Vďaka brnenskej firme z JIC sa zachraňujú životy rýchlejšie

  • Operačné strediská zdravotnej záchrannej služby a hasičské záchranné služby pomohla prepojiť od tohtoročného septembra technológia GINA od mladej brnenskej firmy z JIC. Vďaka špeciálnemu softvéru môžu medzi sebou hasiči a záchranári vo chvíľach, keď odchádzajú k udalostiam spoločne, zdieľať aktuálne informácie o zásahu. Koordinačná technológia znižuje dojazdové časy v tretine prípadov a výrazne uľavuje rádiovým kanálom, ktoré zložky integrovaného systému používajú na komunikáciu.
image_1414662122.jpeg
  • Operačné strediská zdravotnej záchrannej služby a hasičské záchranné služby pomohla prepojiť od tohtoročného septembra technológia GINA od mladej brnenskej firmy z JIC. Vďaka špeciálnemu softvéru môžu medzi sebou hasiči a záchranári vo chvíľach, keď odchádzajú k udalostiam spoločne, zdieľať aktuálne informácie o zásahu. Koordinačná technológia znižuje dojazdové časy v tretine prípadov a výrazne uľavuje rádiovým kanálom, ktoré zložky integrovaného systému používajú na komunikáciu.

 


Kto je GINA? 

Spoločnosť GINA sa zaoberá vývojom systémov pre taktickú koordináciu v teréne. Technológie sa používajú pri záchranných a bezpečnostných opatreniach v CZ aj vo svete, kedy hlavnou časťou je mapa zdieľaná medzi všetkými zasahujúcimi jednotkami v reálnom čase. Firmu založili v roku 2010 študenti VUT Zbyněk Poulíček, Boris Procházka a Petra Černá, ktorí technológiu aj vymysleli. Ich projekt zvíťazil v národnom kole a postúpil do celosvetového finále súťaže Imagine Cup usporiadanej spoločnosťou Microsoft.

Projekt prepojenia operátorov nadviazal na vlaňajšie zavedenie výjazdových tabletov GINA do hasičských vozov. Vďaka nim si mohli jednotky okamžite odovzdávať informácie o priebehu zásahu, efektívne komunikovať s vlastným strediskom a prijímať od neho najnovšie informácie. Od septembra tohto roku zdieľané informácie k dispozícii aj zdravotníckej záchrannej službe, vďaka vytvoreniu softvérového rozhrania medzi operačným strediskom hasičov a záchranky. Pred nasadením systému sa strediska informovali len o zapojených vozidlách a v prípade potreby si dispečeri ďalšie informácie oznamovali cez telefóny.


Dnes vidia operátori u spoločných zásahov polohy vozidiel hasičov aj záchranárov súčasne. Vďaka tomu môžu jednotky lepšie koordinovať, uviedol Boris Procházka, jeden zo zakladateľov firmy GINA. U hasičov tieto informácie nemajú len operátori, ale na výjazdových tabletoch k nim majú prístup aj hasiči pri zásahu. Tablety navyše obsahujú aj navigáciu, ktorá jednotke ukáže najrýchlejšiu cestu na miesto udalosti. Hasiči majú k dispozícii aj ďalšie aplikácie, ako mapy budov alebo databázy áut, ktoré im môžu pomôcť pri dopravných nehodách pri odťahovaní osôb, vysvetlil Procházka

Operátorom zdravotníckej záchrannej služby možnosť sledovať polohu zasahujúcich vozidiel hasičov pomáha pri prehľade o mieste udalosti a je využívaná aj ako pomoc pri zásahoch, kde nie je presne zrejmé miesto zásahu. Veľmi cenná je vizualizácia zasahujúcich jednotiek hasičov najmä pri udalostiach, kedy je použitý automatizovaný externý defibrilátor. Pri takýchto zásahoch na miesto vysúva nielen tím záchranky, ale aj časovo najdostupnejšie tím hasičov s automatizovaným externým defibrilátorom. Ak hasičov s defibrilátorom vidíme v mapách, operátor môže upozorniť volajúceho, že hasiči na mieste, a tým zabezpečiť čo najrýchlejší príchod k pacientovi, vysvetlila tlačová hovorkyňa Zdravotníckej záchrannej služby Juhomoravského kraja Barbora Zuchová.


Podobný prínos zdieľanie polohy aj pre hasičov. Každý deň spolupracujeme so záchrannou službou u dopravných nehôd. Hlavne nehody na diaľniciach a rýchlostných cestách bývajú hlásené s odchýlkou ​​aj niekoľkých kilometrov. Vozidlo, ktoré príde na miesto prvé, či už sa jedná o hasičov alebo záchrannú službu, spresní svojou polohou miesto udalosti. Ďalšie jednotky mieria priamo k miestu zásahu, objasnil prínos prepojenia David Jirouš, vedúci juhomoravského oddelenia KOPIS hasičského záchranného zboru. Ďalej vyzdvihol výhody pri zásahoch v neprístupných terénoch. Vďaka tomuto systému odpadá zložité navigovanie cez telefón, stanovovanie styčných bodov, kde na seba hasiči a záchranka čakali a potom spoločne pokračovali k zachraňované osobe,“ povedal Jirouš

Prepojenie operačných stredísk iniciovala spoločnosť GINA v spolupráci s ďalšími firmami, ktoré dodávajú softvér hasičom i záchrannej službe. Menovite spoločnosti YOUR SYSTEM, poprednému IT dodávateľmi systémov pre operačné a krízové ​​riadenie a spoločnosti RADIUM, dodávateľmi osvedčeného dispečerského riešenia a navigačných zariadení, určených najmä pre zdravotnícke záchranné služby. Spustiť celý projekt trvalo pol roka.


Spoločnosť GINA sídli v JIC (Juhomoravské inovačné centrum), s centrom spolupracuje od prvotného nápadu a založenia firmy v akcelerátore JIC StarCube. Naši experti podporujú firmy predovšetkým v expanzii na zahraničné trhy. Práve GINA je ale dobrým príkladom firmy, ktorá síce úspešne expanduje do zahraničia, zároveň ale pomáha pri zachraňovaní ľudských životov v juhomoravskom regióne. Ľudia na južnej Morave tak môžu jednoducho vidieť, ako aj práca JIC prispieva k ich každodennému kvalitnejšiemu životu, uviedol riaditeľ JIC Jiří Hudeček.

www.ginasoftware.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá