoducho netypická dedinka na netypickom mieste. Mnohí z nás v kútiku duše túžia bývať na podobnom mieste bez všadeprítomného zhonu a s minimom automobilov. Určite ťa napadlo, že bývanie v takejto lokalite musí byť určené len pre majetnejších.

Budeš prekvapený, ale podobné bývanie si môže tentoraz dovoliť takmer každý z nás. Starosta má totiž menší problém. Ten spôsobuje rapídny úbytok počtu obyvateľov. Pred pol storočím si tu spokojne nažívalo 2500 ľudí. V súčasnosti je tu len 1 300 obyvateľov, čo je takmer o polovicu menej. V dedine žijú prevažne pastieri, ktorí sú známi široko-ďaleko výrobou kvalitného ovčieho syra či remeselníci. Starší obyvatelia však vymierajú a mladí ľudia sa sťahujú do väčších miest, kde majú komfortnejší život.

Za sebou tak zanechali množstvo nevyužitých domov, ktoré by časom schátrali. Starosta Efisio Arbau by mal mať teoreticky hlavu v smútku. Nie je to však úplne tak. Práve naopak, pustil sa do boja za záchranu dediny. Verí, že existuje mnoho ľudí, ktorí by za takéto bývanie dali takmer všetko, ale nemajú túto možnosť. Dedina má čo ponúknuť a je naozaj nádherné. Má za sebou bohatú históriu spojenú so stovkami prázdnych domov, postavených zo šedej žuly, ktorá sa nachádza všade navôkol.

Starosta sa nevzdáva

Starosta tak začal záchrannú akciu. Kontaktoval všetkých bývalých majiteľov a poprosil ich, aby darovali domy úplne zadarmo. Tento plán sa podaril, a tak sa začala druhá fáza. Lákanie nových obyvateľov. Peniaze sú veľkou motiváciu. Preto má každý záujemca možnosť získať jeden z 200 domčekov len za jedno jediné euro. Jedinou podmienkou, aby si dom získal, je realizácia rekonštrukcie do troch rokov od kúpy. Jej cena záleží od stavu domu v čase jeho kúpy. Rekonštruovanie domov môže tiež prispieť k vytvoreniu nových pracovných miest.

Po zverejnení ponuky v realitnej kancelárii sa začali ozývať záujemcovia z celého sveta. Záujem prejavilo už sto ľudí. Tri domy sú už vo vlastníctve svojich nových majiteľov. Vôbec prvým je Vito Casula s maželkou. Bývalý stavbár na dôchodku si zrekonštruoval nielen dom, ale zrecykloval aj starý nábytok.

Vito si bývanie nevie vynachváliť a odporúča ho každému, kto chce žiť mimo zhonu a stresu veľkých miest. Okrem toho obyvatelia sú opakom tých vo veľkomestách. Nielenže ťa okamžite príjmu ako jedného z nich, ale sú aj pohostinní a pozývajú ťa na návštevy. „Dokonca mi nedovolia platiť v baroch,“ dodal nadšene Vito.

zdroj: cnn.com , housebeautiful.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech