Vedkyňa zo Slovenska: Rakovine sa nemusí vyhnúť ani zdravý človek, športovec. Môže za tým byť hneď niekoľko faktorov

  • Onkologický výskum, vývoj liečiv i diagnostické spôsoby podľa vedkyne Silvie Schmidtovej z Ústavu experimentálnej onkológie každým rokom napredujú
  • V rozhovore sme sa jej opýtali, čo všetko zvyšuje našu šancu vyhnúť sa či prekonať túto zákernú chorobu
Agentúra Null/ so súhlasom agentúry i respondentky
  • Onkologický výskum, vývoj liečiv i diagnostické spôsoby podľa vedkyne Silvie Schmidtovej z Ústavu experimentálnej onkológie každým rokom napredujú
  • V rozhovore sme sa jej opýtali, čo všetko zvyšuje našu šancu vyhnúť sa či prekonať túto zákernú chorobu

Iba máloktorý človek nepozná vo svojom okolí niekoho, kto by podľahol, prekonal či naďalej bojoval s touto zákernou a často smrteľnou chorobou. Len na rakovinu pľúc u nás každé štyri hodiny zomrie aspoň jeden človek. Celkovo onkologickým chorobám podľahne ročne okolo 13 500 Slovákov a stotisíce Európanov (v EÚ 1,3 milióna).

Projekt L’Oréal-UNESCO, v rámci ktorého porota každoročne vyberá a oceňuje vedkyne, našiel svojich víťazov aj v odbore, ktorý sa tomuto ochoreniu venuje – v slovenskom Ústave experimentálnej onkológie (súčasť Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied).

Jednou z ocenených vedkýň – víťazkou v kategórii do 35 rokov – bola Silvia Schmidtová, ktorá sa zaoberá rakovinou pohlavných žliaz, teda nádorom v mužských semenníkoch a v ženských vaječníkoch

  • Prečo sa objavujú články o nových liekoch na rakovinu, no v praxi to príliš nepociťujeme
  • Ako sa nám darí s touto chorobu bojovať
  • Či má dnes pacient väčšiu šancu zvládnuť ju 
  • Či sú predpovede do budúcnosti v boji s rakovinou aspoň čiastočne ružové
  • Ako jej môžeme predísť a dať liečbe náskok

zdroj: Agentúra Null/ so súhlasom agentúry a respondentky

Poznám ľudí, ktorí sa rozhodli stať onkológmi alebo sa venovať tomuto odboru, keď im rakovina zobrala niekoho blízkeho. Aký bol tvoj dôvod?

U mňa to také priamočiare úplne nebolo a našťastie mi na toto ochorenie nikto nezomrel.

Vedela som, že chcem študovať niečo, čo súvisí s ľudským telom, takže vyhralo medicínske inžinierstvo. Práve počas štúdia na vysokej škole som začala s onkologickým výskumom a pokračujem v ňom až dodnes.

Sem-tam sa objaví článok, že vedci vynašli nový liek na určitý typ rakoviny, ale ako bežnému človeku sa mi nezdá, že by nastával nejaký posun. Mýlim sa?

Takéto titulky väčšinou dostávajú objavy, ktoré sa zatiaľ odohrali len v laboratóriu. Potom si človek otvorí článok a zistí, že takýto „liek“ zabil nádorové bunky v Petriho miske, prípadne spomalil rast nádoru na myšiach. Na pacientoch to však fungovať vôbec nemusí.

Posun v liečbe nádorových ochorení ale určite nastal, aj keď bežný človek to možno tak nevníma. Imunoterapia, personalizovaná liečba, nové biomarkery, to všetko sme tu pár rokov dozadu nemali.

Má teda dnešný onkologický pacient oveľa väčšiu šancu zvládnuť svoju chorobu než napríklad pred 20 rokmi?

Sú typy nádorových ochorení, ktoré sú vďaka novým možnostiam liečby oveľa lepšie liečiteľné. Nové liečivá prinášajú nielen lepšiu odpoveď, ale často aj menej nežiadúcich účinkov.

Taktiež sú k dispozícii nové diagnostické postupy, ktoré pomáhajú zachytiť ochorenie včas.

Bohužiaľ, stále existujú nádorové ochorenia, ktoré vo väčšine prípadov končia smrťou pacienta a nejaké výrazné posuny v ich liečbe stále nenastali.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá