Vedcom sa podarilo naklonovať opice. Na rade môže byť človek

  • Klonovanie je pomerne kontroverznou témou, ktorá pravidelne spôsobuje búrlivé reakcie
  • Vojna odporcov a zástancov však môže vypuknúť opäť, vedci totiž pokorili nový míľnik
  • Klonovanie primátov bolo len ťažko realizovateľné. Číňania do však dokázali
klonovanie
facebook.com
  • Klonovanie je pomerne kontroverznou témou, ktorá pravidelne spôsobuje búrlivé reakcie
  • Vojna odporcov a zástancov však môže vypuknúť opäť, vedci totiž pokorili nový míľnik
  • Klonovanie primátov bolo len ťažko realizovateľné. Číňania do však dokázali

Klonovanie sa postupne zdokonaľuje a od prvého úspechu prešlo obrovským rozvojom. Všetko sa začalo v roku 1996, keď svetlo sveta uzrela ovca s menom Dolly. Vedecký svet sa rozdelil na dva tábory, podobne ako obyvatelia. Dolly bola vôbec prvým cicavcom, ktorý sa zrodil netypickým spôsobom. Z odobratých telových buniek z vemena dospelej ovce. Jadro odobratej bunky bolo vložené do materskej neoplodnenej bunky, z ktorej sa pôvodné jadro odstránilo. Stimuláciou materskej bunky elektrickým šokom sa spustilo jej delenie. Následne bolo embryo vložené do tela samice, kde sa vyvíjalo.

Celý tento systém klonovania mal však pomerne nízku úspešnosť. Z 277 podobných pokusov sa skončil úspechom iba jeden, ktorého výsledkom bola Dolly, ktorá sa ako jediná dožila dospelého veku. Jej život trval 6,5 roka. Dospelá ovca, ktorej bunky boli pri procese klonovania odobraté však mala šesť rokov. To znamená, že Dolly mala v čase narodenia šesť rokov života za sebou. Po tomto prvom úspechu sa rozbehlo klonovanie ďalších zvierat ako na bežiacom páse.

Oficiálne boli naklonované zvieratá, ktoré majú k človeku naozaj blízko. Boli to psy, mačky a hospodárske zvieratá. Toto sú oficiálne prípady. Utajenie niektorých pokusov sa však nedá úplne vylúčiť. Klonovanie inteligentných primátov však bolo donedávna ťažkým orieškom. Situácia sa však zmenila a na svet prišla správa z Číny, ktorá tvrdila, že vďaka vylepšeniu procesu, ktorý bol použitý v prípade Dolly je možné úspešne naklonovať aj primáty.

Skupina výskumníkov z Čínskej akadémie vied pod vedením Qianga Suna svoje tvrdenie podporila reálnym výsledkom. Veselé sesterské duo makakov dlhochvostých tak začalo spoznávať okolitý svet. Problémom pri primátoch bola nemožnosť posunúť vývin embrya na vyšší level. Tuto fázu sa podarilo prekonať vďaka doplneniu procesu klonovania o zlúčeninu tvorenú dvomi prvkami: Trichostatínom A a mediátorovou RNA. Táto kombinácia sa postarala správnu tvorbu DNA a vytvorenie dostatočného množstva génov na ďalší vývoj embrya.

Pri klonovaní z buniek dospelých jedincov sa úspech nedostavil a oba makaky krátko po narodení uhynuli. V druhom prípade sa využili plodové bunky. 79 embryí s týmito bunkami bolo vložených do tiel 21 náhradných matiek. Iba šesť z nich otehotnelo. Úspechom skončil iba jediný pôrod, z ktorého vzišli dve malé opičky. Úspech je o to väčší, že naklonovanie sa podarilo s využitím staršej, ale vylepšenej metódy klonovania.

Aj napriek tomuto úspechu sa tým výskumníkov klonovať človeka vôbec nechystá. Klonovanie ľudí je zakázané v mnohých krajinách, takže sa neoplatí riskovať. Čo však prinesie budúcnosť, nikto netuší. Je tak možné, že raz budeme mať identických dvojníkov.

zdroj: futurism.com, futurism.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK