Vďaka Billovi Gatesovi sa detská obrna stane minulosťou

  • Aj vďaka štedrým finančným injekciám od známeho Billa Gatesa sa nám takmer s istotou podarí vymazať toto zákerné ochorenie z povrchu zemského. Detská obrna mala v minulosti na svedomí obrovské množstvo životov. Dnes je víťazstvo na našej strane. Vážna choroba tak nebude strašiť mamičky malých detí.
Destká obrna porazená vďaka nadácii Gatesovcov
today.com/gatesfoundation.org
  • Aj vďaka štedrým finančným injekciám od známeho Billa Gatesa sa nám takmer s istotou podarí vymazať toto zákerné ochorenie z povrchu zemského. Detská obrna mala v minulosti na svedomí obrovské množstvo životov. Dnes je víťazstvo na našej strane. Vážna choroba tak nebude strašiť mamičky malých detí.

Detská obrna nie je žiadna chrípka. Patrí medzi choroby, ktoré sa zameriavajú výlučne na nervovú sústavu človeka, čo nie je žiadna sranda. Nervová sústava má na starosti fungovanie celého nášho tela. Ak je problém práve tu, tak je liečba extrémne náročná a choroba postupuje veľmi rýchlo. Niekedy dochádza k úplnej paralýze človeka.

Choroba sa šíri hlavne vďaka nedostatočnej hygiene a preto je typická pre chudobné regióny sveta. Šíri sa hlavne vďaka znečisteným potravinám a nápojom. Problém majú ľudia, ktorých choroba paralyzuje, a to z dôvodu rizika ochrnutia dýchacích svalov. V priebehu rokov sa však počet nakazených znižoval aj vďaka dôrazu na hygienu a pokrokom v lekárstve a vakcínam. K týmto pokrokom prispela aj nadácia Gatesovcov 2,6 miliardami eur, vďaka ktorým je dnes boj takmer na konci.

Iba dvanásť prípadov na celom svete

Každý boj ma víťaza a porazeného. V tomto prípade stojí detská obrna na prahu smrti. V prípade úplného potlačenia by to bola druhá choroba v poradí, ktorú sa nám ako ľudstvu podarilo úplne zničiť. Prvou boli extrémne nebezpečné čierne kiahne. Tieto mali na svedomí stovky miliónov životov. Ešte v 60-tych rokoch na ne zomierali 2 milióny ľudí ročne. Dnes po nich nie je ani stopy.

Ich „úplné“ zničenie bolo potvrdené v roku 1978. Existujú však dve miesta, kde sa tieto vírusy nachádzajú, a to v laboratóriách v USA a Rusku, pričom krajiny ich nemajú záujem zničiť. Takže riziko stále existuje. Bill Gates pred dvoma rokmi vyhlásil, že ak by šlo všetko podľa plánu pojem detská obrna by mohol prestať existovať už okolo roku 2020.

Tieto plány zneli až veľmi optimisticky. Dnes však vieme, že s tým optimizmom sme to mohli naozaj trošku prehnať. Podľa Billa Gatesa je situácia ešte lepšia a zamávať detskej obrne na rozlúčku budeme môcť už na konci roka 2017. Len tento rok Gatesovci poskytli na boj proti chorobe 386 miliónov eur.

Nadácia GatesovcovZobraziť celú galériu (3)
zdroj: gatesfoundation.org

Finančné injekcie samé o sebe by však chorobu nedokázali poraziť. Musí ich mať v rukách skúsený odborník. Týmto odvážlivcom sa stal doktor Jay Wenger, ktorý sa pustil do nerovného boja priamo na bojisku. Detská obrna stráca územie a drží sa zubami nechtami v dvoch krajinách, a to v Pakistane a Afganistane. Práve tu sa nachádza posledných 12 prípadov na celom svete. Je tak len otázkou času, kedy na vážnu diagnózu úplne zabudneme.

zdroj: huffingtonpost.com , cnbc.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech