Vedci z Kalifornie nezaháľajú. Vynašli „dočasné tetovanie“, ktoré z potu vyčíta počet promile v krvi

  • Vedci z Kalifornie aj napriek slnečnému počasiu vôbec neoddychujú. Práve naopak
  • Ich tester na alkohol v podobe náplaste ti zaručí, že budeš mať dokonalý prehľad o tom, kedy si môžeš bezpečne sadnúť za volant
náplasť
acs.org
  • Vedci z Kalifornie aj napriek slnečnému počasiu vôbec neoddychujú. Práve naopak
  • Ich tester na alkohol v podobe náplaste ti zaručí, že budeš mať dokonalý prehľad o tom, kedy si môžeš bezpečne sadnúť za volant

Slnečná Kalifornia je považovaná za jedno z najlepších miest pre život v celej Amerike. Nie je preto prekvapením, že práve tu vzniká množstvo nových vynálezov. Všetko čo je in a trendy nájdeš práve v Kalifornii. A tak nie je vôbec čudné, že skupina kalifornských vedcov sa rozhodla pre poriadnu imidžovku – alkoholový tester, ktorý nosíš priamo na koži.

Zariadenie sľubuje nasledovné: malo by dokonale odhaliť množstvo alkoholu v krvi, ktorý by ti mohol spôsobiť poriadne problémy, napríklad pri ceste autom z divokej párty v Las Vegas. Americkí policajti totiž priestupky neodpúšťajú len tak. Výhodou je, že bude len dočasné a jednoducho si ho nalepíš na kožu. Ak si fanúšik moderných technológií, tak práve tento vynález môže byť tým správnym riešením. Nápad sa zrodil v hlavách vedcov z Kalifornskej univerzity.

Bluetooth nájdeš takmer všade

Predstav si, ono to naozaj funguje! Pod priehľadným pásikom, ktorý si nalepíš na kožu, sa ukrýva najmodernejšia technológia 21. storočia, ktorá pozostáva z biosenzora a Bluetoothu. Vďaka nim dokáže náplasť komunikovať priamo s tvojím smartfónom. Práve tu sa zapisujú zistené údaje o množstve alkoholu v krvi a ty si ich tak môžeš kedykoľvek skontrolovať. Údaje sa získavajú z potu, ktorý sa tvorí pod náplasťou. Následne malý elektrický prúd, ktorý prechádza potom, odhalí vďaka jeho zmenám množstvo alkoholu v krvi. Výsledky by mali byť pomerne presné. Výhodou je malá veľkosť, a tým pádom aj diskrétnosť.


Táto novinka má však ešte jednu výhodu oproti predchádzajúcim pokusom, ktoré zisťovali množstvo alkoholu z potu. Je to rýchlosť. Najnovšia technológia ti prinesie výsledky v priebehu ôsmych minút. Zastaraná až o niekoľko hodín. Aj napriek rýchlosti má však stále navrch klasický tester, do ktorého jednoducho fúkneš a výsledky sa dozvieš takmer okamžite. Najnovší vynález je tak iba jednou z možností ako odhaliť množstvo alkoholu v krvi.

Medzi nepresné testy na alkohol sa dajú určite zaradiť rôzne mobilné aplikácie. Tie totiž promile odhadujú na základe vložených údajov a počtu vypitých pohárikov. Objavy však nekončia a na svete je ďalší produkt, ktorý má podobu miniatúrneho senzoru. Ten sa zavedie pomocou injekcie priamo pod kožu a umožňuje dlhodobé monitorovanie.

zdroj: engadget.com , ucsdnews.ucsd.edu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech