Vedci si sa pozreli na to, prečo niektorým ľuďom ide karta a zistili nasledovné

  • Máš pocit, že sa vo svojej nudnej práci nikam neposúvaš a prešľapuješ na jednom mieste?
  • Neboj sa, existuje obrovská pravdepodobnosť, že si prežiješ svoju minútu slávy
  • Tomuto krátkemu výkyvu sa hovorí hot streak fenomén
kariéra
flickr
  • Máš pocit, že sa vo svojej nudnej práci nikam neposúvaš a prešľapuješ na jednom mieste?
  • Neboj sa, existuje obrovská pravdepodobnosť, že si prežiješ svoju minútu slávy
  • Tomuto krátkemu výkyvu sa hovorí hot streak fenomén

Pracuješ po mnohé roky na tej istej pracovnej pozícii a cítiš, že sa nikam neposúvaš? Neboj sa, pravdepodobne aj ty zažiješ opojný stav, keď sa zrazu v tvojej kariére niečo zmení ako šibnutím prútika. Budeš mať pocit obrovskej radosti a úspechu. Jedná sa o tzv. hot streak fenomén. Prečo tu je a ako vzniká?

Na túto otázku sa snažili odpovedať výskumníci z vysokej školy Penn State’s College. Tí sa pozreli na život 30 000 ľudí. Jednalo sa prevažne o vedcov, umelcov a filmových režisérov. Túto vzorku bolo totiž najjednoduchšie analyzovať. Každý umelec, režisér či vedec sa stretol vo svojom živote s úspechmi, ale aj pádmi. Cieľom bolo nájsť také obdobie, kde bol pracovný úspech jednotlivca omnoho vyšší voči priemeru.

Zistilo sa, že vo všetkých analyzovaných odvetviach existovali určité pozitívne výkyvy. Okolo 90 % profesionálov pracujúcich v týchto odvetviach malo aspoň jedenkrát obrovský úspech. Niektorí ho mali dokonca až dvakrát a výnimočne trikrát. Podľa štatistík tieto extrémne pozitívne výkyvy fungujú nasledovne: ako postupuješ vo svojej kariére, dosiahneš určitý bod, ktorý ťa okamžite vystrelí o level vyššie. Vtedy sa cítiš ako keby si to nebol ani ty. Tento skok však na nešťastie netrvá večne, ale iba kratšie obdobie. Tieto periódy trvajú celkovo od štyroch do piatich rokov. Následne sa vrátiš na svoju pôvodnú úroveň.

Tento výkyv sa objavuje úplnou náhodou. Nedokážeš ho teda do svojho života privolať umelo. Zaujímavosťou je aj to, že môže prísť, keď to najmenej čakáš a cítiš sa mizerne. Môže sa objaviť, keď sa tvoja kariéra iba rozbieha, ale môže prísť aj v päťdesiatke. Príjemným prekvapením je to, že počas tohto úspešného obdobia zostala produktivita pracovníka na pôvodnej úrovni.

Zistilo sa tiež, že tieto úspešné výkyvy sa neobjavujú vďaka typu práce, ale skôr vďaka niečomu, čo sa ukrýva v samotných ľuďoch. Dva takéto úspešné výkyvy malo až 30 % umelcov a vedcov, avšak iba 11 % režisérov.

zdroj: cnbc.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech