Vegánstvo bolo v minulosti odsudzované, dnes sa stáva mainstreamovým trendom

  • Vegánstvo bolo v minulosti zatracované hlavne striktnými zástancami mäsa, sila týchto hlasov však utíchla
  • Vegáni boli pre „mäsožravcov“ čudáci, ktorí nevedeli, čo vlastne činia
  • Dnes je situácia opačná a vegánsky životný štýl preniká medzi širokú verejnosť ako nikdy predtým
alexandr-podvalny-221880-unsplash
unsplash.com
  • Vegánstvo bolo v minulosti zatracované hlavne striktnými zástancami mäsa, sila týchto hlasov však utíchla
  • Vegáni boli pre „mäsožravcov“ čudáci, ktorí nevedeli, čo vlastne činia
  • Dnes je situácia opačná a vegánsky životný štýl preniká medzi širokú verejnosť ako nikdy predtým

Vegánstvo je naozaj in. Takmer v každom časopise o zdraví alebo na internete nájdeš nejaký ten článok o tom, prečo by si nemal jesť živočíšne výrobky. Pre tento v minulosti zatracovaný štýl stravovania sa dnes dobrovoľne rozhoduje obrovské množstvo ľudí. A čuduj sa svete! Nájdeš medzi nimi aj bývalých mäsožravcov a kritikov. Človek musí na zmenu jednoducho dorásť.

Vegánske stravovanie nie je však len o samotnej strave, je to životný štýl a filozofia. Ľudia, ktorí nejedia živočíšne produkty sú jednoducho hrdí na to, že prispievajú k ochrane životného prostredia a záchrane zvierat. Okrem týchto bonusov je tu aj bonus zdravotný. Vegánom totiž hrozí nižšie riziko rakoviny hrubého čreva, vysokého cholesterolu a s ním spojeného vysokého tlaku.

Rastu popularity sa museli prispôsobiť aj reštauračné zariadenia a predajcovia. Dnes je vegánske menu v ponuke takmer každej lepšej prevádzky. „Surfujeme na vlne vegánstva, ktoré preniká do mainstreamu,“tvrdí Louisa Davidson z Londýna, ktorá organizuje miestne víkendové trhy. Práve tu si všimla nárast predajcov, ktorí ponúkali produkty pre vegánov. Nedalo jej to a rozhodla sa zorganizovať jeden „pokusný“ vegánsky nočný trh doplnený hudbou, zdravým pitím a jedlom. Rady ľudí nemali konca kraja.

Budúcnosť je zelená

Po tomto úspechu sa začala akcia konať pravidelne každý mesiac a dokonca aj jej zakladateľka presedlala z vegetariánskej na čisto vegánsku stravu. Toto je len jeden z mála prípadov. Na vlne vegánstva sa chce zviesť takmer každý. YouTuberi robia vegánske videá, vznikajú nové startupy zamerané na vegánstvo. Výrobcovia tradičných potravín sa jednoducho chtiac-nechtiac budú musieť tomuto trendu prispôsobiť.

Od roku 2014 sa dokonca usporadúva kampaň Veganuary, počas ktorej si zvedavci otestujú, aké je to byť vegánom počas jedného mesiaca. Do prvého ročníka sa zapojilo 3 300 ľudí, v roku 2016 to bolo 23 000 účastníkov a v tomto roku rekordných 168 000. K šíreniu povedomia o vegánstve prispieva množstvo celebrít, ktoré nedajú na prírodnú stravu dopustiť.

Na rastúci počet vegánov nie je však konzervatívny svet pripravený. Vegáni súčasnosti predstavujú skôr akýsi predvoj, ktorí urobí cestičku svojim nástupcom. Budúcnosť je zelená. Vegánstvo bude totiž pravdepodobne jednou z ciest k prežitiu ľudstva ako takého. Predpokladá sa, že do roku 2050 bude na svete 9,1 miliardy ľudí.

Uživiť takúto masu bude čoraz náročnejšie. Okrem toho majú chovné farmy neblahý vplyv nielen na životné prostredie, ale aj zvieracích obyvateľov. Vegánstvu sa tak pravdepodobne nevyhneme. Ako bude armáda vegánov narastať, bude narastať aj tlak na producentov potravín, ktorí budú musieť tento fakt vziať do úvahy a prispôsobiť sa.

zdroj: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech