Vedci priniesli revolučný objav v boji proti šedinám. Látku nájdeš v bežných potravinách

  • Vedci z Nagoyskej univerzity prinášajú prelomový objav
  • Identifikovali látku, ktorá zastavuje šedivenie
  • Prekvapivo sa nachádza v bežných potravinách
šediny, výskum, experiment
Freepik, Pexels/Yaroslav Shuraev
  • Vedci z Nagoyskej univerzity prinášajú prelomový objav
  • Identifikovali látku, ktorá zastavuje šedivenie
  • Prekvapivo sa nachádza v bežných potravinách

Pre mnohých sú bujné a zdravé vlasy plné farby základom dobrého pocitu a sebavedomia. Z tohto dôvodu sa väčšina z nás stará o svoje vlasy naozaj precízne. Hľadáme správnu drogériu, učíme sa o rôznych rituáloch, zohľadňujeme aj vplyv stresu na ich vzhľad. Často dokonca siahame po vitamínoch a doplnkoch, ktoré majú podporiť ich zdravie.

Jednou z vecí, ktorej sa však vyhnúť nedá, je šedivenie. A pravdepodobne sa mu časom nevyhne nikto. Kým niektorí ho akceptujú ako prirodzenú súčasť starnutia, iní ho môžu považovať za stresujúcu alebo nežiaducu zmenu. Aj keď prefarbenie bolo asi vždy najčastejším riešením, stále chýbali účinné spôsoby, ako tento proces skutočne zvrátiť či spomaliť.

Či už sme takéto možnosti vyhľadávali pre zvýšenie sebavedomie, alebo len pre estetické hľadisko, doposiaľ existovalo len málo vedecky podložených riešení. Nový výskum z Japonska však na svetlo sveta priniesol nové informácie o tom, čo pri šedivení pomáha. Zistenia ťa možno príjemne prekvapia, dosť pravdepodobne máš tieto veci aj práve teraz doma.

Tajomstvo zachovania farby

Zmeny vo svete zdravia vlasov priniesli vďaka štúdii vedci z Nagoyskej univerzity v Japonsku. Tí pristúpili k testom naozaj špecificky. Svoje hypotézy totižto testovali na geneticky modifikovaných myšiach, ktoré napodobňovali šedivenie u ľudí. Štúdium straty pigmentácie tak bolo omnoho jednoduchšie, efektívnejšie a najmä rýchlejšie. Pri tomto rozhodnutí vychádzali najmä z faktu, že procesy za šedivením u myší sú veľmi porovnateľné s ľuďmi. 

Zamerali sa pri tom konkrétne na kmeňové bunky (melanocyty), ktoré vo vlasových folikuloch produkujú pigment. S vekom sa proces obnovy týchto buniek spomaľuje, čo vedie k úbytku melanocytov a šedivým vlasom. Za celý proces šedivenia môžu endotelíny, ktoré regulujú aktivitu už spomínaných melanocytov. 

V jednoduchosti, keď vlasy starnú, produkcia endotelínov klesá. To postupne vedie k zníženej funkcii melanocytov a človek začína šedivieť. Vedci sa práve preto pozerali na spôsoby, ako produkciu endotelínov zachovať. Prišli aj s riešeniami. Tými mali byť antioxidanty. Vo svojom prelomovom výskume tak testovali tri z nich, ktoré mali mať pozitívny vplyv na zastavenie šedivenia.

Išlo o látky:

  • luteolín,
  • hesperetín,
  • diosmetín.

Po testoch sa začali objavovať pozorovateľné výsledky. Myši, ktorým podávali luteolín, si zachovali čiernu srsť a ostatné myši naďalej šediveli. Strate farby tak luteolín zabránil bez ohľadu na to, či bol podávaný perorálne, alebo bol priamo aplikovaný na pokožku.

Analyzovať po priaznivých výsledkoch začali aj príčiny na vedeckej úrovni. Zistili, že vďaka podávanej látke zostali endotelínové receptory aktívne a podporovali tak melanocyty, ktoré priamo rozhodujú o strate či zachovaní pigmentácie vo vlasoch.

Pomoc proti šedinám máš určite aj doma

Luteolín sa teda stal v oblasti pigmentácie jasným favoritom. Ide podľa portálu Science Direct o špeciálny flavonoid, ktorý je inak bežne obsiahnutý v rôznych rastlinách. Dobrou správou okrem šedivenia sú aj jeho antioxidačné a protizápalové účinky. Dokázané boli dokonca aj jeho pomocné účinky pri prevencii a boji s rôznymi neurodegeneratívnymi chorobami, ako je napríklad Parkinson.

Dostať sa k nemu môžeš aj v bežne predávanej zelenine, ako je:

  • zeler,
  • brokolica,
  • mrkva,
  • šalát,
  • paprika,
  • kapusta.

Nájdeš ho však aj v jablkách. Určite si ale jablko neošúp, luteolín sa nachádza práve v jeho šupke, ktorú tak často väčšina z nás vyhadzuje. Jednoducho a pohodlne si jeho príjem dokonca vieš navýšiť aj vo forme výživových doplnkov.

Čítajte viac z kategórie: Lifehacking

Zdroje: Science Direct/Calabrese et al., MDPI/Kato et al.

Najnovšie videá

Trendové videá