Vedci vyvinuli zariadenie, ktoré ti zabezpečí vodu aj na púšti

  • Novinka, vďaka ktorej nebudeš smädný ani na púšti.
collagedf
pexels.com/pexels.com
  • Novinka, vďaka ktorej nebudeš smädný ani na púšti.

Vedci neustále prichádzajú s novými poznatkami, no v tomto prípade aj s vynálezmi. Tento raz vymysleli zariadenie, ktoré naberá vodu zo vzduchu aj na púšti. Takáto vec bude môcť byť prospešná aj v budúcnosti, keďže vodné zásoby nie sú nevyčerpateľné. Pri narastajúcom otepľovaní bude pre nás vzácna každá kvapka vody.

Zatiaľ čo sa veľa výskumov zameralo na „odsoľovanie“ vody, iný tím vedcov prišiel s iným možným riešením. A to už spomínaným zariadením, ktoré vyprodukuje vodu zo vzduchu, dokonca aj na miestach s vlhkosťou len 20 %. Všetko, čo prístroj potrebuje, je slnečné svetlo. Zariadenie vytvoril tím špecialistov z MIT (Massachusetts Institute of Technology) v spolupráci s Kalifornskou univerzitou.

UC Berkeley and Berkeley Lab

Vynález je zatiaľ v testovacej fáze, no jeho doterajšie výsledky sú uspokojivé. „Je to veľký prelom v dlhodobej výzve zberu vody zo vzduchu pri nízkej vlhkosti,“ povedal jeden z vedcov Omar Yaghi.

Odhaduje sa, že vo vzduchu okolo nás (celosvetovo) je približne 13 000 miliárd litrov vody. Takéto množstvo by mohlo uhasiť smäd aj tým častiam sveta, ktorá zažívajú nedostatok čistej vody. V podmienkach s 20 až 30 percentnou vlhkosťou prístroj „nazbieral“ až 2,8 litra vody z ovzdušia počas 12 hodín s použitím 1 kilogramu MOF (metal-organic framework).

pexels.com

Tento vynález by mohol znamenať, že postupne by si vedela každá domácnosť tvoriť vodu z prostredia, v ktorom žije. Podobné zariadenia sú už vytvorené a sa používajú na zachytávanie CO2 a účinné skladovanie chemikálií ako vodík alebo metán. ,,Táto práca ponúka nový spôsob získavania vody zo vzduchu, ktorý nevyžaduje podmienky s vysokou vlhkosťou a je oveľa energeticky účinnejší ako iné existujúce technológie,“ povedala vedúca tímu MIT Evelyn Wang. Tím vedcov má dokonca ambície nájsť materiál, ktorý by vodu z prostredia okolo seba zachytával ešte efektívnejšie.

Zdroj: sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá