Vedci objavili spôsob, ako prinútiť ľudí obmedziť pitie alkoholu. Ide o primitívnu stratégiu

  • Výskumníci objavili nový spôsob, ako prinútiť ľudí, aby obmedzili alkohol
  • Nová štúdia môže byť užitočná na podporu dobrého zdravia v populácii
pivo, prípitok
Ilustračný obrázok, Unsplash/Fábio Alves, Unsplash/Andra C Taylor Jr
  • Výskumníci objavili nový spôsob, ako prinútiť ľudí, aby obmedzili alkohol
  • Nová štúdia môže byť užitočná na podporu dobrého zdravia v populácii

Výskumníci objavili účinný spôsob, ktorý by ľudí mohol prinútiť obmedziť pitie alkoholu. Podľa nich v prípade, že si človek počas jeho konzumácie spojí každý jeden vypitý pohárik so zvýšením rizikom rakoviny, ktoré s tým naozaj aj súvisí, chuť ho môže ihneď prejsť.

Ako informuje portál Science Alert, táto kombinácia môže byť veľmi užitočná na podporu lepšieho zdravia v populácii.

Efektívne počítanie

Avšak príliš časté konzumovanie alkoholu nevedie iba k rakovine. Je to totižto spojené aj s celým radom iných problémov, a to vrátane srdcových chorôb, tráviacich problémov, predčasnej smrti či mimoriadne zvýšeného rizika demencie.

„Zistili sme, že spojenie informácií o alkohole a rakovine s konkrétnym praktickým opatrením – počítaním ich nápojov – viedlo k tomu, že pijani znížili množstvo konzumovaného alkoholu,“ informovala ekonómka a psychologička Simone Pettigrew z The George Institute for Global Health.

V rámci štúdie sa vykonali celkovo tri prieskumy, pričom prvý dokončilo 7 995 ľudí, druhý 4 588 ľudí a posledný z nich celkom 2 687 ľudí. Každý z nich sa uskutočnil v istom časovom rozmedzí, pričom účastníkov rozdelili do viacerých skupín. Púšťali im rozdielne reklamy či správy o pití alkoholu.

 

Jednou z najúčinnejších reklám na obmedzenie príjmu alkoholu u ľudí bola tá, ktorá spájala „chľast“ a rakovinu spolu s návrhom, aby si človek počítal svoje nápoje, ktoré vypije.

Išlo tiež o jedinú kombináciu, počas ktorej sa ľudia skutočne pokúsili výrazne znížiť svoju spotrebu alkoholu po dobu šiestich týždňov. Iné metódy, ktoré výskumníci zvolili, ako napríklad povzbudzovanie ľudí, aby sa rozhodli pre isté množstvo nápojov a dodržali to, niektorých účastníkov podnietili k prispôsobeniu sa ostatným.

„Sú to dôležité informácie, ku ktorým by mali mať pijani prístup. Ale povedať ľuďom, že alkohol spôsobuje rakovinu, je len časť riešenia – musíme im tiež poskytnúť spôsoby, ako prijať opatrenia na zníženie rizika,“ doplnila.

na poličkách v bare sú položené rôzne alkoholické nápoje
zdroj: Pexels/Chris F

Iba jedna z možností 

Konzumáciu alkoholu je možno pripísať podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) až celkovo 7 % predčasných úmrtí na celom svete. Jedným zo spôsobov, ako by sa tento problém dal riešiť, je zvýšenie povedomia pijanov o zdravotných rizikách.

Avšak aj napriek tomu, že viaceré zdravotnícke agentúry skúmali spôsoby, akými alkohol urobiť pre ľudí menej dostupným, v konečnom dôsledku, je to iba na osobnom rozhodnutí každého jedinca. Ten by mal sám dokázať určiť, či sa jeho správanie súvisiace s alkoholom zmení alebo nie.

Účastníci v najnovšej štúdii boli zvolení tak, aby boli v určitej miere „pijani“. Tento prístup, ktorý výskumníci zvolili, nemusí nutne fungovať aj inde. Avšak počítanie nápojov by mohlo byť jednou z dostupných a efektívnych možností, ktorú môžu ľudia skúsiť.

„K dispozícii sú obmedzené zdroje na kampane na znižovanie škôd spôsobených alkoholom, takže je dôležité zistiť, ktoré posolstvá najlepšie zarezonujú, aby sa zabezpečilo, že budú mať najlepšiu šancu fungovať,“ zakončila Pettigrew.

Zdroje: Science Alert, The George Institute, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá