V zahraničí mu tlieskajú, doma ho nevzali ani na školu a odmietli mu grant. Pavol Čekan na Slovensko aj tak nezanevrel

  • Vedec, ktorý sa venoval včasnému odhaľovaniu rakoviny prsníka, bol kľúčový v prvých vlnách pandémie
  • Kto je tento muž? Študoval na elitných zahraničných školách, miluje folklór a vie, ako zlepšiť vedu na Slovensku
pavol čekan
TASR/Martin Baumann
  • Vedec, ktorý sa venoval včasnému odhaľovaniu rakoviny prsníka, bol kľúčový v prvých vlnách pandémie
  • Kto je tento muž? Študoval na elitných zahraničných školách, miluje folklór a vie, ako zlepšiť vedu na Slovensku

Ing. Pavol Čekan, PhD. sa počas posledného roka zviditeľnil účasťou na projekte výroby PCR testu na detekciu koronavírusu. Málokto však vie, že pred niekoľkými rokmi založil úspešný biotechnologický startup a vyštudoval elitné zahraničné školy. A ešte menej ľudí vie, že je aj hudobne nadaný folklorista.

42-ročný Čekan pochádza z Prešova, je ženatý a má tri deti. K chémii mal blízko už od mala, svoje gymnázium reprezentoval na vedeckých olympiádach. V triede študoval s Ivanom Táslerom. Okrem chémie ho však zaujímal aj folklór. Bol členom súborov Rozmarija, Dúbrava a Dúbravienka.

„Už ako gymnazista som dokázal žiť dvojitý život muzikanta a vedca a to mi zostalo doteraz. Vždy som si pri hudbe oddýchol od vedy a naopak, pri vede od muziky, aj keď tej muziky bolo niekedy veľa,“ opisuje svoje koníčky Čekan.

Pavol Čekan
zdroj: Facebook/ Pavol Čekan

O hudbe, detstve a domove na východe Slovenska hovoril pre www.presov.sk. Hudbe sa venoval aj počas nasledujúcich rokov, koncertoval v Amerike a venoval sa aj opernému spevu na Islande.

Po skončení gymnázia chcel študovať medicínu. Nepodarilo sa mu však dostať na žiadnu zo slovenských vysokých škôl. Rozhodol sa preto odísť z krajiny. Rok žil v Spojenom kráľovstve a potom odišiel na Island. Tam s titulom Bachelor of Science ukončil štúdium biochémie. Potom dostal ponuku študovať na doktorandskom stupni na Islande aj v Spojenom kráľovstve. „Vo svojej vedeckej kariére som trikrát zmenil odbor a tieto transformácie neboli vôbec jednoduché,“ hovoril Čekan pre www.presov.sk.

Vedec a podnikateľ v jednom

Po ukončení štúdia sa zamestnal v New Yorku. Pracoval ako odborný asistent na Rockefellerovej univerzite. Tam sa venoval RNA biológii, molekulárnej patológii a tiež spolupracoval na vývoji novej patentovanej diagnostickej metódy.

„V roku 2013 prišla ďalšia super ponuka – z Národného rakovinového inštitútu vo Washingtone, kde som dostal miesto kľúčového výskumného pracovníka v odbore bunkovej a rakovinovej biológie. Skúmal som ako rakovina vzniká, aké procesy v bunke sú zodpovedné za opravu chýb v našej DNA a akými procesmi sme schopní proti rakovine bojovať. Po troch rokoch v inštitúte som sa rozhodol spoločne s ďalšími Slovákmi, Vladom Wolfom a neskôr aj Petrom Kilianom, založiť nový americko-slovenský biotechnologicky start-up MultiplexDX,“ povedal pre presov.sk Čekan.

Tento startup výrazne posúva diagnostiku rakoviny. V decembri 2019 získala spoločnosť, ako prvá zo Slovenska, prestížny 2,5-miliónový grant EIC Accelerator.

Firmu založili ešte v USA, neskôr sa s výskumom presunuli na Slovensko. V USA pritom začínali podobne, ako Bill Gates – v garáži, ktorú si prispôsobili, aby fungovala ako laboratórium. Neskôr sa vrátili na Slovensko, kde ich čakali aj negatívne skúsenosti.

„Čo som vnímal ako negatívum, bola nízka podpora biomedicínskeho výskumu. Naša firma a výskum sú prepojené nádoby. Potrebujeme nielen podhubie, ekosystém, ale aj tech transfer, prenesenie biomedicínskeho výskumu do praxe,“ povedal Čekan pre SME.

Nastal cas hovorit ludom pravdu! O nasich zivotoch, o politikoch, o korupcii, o vztahoch, o nasich hodnotach, o nasej…

Posted by Pavol Cekan on Friday, April 5, 2019

Napriek tomu vidí aj pozitíva. „Nemyslím si, že Slovensko je ďaleko od úrovne, ako keď som žil na Islande alebo v USA. Je pravda, že keby som v zahraničí hovoril, že takto to nemôže fungovať, poukázal na zlodejiny, tak by mi nehovorili, že som naivný, a tu mi to hovoria,“ povedal pre Denník N.

V relácii Zlaté časy na prvom programe RTVS Čekan povedal, že na Slovensko sa vrátil najmä kvôli rodine a preto, že Slovensko má jednoducho rád, aj napriek všetkému, čo tu nefunguje.

Slovensko ho už raz sklamalo

O Čekanovi bolo počuť ešte pred koronakrízou. So svojim projektom, ktorý sa venoval diagnostike rakoviny, totiž získal prestížny grant. Keď sa však o podporu 7 miliónov eur uchádzali na Slovensku, nedostali ju. Škandál s eurofondmi nakoniec stál ministerské kreslo Petra Plavčana (SNS). Čekan za týmto škandálom podľa vlastných slov „urobil hrubú čiaru“. O jeho príbehu písal aj Postoj.

Napriek svojim úspechom bol Čekan pre väčšinu slovenskej verejnosti neznámy. Až pandémia koronavírusu zoznámila bežných ľudí s vedeckými kapacitami našej republiky. V New Yorku spolupracoval s virológmi, s ktorými hovoril o pandémiách.

„Hovorili sme o tom, že cestovanie, stravovacie návyky ľudí a rast populácie by mohli spôsobiť nejakú formu pandémie. Je pravda, že takýto rozsah som nečakal. My sme sa rozprávali skôr o lokálnych prípadoch alebo možno o šírení nákazy na jednom kontinente,“ povedal pre Forbes.

Práve pandémia koronavírusu podľa neho poukázala na dôležitosť vedy v spoločnosti. „Osobne som však vždy sníval o tom, že raz vyviniem test na chrípku. Toto je veľmi podobné. Nechcem, aby to vyznelo zle, ale som rád, že veda v rámci pandémie zažíva renesanciu. Zistili sme totiž, že pomocou vedeckých nástrojov dokážeme bojovať aj s pandémiou takéhoto rozsahu,“ povedal.

Od rakoviny ku koronavírusu

Čekanova firma sa primárne zaoberala diagnostikou rakoviny. Slovensko však malo ešte v marci 2020 problém s nedostatkom PCR testov. MultiplexDX ich začal vo veľmi krátkej dobe vyrábať. Záujem mali o ne aj iné krajiny, Čekanova firma však uprednostnila Slovensko. 100-tisíc testov krajine darovali. „Pre nás je prvoradé Slovensko,“ povedal v SME video. Čekanova firma počas celej pandémie Slovensku darovala viac ako 250-tisíc testov. Teda oficiálne. Neoficiálne to boli ďalšie tisícky.

MÔJ ŽIVOT VEDCA … Je krásne, keď robíte, čo Vás baví, keď robíte niečo, čo može pomôcť ľudstvu, zachrániť život.✅…

Posted by Pavol Cekan on Friday, February 19, 2021

Veda na Slovensku sa podľa neho má v čom zlepšovať. Z eurofondov sa nám podľa neho podarilo vybudovať slušnú infraštruktúru, napríklad vedecké parky. „Chýbajú nám však ľudia,“ povedal v SME. Podľa neho práve nedostatočné investície do budovania kvalitnej a rešpektovanej vedeckej obce spomalilo procesy aj čo sa týka testovania na koronavírus.

„Veda na Slovensku by si zaslúžila trochu väčší kredit,“ povedal ešte počas prvej vlny krízy. Vyjadril tiež nádej, že ľudia po skončení pandémie začnú prikladať vede väčší význam. Podľa neho kredibilite vedcov nepomáha ani častá kritika od politikov.

Takmer o rok neskôr prišla jeho firma s ďalšou dobrou správou. Spoločnosť MultiplexDX začala ponúkať kloktací test, ktorý je akýmsi kompromisom medzi antigénovými a PCR testami. Tento test dosahuje takmer rovnakú úspešnosť ako PCR testy, pričom odobraté vzorky sa vyhodnocujú výrazne jednoduchšie.

„Aj náš LAMP-test dosahuje skoro citlivosť PCR testov. Výhodou je, že ho môžete vyhodnocovať priamo na mieste odberu, pričom potrebujete iba zariadenie na izotermickú reakciu, teda zohriatie vzorky. Následne vie personál vizuálne vyhodnotiť pozitivitu alebo negativitu vzorky,“ vysvetlil Čekan. O novom type testov písala aj Pravda.

Testy budú mať podľa neho využitie pri cestovaní, ale aj pri odznievaní pandémie. Podľa Čekana by sa mohli využívať aj pri kultúrnych podujatiach.

Milionárom nie je

Známy vedec upozorňuje, že kvôli kauze Sputnik majú ľudia pocit, že vedci na Slovensku si žijú ako v bavlnke. Zdôraznil, že počas pandémie mnohí dali bokom svoje podnikateľské záujmy. „Minulý rok sme darovali Slovensku 250-tisíc PCR testov, 100-tisíc PCR testov sme poslali ako humanitárnu pomoc do Kene, na Ukrajinu, do Srbska, Vatikánu a Čiernej Hory. Ľudí nabádam na očkovanie, aby sa čo najskôr pandémia skončila a je mi úplne jedno, že potom nebude treba PCR testy, keďže náš primárny cieľ je vývoj diagnostických metód pre onkologických pacientov,vysvetľuje Čekan. 

Dnešný "útok" Igora Matoviča na ŠÚKL a BMC SAV kvôli Sputniku V je niečo nehorázne. Plne stojím za kolegami, odborníkmi…

Posted by Pavol Cekan on Friday, April 9, 2021

Vysvetlil, že hoci patrí medzi najznámejších slovenských vedcov, milionárom rozhodne nie je. Jeho firme sa pritom darilo veľmi dobre, v roku 2020 podľa portálu Finstat dosiahli tržby viac ako 800-tisíc eur. Aj keď táto firma vytvára obrovskú hodnotu, v roku 2020 zvýšila stratu o 432 % na -85 940 eur a tržby jej narástli o 162 % na 814 829 eur.

Dôsledkom takýchto hospodárskych výsledkov je podľa Čekana skutočnosť, že firma v minulom roku investovala prostriedky do vývoja ich deviatich verzií certifikovaných RT-PCR testov na detekciu SARS-CoV-2. Sám ale žiadne milióny na účte nemá, aj keď si to mnoho ľudí myslí.

Stále bývam v podnájme, auto Peugeot mám na lízing, moje deti chodia do školy električkou, o exotických dovolenkách môžem len snívať, obleky si kupujem v Ozete, platím solídne výplaty 30 vedcom a tomuto štátu poctivo odvádzam nemalé dane a odvody (myslím najmä za firmu). Ak by ste vedel, že kde som zarobil a kde mám uložené tie peniaze, prosím pekne, dajte mi vedieť, lebo ja neviem.“

Zdroje: www.presov.sk, SME, Denník N, Postoj.sk, Forbes, SME video, Startitup.sk, Finstat, Pravda, Startitup.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech