Vedci objavili v ľudskom mozgu nový typ skrytej pamäte

  • V novej štúdii uverejnenej v časopise Science, vedci ohlásili nový objav, tretí typ pamäte, ktorú nazvali „prioritná pamät“.
brainscientist3
  • V novej štúdii uverejnenej v časopise Science, vedci ohlásili nový objav, tretí typ pamäte, ktorú nazvali „prioritná pamät“.

Všeobecne pamäť rozdeľujeme na dva typy. Prvá z nich je pamäť úmyselná, môže byť krátkodobá, ľudovo nazývaná pracujúca pamäť, alebo dlhodobá. Aktivuje sa pri prijímaní novej informácie, a to tak, že sa na ňu sústredíme a snažíme sa ju zapamätať, čiže udržať v mysli, aby sme sa uistili, že ju nezabudneme. Túto časť pamäte má na starosti hipokampus, časť mozgu uvádzajúca neuróny do pohybu vždy, keď sa pokúšame na niečo si spomenúť. Hipokampus má na starosti aj premenu zážitkov na spomienky.
Dlhodobá pamäť je teda uložená v strednej oblasti spánkového laloku a všetky spomienky sú šifrované do špecifických nervových dráh, ktoré nazývame engramy a aktivujú sa len vtedy, keď načítajú špecifické spomienky. Druhý typ pamäti, neúmyselná pamäť definuje, že ľudský mozog je schopný ukladať si spomienky, ktoré si človek nezaumienil zapamätať. Hlavný rozdiel medzi „novo objavenou“ pamäťou a všeobecne známymi typmi je, že niektoré spomienky sú uložené niekde v mozgu a vôbec sa nám nevynárajú až do času akútnej potreby tejto spomienky.

Molecular Thoughts

zdroj obrázku: solusisupersukses.com

Tím vedcov použil magnetickú rezonanciu na monitorovanie aktivity mozgu účastníkov experimentu, ktorí sledovali sériu rôznych slov, tvárí a tvarov. Vďaka algoritmu, ktorý vytvorili pomocou umelej inteligencie boli vedci schopní identifikovať konkrétne vzruchy mozgu vyvolané každým z týchto podnetov. Následne vytvorili dvojice obrázkov, ktoré vyvolali odlišné činnosti mozgu. Potom účastníkom povedali, aby sa sústredili len na jednu z týchto položiek a ignorovali tú druhú. Jeden zo záznamov úplne zmizol. Bol úplne vytesnený z dlhodobej pamäte.

satel-lilienfeld-brain-science

foto: csicop.org

Napriek tomu, účastníci boli po určitom čase stále schopní vyvolať zabudnutú spomienku na predmet, ktorý mali ignorovať. Stále ho teda mali uložený niekde v svojej pamäti, ale bez toho, aby aktivovali akékoľvek neuróny, čiže si k tejto spomienke nevytvorili žiadny neurónový kód.

Vedci presne nevedia vysvetliť, ako k tejto záhade dochádza, ale domnievajú sa, že niektoré spomienky sa ukladajú pomocou tichých aktívnych mechanizmov a spomienka je uložená v synapsiách medzi neurónmi, a to aj vtedy,  keď neuróny nie sú aktívne.

zdroj: iflscience.com, zdroj prezentačného obrázku: topinfopost.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá