Veci, ktoré si musíš odstrániť zo svojho životopisu

Timotej Vančo / 8. augusta 2016 / Lifehacking

Potrebuješ sa dostať na dobrú pozíciu? Časť úspechu je aj dobrý životopis. Daj si tam veci, ktoré každého zaujmú a nie nepotrebné informácie.

V priemere na jednu pracovnú pozíciu dostane firma až 75 životopisov. Samozrejme na každý jeden nemajú čas, a preto nad nimi strávia približne 6 sekúnd. Ak za tento čas zaujmeš, rozhodne si tvoj životopis posunú do ďalšieho kola. Takže aké veci by sa v životopise nemali nachádzať?

 1. Objektívnosť

1-an-objective

Ak sa zaujímaš o prácu, je zrejmé, že tam chceš aj pracovať.

 1. Irelevantné pracovné skúsenosti

2-irrelevant-work-experiences

Áno, môžeš byť kráľom v miešaní drinkov zo strednej školy, ale pri hľadaní práce napríklad ako programátor, je táto skúsenosť úplne zbytočná. Do životopisu si píš len pracovné skúsenosti, ktoré priamo súvisia s ponúkanou prácou a prehlbujú tvoje zameranie.

 1. Osobné informácie

3-personal-stuff

Do životopisu nepatria informácie ako rodinný stav, náboženské presvedčenie alebo rodný kód. To je hádam každému jasné. Dnes je dokonca aj zakázané sa na tieto témy pri pohovore pýtať.

 1. Tvoje záľuby 

4-your-hobbies

Nikoho to nezaujíma. Ak to nie je relevantné pre prácu, o ktorú sa uchádzaš, je to strata miesta na papieri a čas, ktorý tomu spoločnosť venuje.

 1. Tvoj vek

6-your-age

Ak nechceš byť diskriminovaný kvôli svojmu veku, je na čase ho odstrániť zo životopisu.

 1. Mnoho textu

7-too-much-text

Ak sa snažíš toho vtesnať na papier čo najviac, aj za cenu použitia malého písma vo worde, nazýva sa to ‚epické zlyhanie‘, hovorí J.T. O’Donnel, expertka na kariéru a pracovné pozície, zakladateľka kariérneho webu careerealism.com a autorka knihy „Careerealism: The Smart Approach to a Satisfying Career.“

Odporúča používať mnoho bieleho miesta a veľkosť písma 0.8 margin.

 1. Voľný čas

8-time-off

Informácie o tom ako si prestal pracovať kvôli cestovaniu alebo založeniu rodiny tam radšej nepíš. V nejakých krajinách je cestovanie tolerované ako dobrá informácia v životopise, napríklad v USA to nikoho moc nezaujíma.

 1. Odporúčania

9-references

Ak tvoj nový zamestnávateľ bude chcieť o tebe viac informácií a hlavne odporúčania na teba, rád sa ťa to spýta. Bude to chcieť počuť od teba, a keď tak aj od predošlého zamestnávateľa. Preto je vhodné ho vopred pripraviť, že pravdepodobne majú očakávať telefonát.

 1. Osobné zámená

11-personal-pronouns

Životopis by nemal obsahovať zámená ako „ja, mne, môj…“,  hovorí Tina Nicolai. Nepíš životopis v prvej alebo tretej osobe. Každému je jasné, že tento životopis je práve o tebe.

 1. Použitie prítomného času pre minulú prácu

12-present-tense-for-a-past-job

Nepopisuj svoje minulé pracovné skúsenosti v prítomnom čase, ale v minulom. Iba súčasné pracovné pozície, píš v prítomnom čase.

 1. Neprofesionálny email

13-a-less-than-professional-email-address

Ak stále používaš adresu ako [email protected], je čas, aby si si založil novú, profesionálnejšiu a dôveryhodnejšiu, adresu.

 1. Nepotrebné slová

14-any-unnecessary-obvious-words

Napríklad napísanie slova telefón k telefónnemu číslu. Každý predsa chápe, že to bude asi tvoj telefón a nie číslo účtu.

 1. Viac ako 15ročná pracovná skúsenosť

20-more-than-15-years-of-experience

Ak si hľadáš prácu práve teraz a začneš pridávať pracovné skúsenosti z roku pred 2000, ľudí vo firme rýchlo prestane baviť čítanie tvojho životopisu. Najviac relevantné skúsenosti by mali byť z posledných 15 rokov, rovnako ako dátumy certifikátov alebo vzdelania.

 1. Výška platu

21-salary-information

Niektorí ľudia pridávajú aj k svojej minulej pracovnej skúsenosti, výšku hodinovej mzdy. Toto môže vyslať zlú správu do novej firmy.

 1. Dôvody, prečo si odišiel z minulej práce

25-reasons-you-left-a-company-or-position

Ľudia si myslia, že pridanie tejto informácie im zlepší šance o pracovnú pozíciu. Životopis však nie je miesto pre tieto informácie. Toto môžeš povedať na pohovore.

 1. Vysvetlenie, prečo sa uchádzaš o novú pozíciu

27-an-explanation-of-why-you-want-the-job

Na toto slúži pohovor alebo motivačný list, kde všetko môžeš opísať a vysvetliť.

 1. Názory a nie fakty

29-opinions-not-facts

Do životopisu nepatria tvrdenia, ktoré nie sú podložené faktami. Napríklad „Som veľmi dobrý v komunikácii.“ alebo „Viem motivovať druhých.“. Toto sú veci, ktoré sa taktiež dajú povedať na pohovore alebo ich zamestnávateľ zistí, počas tvojej skúšobnej doby.

Zdroj článku: businessinsider.com, zdroj fotografií: businessinsider.com, zdroj prezentačného obrázku: pixabay.com

Pridať komentár (0)