Vegáni túto špecialitu pred mäsožravcami taja. Neuveriteľný príbeh slovenskej firmy s rastlinným mäsom

  • Stratová firma s nevyužitým potenciálom čakala, kým sa dostane do správnych rúk
  • Skúsený podnikateľ z nej za rok spravil spoločnosť s tržbami v miliónoch
  • Hlavnými zložkami úspechu Alfa Sorti sú zanietený personál a chutný produkt značky Googy Foody, ktorý je naozaj na nerozoznanie od mäsa
Alfa Sorti ilustrak
Alfa Sorti
  • Stratová firma s nevyužitým potenciálom čakala, kým sa dostane do správnych rúk
  • Skúsený podnikateľ z nej za rok spravil spoločnosť s tržbami v miliónoch
  • Hlavnými zložkami úspechu Alfa Sorti sú zanietený personál a chutný produkt značky Googy Foody, ktorý je naozaj na nerozoznanie od mäsa

Mäso v produktoch Alfa Sorti človek nielen vidí, ale aj cíti. Slovenská firma zostala pred zrakmi bežných ľudí doteraz skrytá, a to napriek jej kvalite. Dobre ju poznajú len „uznávači“ rastlinnej stravy. Tento produkt však zatiaľ dostal každého, bez ohľadu na to, akú stravu preferuje.

Majitelia firmy mali v rukách poklad, ktorý nevideli

Spoločnosť Alfa Sorti vznikla ešte v roku 1995 vo Zvolene a v súčasnosti je najväčším producentom výrobkov pre vegetariánov a vegánov na Slovensku. Rastlinné produkty začala firma vyrábať ešte v roku 2012, takže bola priekopníkom v čoraz populárnejšej oblasti bezmäsitej stravy a zdravej výživy. A to nielen na Slovensku.

zdroj: Alfa Sorti - Vegánske stripsy.

Alfa Sorti vyvážala 95 % svojej produkcie do Veľkej Británie a iných štátov Európy.

Na Slovensku rastlinné produkty značky Goody Foody predávajú aj reťazce ako Kaufland, Tesco, Lidl, Kraj a ďalšie. Väčšinou sú však rýchlo vykúpené tými, ktorí produkty Alfa Sorti už ochutnali a širšia verejnosť ani nedostala šancu ich spoznať.

Napriek tomu, že mala spoločnosť veľmi dobré know-how a vyrábala kvalitné produkty, počas rokov stagnovala a dostala sa do výraznej straty. Lokálny marketing v podstate neexistoval, technológie vo výrobe boli zaostalé a firme hrozil krach.

Alfa Sorti však nakoniec čakal lepší osud. Úspešný podnikateľ Peter Vittek, v ktorého objektoch firma sídli, v nej videl potenciál a minulý rok sa rozhodol firmu odkúpiť. 

Alfa Sorti si zobral na starosti skúsený podnikateľ

Peter Vittek je podnikateľ s citom pre zachytenie nastávajúcich trendov. Rozpráva sa so Siri po anglicky, na rukách nosí smarthodinky a scrolluje pred nami na tablete. „Pre mňa je podnikanie zábava. Je to tvorivá vec, ktorú musíte vedieť zorganizovať,“ hovorí Vittek.

Preorganizovať sa mu podarilo aj firmu Alfa Sorti, a to za rekordný čas. K technológiám má Vittek blízko, pôsobil ako strojár a práve jeho zásluhou vznikla na Slovensku vôbec prvá počítačová sieť. Preto nemal problém zorientovať sa aj vo výrobnom procese Alfa Sorti. A hneď dostal aj zopár nápadov, ako firmu posunúť vpred.

Za jeden rok sa dokázala z mínusu dostať do naozaj slušných tržieb

Stav, v akom Vittek Alfa Sorti našiel, bol smutný. „Keď som firmu kúpil vo februári 2020, bola v mínuse 125 000 eur. Mala staré technológie, skoro žiadny marketing a fungovala so starými obalmi. Sortiment bol tretinou toho, čo vyrábame dnes,“ spomína Vittek.

Za tri mesiace firma znovu ožila. Prešla veľkými štrukturálnymi zmenami a rozšírila sa výroba. Kým v roku 2019 vyviezla 650 ton výrobkov, v roku 2020 dokázala toto číslo zdvojnásobiť. Vittek to trefne prerátal aj na hamburgery – celkovo ich vyviezli 12 miliónov.

zdroj: Alfa Sorti - Vegánsky burger.

Bez nových technológií by to však nedokázali. Celý výrobný proces prešiel modernizáciou za milióny, aby mohol pokryť aj budúci dopyt po značke Goody Foody a iných. Už len jedna miešačka navýšila kapacitu výroby zo 150 litrov na 900 litrov. To, čo predtým trvalo hodinu, teraz výroba zvláda za 8 minút. Ako potvrdzuje Vittek: „Predtým sa robilo 200 až 300 kíl produktov za hodinu a s novou technológiou sme dokázali vyrobiť 650 kíl produktov rovnakej kvality za ten istý čas.“

Koronavírus prácu ovplyvnil pozitívne. Dopyt po zdravej strave a hlavne po mrazených výrobkoch sa zvýšil. Zmenou technológie a prijatím nových zamestnancov, dokázali pokryť aj nové objednávky.

Zo straty približne -125 000 eur z roku 2019 skončila Alfa Sorti rok 2020 so ziskom približne 350 000 eur a s tržbami približne 4,3 miliónov eur. Na slovenskom a českom trhu v súčasnosti neexistuje firma, ktorá by mala širší sortiment výrobkov ich segmentu.

Za úspechom firmy stoja kvalitné produkty a ľudia, ktorí do práce vkladajú svoju dušu

„Upravil som mzdy, rozdal zaslúžené prémie a nechal ľudí robiť si svoju prácu. Moje firmy sú nastavené na nejaký mzdový základ, a potom sa vždy snažím ešte 30 % zo zisku spravodlivo prerozdeliť v odmenách. Toto som nastavil aj v Alfa Sorti hneď na začiatku. A to je obrovská motivácia pre zamestnancov,“ vysvetľuje Vittek.

Ľudský kapitál má vo firme veľmi dôležitú úlohu: „Spoznal som tu fantastických ľudí, ktorí majú radi svoju prácu a sú prítomní celým telom aj dušou.“

Know-how, ktorým personál disponuje, zostával roky nevyužitý a teraz, keď sa firma konečne zobudila, sa s radosťou púšťajú do vymýšľania nových receptov. Minulý rok rozšírili sortiment o burgre, guličky, mleté mäso, kuracie a hovädzie hranolky, zeleninové plátky a iné produkty. A vymýšľať neprestávajú. „Všetko, čo sa spraví v kuchyni, sa tak aj testuje. Je to skvelá atmosféra a zatiaľ sa nenašiel človek, ktorému by nechutilo. Snažíme sa vymýšľať naozaj dobré a kvalitné recepty,“ popisuje Vittek.

zdroj: Alfa Sorti - Vegánske guľôčky.

Základom výrobkov Alfa Sorti je pšenica a sója, ktorá sa dá spracovať na rôzne spôsoby a ochutiť podľa želania. Produkty značky Goody Foody sú ochutené prírodnými koreninami, extraktmi a ochucovadlami bez použitia konzervačných látok a syntetických farbív. Neobsahujú žiaden cholesterol a predávajú sa mrazené alebo chladené.

V sortimente s rastlinným mäsom sa nachádzajú prírodné kuracie alebo hovädzie rezne či steaky, ktoré pripomínajú pravé mäso – konzistenciou, farbou, šťavami aj vôňou. V ponuke je aj gyros a kebab či mleté mäso. Výhodou je úspora času na varenie – na prípravu stačia 1,5 až 4 minúty.

zdroj: Alfa Sorti - Vegánske mleté mäso.

Alfa Sorti plánuje rozšírenie ponuky a zvýšiť celkové povedomie o produktoch Goody Foody najmä medzi nevegetariánmi. Hlavné je podľa nich ochutnať a hovoria, že väčšina ľudí si následne kúpi Goody Foody opakovane.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech