Vedci prinášajú diamantové batérie, ktoré nevybiješ

  • Batérie sú vyrobené z jedného z najdrahších materiálov na svete. V kombinácií s rádioaktivitou ich kapacita neklesne ani za 100 rokov.
  • Batérie sú vyrobené z jedného z najdrahších materiálov na svete. V kombinácií s rádioaktivitou ich kapacita neklesne ani za 100 rokov.

Vedci našli spôsob, ako použiť diamanty v premene jadrového odpadu na batérie s veľkou kapacitou. Tím fyzikov a chemikov na Univerzite v Bristole objavil novú technológiu, ktorá transformuje tisíce ton nepríjemného jadrového odpadu do diamantových batérií . Tieto batérie sa vyrábajú v laboratóriách a sú schopné generovať elektrinu. Diamantové batérie, rovnako ako drahé drahokamy, v ktorých sa diamanty používajú, môžu v podstate trvať navždy.

foto: publicdomainpictures.net

Technológia vyvinutá tímom Univerzity v Bristole používa diamanty vytvorené z jadrového odpadu spolu s malým množstvom rádioaktívnej energie na vytvorenie batérie, ktorá vie poskytnúť síce nízky prúd, ale vydrží dlhšie ako my. Tím predstavil ich objav pred vypredanou sálou v inštitúte Cabot.

Zatiaľ čo tradičné batérie vyžadujú na prevádzku drôty alebo iné vodiče, diamantová batéria sa na generovanie malých prúdov musí umiestňovať do blízkosti rádioaktívneho zdroja. Nedostatok pohyblivých častí diamantovej batérie spôsobuje, že batéria je oveľa odolnejšia ako bežné náprotivky.

Okrem toho by diamantové batérie mohli pomôcť s likvidáciou jadrového odpadu bezpečným a trvalým spôsobom. Tento odpad sa pritom premení na použiteľnú energiu, ktorá nevytvára emisie skleníkových plynov alebo nevyžaduje dodatočné palivo.

„Batéria nepotrebuje žiadne pohyblivé časti, nevytvára žiadne emisie a nevyžaduje žiadnu údržbu, je to priama výroba elektrickej energie,“ povedal Tom Scott, profesor materiálov v analytickom stredisku Univerzity v Bristole. „Zapuzdrením rádioaktívneho materiálu vo vnútri diamantov premieňame dlhodobý problém s jadrovým odpadom na jadrovú batériu, ktorá poskytne dlhodobú dodávku čistej energie.“

foto: simple.wikimedia.org

Skoré prototypy batérie, sa budú vytvárať na základe prvku nikel-63, ktorý zabalia do umelého diamantu a poslúži ako zdroj žiarenia. Tím tiež testuje ďalšie možnosti na zvýšenie účinnosti a výkonu batérií. Ďalším krokom bude pridanie uhlíka-14 (je to rádioaktívna verzia uhlíka, ktorá sa dá ľahko zozbierať z grafitových blokov). Spojené kráľovstvo v súčasnosti uchováva približne 95 000 metrických ton grafitových blokov, takže využitie uhlíka 14 v diamantových batériách by výrazne znížilo náklady a riziko skladovania tejto konkrétnej formy jadrového odpadu.

Zdroj článku: inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá