Vďaka americkému modelu predáš nehnuteľnosť za enormne krátky čas. Odborník vysvetľuje, ako funguje

  • Erik Baťalík priniesol tento spôsob obchodovania s realitami na Slovensko pred desiatimi rokmi
  • Pri iBuyerovi môže predaj trvať iba pár dní
kľúč od bytu, bratislava
Ilustračný obrázok, Unsplash/Maria Ziegler, Palo Kertys
  • Erik Baťalík priniesol tento spôsob obchodovania s realitami na Slovensko pred desiatimi rokmi
  • Pri iBuyerovi môže predaj trvať iba pár dní

Zdražovanie hypoték, ich zhoršujúca sa dostupnosť a rekordne vysoká inflácia. To sú faktory, pre ktoré môže byť stále ťažšie a najmä zdĺhavejšie predať nehnuteľnosť. Nie je náhoda, že práve v tomto období rastie predaj aj cez iBuying. Poznáš túto možnosť?

K doteraz známym spôsobom ako predať alebo kúpiť nehnuteľnosť – cez realitnú kanceláriu, inzerát či cez developera, už dávnejšie pribudla možnosť obchodovať s nehnuteľnosťami cez iBuyerov. Až teraz sa však začína hlásiť o slovo v plnej sile.

iBuyer je okamžitý kupujúci. Táto definícia je krátka, ale zároveň výstižná. „Ide o model realitnej transakcie, pri ktorom sa nič zbytočne nepredlžuje, pretože iBuyer nehnuteľnosť rýchlo a jednoducho kúpi priamo od jej majiteľa a novým vlastníkom sa stáva on,“ vysvetľuje Mgr. Erik Baťalík, CEO REINS, First iBuyer in Slovakia, člen americkej komory realitných maklérov.

Cenová ponuka na diaľku

Baťalík priniesol tento spôsob obchodovania s realitami na Slovensko pred desiatimi rokmi z USA, kde študoval na Real Estate School v Miami.

„Je to americký model obchodovania s nehnuteľnosťami, ktorý sa u nás veľmi rýchlo ujal. Svedčí o tom fakt, že sme v priebehu desiatich rokov okrem Slovenska otvorili ďalšie pobočky aj v Čechách a v Rakúsku.“

Špecifikom iBuyera, ktorým sa zásadne odlišuje od ostatných spôsobov obchodovania s nehnuteľnosťami, je jeho know-how postavené na dátach a technológiách.

reality, nehnuteľnosti
zdroj: Unsplash/Towfiqu Barbhuyia, Tierra Mallorca

Baťalík vysvetľuje, že na trhoch, kde je iBuying rozvinutý, sa s nehnuteľnosťami obchoduje prioritne online. „Ľudia teda svoj byt predajú za pár minút z pohodlia obývačky bez toho, aby sa stretli s obchodníkom. Dá sa to práve vďaka technológiám a dátam, ktorými iBuyingové spoločnosti disponujú,“ dodáva s tým, že vedia na diaľku nehnuteľnosť reálne oceniť aj zrealizovať všetky ostatné potrebné kroky.

V princípe iBuying funguje takto: chcete predať svoj byt alebo dom, na webe iBuyera zadáte základné údaje o nehnuteľnosti, často stačí iba typ bytu a adresa.

V priebehu krátkeho času, ktorý sa dá rátať na hodiny, sa ozve iBuyer s cenovou ponukou. „Niekedy chce nehnuteľnosť aj vidieť, niekedy to ani nie je potrebné, pretože ak má dostatočné dáta, dokáže urobiť cenovú ponuku aj na diaľku na základe lokality a ďalších údajov o byte. iBuyer kupuje nehnuteľnosť pre seba s tým, že ju celú zrenovuje a vráti na trh,“ vysvetľuje odborník.

Predaj trvá pár dní

Predávajúci sa tak vyhne niekoľko mesiacov trvajúcim obhliadkam, keď do svojho súkromia púšťa cudzích ľudí, rôznym zmenám ceny a podmienok predaja a rovnako tak nejasnostiam, kedy sa to všetko uzavrie a skončí a svoju nehnuteľnosť naozaj predá.

Podľa slov odborníka na Slovensku trvá predaj bytu približne štyri mesiace. Pri iBuyerovi sa môže predaj uskutočniť so všetkými právnymi náležitosťami v priebehu pár dní.

„Predávajúci si pritom môže určiť termín, kedy chce nehnuteľnosť predať, a odsťahovať sa s ohľadom na svoje ďalšie bývanie alebo okolnosti. Za svoj byt teda dostane cenu čo najbližšiu trhovej a zároveň získava časovú flexibilitu, čo je podľa mňa na nezaplatenie,“ pokračuje.

Cena za byt je zmluvne garantovaná a táto zmluva je zaevidovaná aj u notára formou zápisnice. Tým sú chránené obe strany, predávajúci aj kupujúci iBuyer, ktorý sa stáva novým majiteľom nehnuteľnosti.

Čísla hovoria za seba

Nedostatok nových bytov spôsobuje, že byty z druhej ruky – staršie byty, ktoré prešli kompletnou rekonštrukciou – sú na realitnom trhu stále žiadané.

Ako uvádza Baťalík, iBuyer nehnuteľnosť kúpi, prerobí ju a zase predá. Tvrdí, že pre pôvodného majiteľa to je výhodné, pretože nemusí riešiť stav bytu a dokonca ani nábytok a zariadenie, ktoré v ňom necháva. 

„Všetko vyrieši iBuyer. Pre kupujúceho bytu z druhej ruky, teda kompletne prerobeného pôvodného bytu, je zas výhodné to, že kupuje byt, ktorý je v stave porovnateľnom s novostavbou a môže sa rovno nasťahovať bez potreby riešiť rekonštrukciu,“ vymenúva výhody odborník.

Upozorňuje aj na skutočnosť, že pri vybavovaní hypotéky je zrekonštruovaný byt vždy ocenený vyššie než nehnuteľnosť, ktorá si vyžaduje obnovu. 

nehnuteľnosti
zdroj: Unsplash/Tierra Mallorca

Všetko nasvedčuje tomu, že tento spôsob predaja a nákupu nehnuteľností čaká u nás veľká budúcnosť. Svedčia o tom aj plusové čísla spoločností, ktoré na realitnom trhu fungujú formou iBuyingu.

„Od roku 2018 sme viackrát za sebou zaznamenali viac ako stopercentný rast na Slovensku a úspech mali aj naše zahraničné pobočky,“ delí sa za všetkých o čísla Baťalík. Za rýchlym tempom rastu však vidí nielen výhody tejto formy predaja/kúpy nehnuteľností, ale aj stále relatívne lacné hypotéky, kvalitu odborníkov v iBuyingu, technológie a dôveru, ktorú si za roky pôsobenia na trhu vybudovali.

Byty idú ako teplé rožky

Momentálne očakáva mierne „ochladenie“ trhu, ktoré súvisí so zdražovaním hypoték a s infláciou. Od roku 2019 ceny nehnuteľností prvý raz klesli. Majitelia sa boja ďalšieho znižovania cien, a preto chcú svoje byty a domy predať čo najskôr. Pomôcť v tom môžu aj iBuyingové spoločnosti.

Mierne „ochladenie“ trhu zároveň prinesie isté „prečistenie“ medzi realitnými kanceláriami.

„Činnosť ostatných realitných kancelárií iBuyingové spoločnosti priamo neovplyvňuje, keďže pre ne je sprostredkovanie predaja len okrajovým businessom. Ovplyvňuje ich však celková nálada v spoločnosti a kvalita realitných služieb, s ktorou sa ľudia stretávajú,“ hovorí.

V závere si Baťalík myslí, že zo zmien, ktoré teraz realitný trh čakajú, budú ťažiť tie realitné kancelárie, ktoré sa rovnako ako oni rozhodli pre konštantnú kvalitu poskytovaných služieb a citlivé vnímanie klientskych preferencií a potrieb.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá