Vedci zistili, že ľudia, ktorí čítajú knihy, žijú takmer o 2 roky dlhšie

  • Hovoril som si, že nechcem byť knihomol a život chcem stráviť aktívne, nie nad knihami. Ale vedci ma zase dostali! Aj túto výhovorku, prečo nečítať, mi zničili. Najnovšie totiž zistili, že ľudia, ktorí čítajú, žijú dlhšie. Takže čítanie rozhodne nie je strata času!
collage r
  • Hovoril som si, že nechcem byť knihomol a život chcem stráviť aktívne, nie nad knihami. Ale vedci ma zase dostali! Aj túto výhovorku, prečo nečítať, mi zničili. Najnovšie totiž zistili, že ľudia, ktorí čítajú, žijú dlhšie. Takže čítanie rozhodne nie je strata času!

Vedci z  Yale sa pozreli na životy 3 635 ľudí vo veku 50 a viac rokov. Na tejto vzorke zistili, že tí ľudia, ktorých v živote sprevádzali knihy, žili v priemere o 23 mesiacov dlhšie. A stačí na to 3 a pol hodiny čítania týždenne. Štúdia neukázala, ako konkrétne čítanie ovplyvňuje naše životy. Podporila však ďalšie výskumy, ktoré hovoria o tom, že čítanie udržuje našu myseľ sviežu a zdravú.

Podľa vedcov z Harvardu pomalý a pokojný proces pohrúženia sa do deja našej obľúbenej knižky vytvára efekt tzv. kognitívnej angažovanosti mysle, teda stimuluje poznávacie funkcie mozgu a zlepšuje schopnosť vnímania a porozumenia reči. Inak povedané, knihy sú to najlepšie cvičenie pre mozog.

collageBOOK

 

Vedci sa taktiež domnievajú, že čítanie beletrie posilňuje našu empatiu a emocionálnu vyzretosť. Toto prispieva k lepším vzťahom s ostatnými, a teda šťastnejšiemu a zdravšiemu spôsobu života, vďaka čomu žijeme dlhšie.

Ak by si ale chcel podvádzať a namiesto kníh čítať časopisy, vedci majú pre teba zlú správu. Podľa štúdie, čítanie časopisov nepredlžuje život ani zďaleka tak dobre ako čítanie kníh. Čítanie kníh totiž trénuje náš mozog a sústredenie sa oveľa lepšie ako časopisy, čo má podľa jedného z vedcov zainteresovaných do výskumu, Avniho Bavishiho, priamy vplyv na dĺžku nášho života.

Woman_reading_at_the_beach

V štúdii boli ľudia rozdelení na tri kategórie: ľudia, ktorí nečítajú vôbec, ľudia, ktorí čítajú 3 a pol hodiny týždenne a ľudia, ktorí čítajú viac ako 3 a pol hodiny za týždeň. Bez ohľadu na faktory ako rasa, pohlavie, či spoločenské postavenie, ľudia, ktorí čítali viac ako 3 a pol hodiny týždenne mali o 23% menšiu pravdepodobnosť úmrtia v období najbližších 12 rokov. Tí, čo čítali 3 a pol hodiny za týždeň mali túto pravdepodobnosť na úrovni 17% oproti ľuďom bez kníh.

Vedci sa ďalej plánujú pozrieť, či existujú nejaké zásadné rozdiely medzi čítaním beletrie a literatúry faktu. Nie je kniha ako kniha.

Aj keď výskumy v tejto oblasti nie sú ukončené, existujú viaceré štúdie, ktoré vyzdvihujú magickú moc kníh. Hovoria o tom, že čítanie pomáha držať mozog aktívny a predchádzať tak demencii, že čítanie znižuje hladinu stresu. Bohužiaľ, tieto štúdie nenechávajú môj mozog chladným, a tak vypínam počítač a moje prsty pomaly začínajú listovať v šušťavých stránkach papiera zabalených do pevnej väzby s názvom knihy. A čo ty?

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej fotografie: pixabay.com, zdroj fotografií: thetig.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá