Vedci vyhlasujú: Na 99,99 % sme si istí, že za klimatické zmeny môžu ľudia

  • Americký prezident Donald Trump tvrdí, že to tak nie je. Vedci však majú jasno
  • Globálne otepľovanie má na naozaj svedomí ľudská činnosť na planéte. Vedia to s 99,9999 percentnou istotou
climate-change-caused-humans-768x403
flickr
  • Americký prezident Donald Trump tvrdí, že to tak nie je. Vedci však majú jasno
  • Globálne otepľovanie má na naozaj svedomí ľudská činnosť na planéte. Vedia to s 99,9999 percentnou istotou

Americký prezident Donald Trump sa novej správe, ktorú do sveta vypustil tým výskumníkov z Kalifornie určite nepoteší. Vedci totiž analyzovali obrovskú vzorku satelitných snímok za posledných 40 rokov. Na základe toho čo videli, zistili, že pod problémy našej planéty sa naozaj v maximálnej možnej miere podpísalo ľudstvo. Globálne otepľovanie teda nie je prirodzené, ako si to myslí americký prezident a podobní skeptici, informuje portál Futurism.com.

Títo ľudia totiž tvrdia, že Zem sa otepľuje úplne prirodzene a vyššia teplota a rôzne pohromy, ktoré sa v posledných rokoch zintenzívnili nemá ľudstvo vôbec na svedomí. Podľa vedcov je však šanca, že je táto teória pravdivá iba jedna k miliónu. Nie je to teda stopercentná istota, ale je jasné, že sa jedná takmer o istotu. Vo vedeckých kruhoch sa tomuto zvykne hovoriť zlatý štandard.

Takmer stopercentná istota

Vedci zo slnečnej Kalifornie, sa podľa známeho vedeckého portálu pozreli na najväčšie množstvo satelitných snímkov v priebehu troch období. Obdobie o roku 2005 a z roku 2016 sa stalo zlatým štandardom. Je tu takmer úplná istota. To, že vedci sú si takmer na sto percent istí, znamená to, že tento vývoj by sme nemali vôbec podceňovať. Počet obyvateľov rapídne narastá a je možné, že našu planétu zničíme skôr ako dnes predpokladáme.

Potešujúce je však to, že ľudstvo sa konečne prebúdza a začína brať túto situáciu vážne. V oblasti energetiky presadzujú mnohé vyspelé krajiny prechod na obnoviteľné zdroje elektrickej energie a upúšťanie od zastaraných a ničivých uhoľných elektrární. Podobným smerom sa poberá aj oblasť dopravy, ktorá patrí medzi najväčších znečisťovateľov ovzdušia.

Sme teda na dobrej ceste k tomu, ako minimalizovať negatívne dopady našej činnosti na planétu. Dnes už vieme, že globálne otepľovanie nebude možné zastaviť, ale iba spomaliť. Ak sa nám to podarí, získame čas k dobru a zároveň sa vyhneme prípadným veľkým katastrofám v najbližšej dobe.

zdroj: futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech