Vedci vyvinuli kvapalné palivo, ktoré funguje na neobvyklej chemickej reakcii

  • Solárne tepelné palivo odštartovalo novú kapitolu v zelenej energetike
  • Špeciálne zariadenie premieňa slnečné svetlo na teplo, ktoré vďaka neobvyklej chemickej reakcii dokáže skladovať 18 rokov
0258
  • Solárne tepelné palivo odštartovalo novú kapitolu v zelenej energetike
  • Špeciálne zariadenie premieňa slnečné svetlo na teplo, ktoré vďaka neobvyklej chemickej reakcii dokáže skladovať 18 rokov

Solárna energia síce nie je nič nové, ale stále v tejto oblasti možno napredovať a využiť tento zdroj efektívnejšie. Vedci z Chalmers University of Technology vo Švédsku vyvinuli špeciálnu kvapalinu, ktorú nazvali solárne tepelné palivo – dokáže skladovať energiu zo slnka viac ako desať rokov.

„Solárne tepelné palivo je ako dobíjateľná batéria, ale namiesto elektrickej energie premieňa slnečné svetlo na teplo a uvoľňuje ho podľa potreby,“ povedal pre NBC News Jeffrey Grossman, inžinier pracujúci s týmito materiálmi na MIT.

Tekutina sa nachádza v priesvitných rúrach, ktoré sú súčasťou zariadenia tvoreného konkávnym reflektorom. Molekuly v tekutine sa skladajú z uhlíka, vodíka a dusíka. Keď sú ožiarené slnečným svetlom, správajú sa neobvykle: väzby medzi ich atómami sa preskupia a premenia na energizovanú novú verziu samého seba nazývanú izomér. Tekutina sa potom skladuje pri izbovej teplote s minimálnou stratou energie.

Energia zo slnka je tak zachytená medzi silnými chemickými väzbami izoméru a zostane tam, aj keď sa molekula ochladí na izbovú teplotu. Keď je energia potrebná, napríklad v noci alebo počas zimy, kvapalina sa jednoducho začne čerpať cez katalyzátor, ktorý vracia molekulu do jej pôvodnej formy, pričom uvoľní energiu vo forme tepla. Touto technológiou možno dosiahnuť teplotu 63 stupňov Celzia a môže slúžiť na vykurovanie bytov, ohrievanie vody, sušičku bielizne a mnoho iného. Po využití sa tekutina vráti do zariadenia na streche a celý cyklus opäť pokračuje.

„Energia v tomto izoméri môže byť uložená až 18 rokov,“ uviedol Kasper Moth-Poulsen z tímu, ktorý skúma nanomateriály na Chalmers University. „Keď došlo k použitiu energie, zistili sme, že teplo, ktoré sme získali, je omnoho väčšie, ako sme si odvážili dúfať,“ dodal.

Prototyp energetického systému, umiestnený na streche univerzitnej budovy, bol skúškou novej špeciálnej tekutiny a podľa vedcov tento objav priniesol pozornosť mnohých investorov.

„Nedávno sme dosiahli veľa zásadných pokrokov a dnes máme energetický systém bez emisií, ktorý funguje celý rok,“ povedal Moth-Poulsen.

Vedci tvrdia, že ich kvapalina môže na jeden kilogram absorbovať až 250 wattov energie, čo je dvojnásobok energetickej kapacity batérií Tesla Powerwall.

Stále však je čo zlepšovať. Vedci sa domnievajú, že pri správnych manipuláciách môžu z tohto systému získať ešte viac tepla, najmenej o 110 stupňov Celzia viac.

„Máme ešte veľa práce, zatiaľ sa nám systém podarilo spustiť, teraz musíme zabezpečiť optimálny výkon,“ dodal Moth-Poulsen.

Ak všetko pôjde podľa plánu, Moth-Poulsen si myslí, že technológia by mohla byť k dispozícii na komerčné účely do 10 rokov. Najnovšia štúdia bola uverejnená v časopise Energy & Environmental Science.

Zdroj: www.nbcnews.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá