Vegetariáni a vegáni vo Francúzku dostali úder pod pás

  • Francúzko nemá nič proti vegetariánom a vegánom, avšak predstaviteľom krajiny vadia „mäsité názvy“ zdravých jedál
vegáni
flickr
  • Francúzko nemá nič proti vegetariánom a vegánom, avšak predstaviteľom krajiny vadia „mäsité názvy“ zdravých jedál

Francúzka vláda sa rozhodla konať. Prináša legislatívu, ktorá prikazuje producentom zdravej stravy, aby nepoužívali názvy, ktoré majú niečo spoločné s mäsom. Producenti zdravého jedla totiž mnohokrát pyšne nazývajú svoje produkty práve menami, ktoré obsahujú slová klobása, slanina, stejk, burger či sekaná.

Tieto názvy tak pôsobia trošku divoko, keďže vegetariánske jedlá sú bezmäsité. Mnohí producenti takto pravdepodobne chceli upozorniť na to, že tieto jedla sú akousi náhradou ich „nezdravých“ vzorov.

Podobný smutný osud postretne aj obľúbené tofu, ktoré sa často zvykne označovať ako syr. Ten je pritom živočíšneho pôvodu a tofu rastlinného. Je dôležité bojovať proti falošným tvrdeniam. „Naše produkty musia byť označované správne. Názvy ako syr alebo stejk budú rezervované pre produkty živočíšneho pôvodu,“ povedal francúzky politik Jean-Baptiste Moreau.

Názory na opatrenie sa líšia

Vyzerá, že sloboda vo Francúzku dostala poriadny úder pod pás, pretože producentov čakajú obrovské pokuty v prípade, že sa rozhodnú proti opatreniu rebelovať a aj napriek zákazu vyrábať produkty s nezmeneným značením. Rebelom v prípade nerešpektovania rozhodnutia vlády hrozí pokuta až do výšky 300 000 €. Takáto obrovská suma môže byť pre malých výrobcov likvidačná. Rozhodnutie vlády rozdelilo francúzku verejnosť na dva tábory. Jedna strana novinku obhajuje a tvrdí, že názvy sú naozaj zavádzajúce.

Čo ak množstvo zákazníkov kúpilo vegetariánsku salámu s tým, že bude obsahovať aspoň trošku mäsa a následne zistili, že tomu tak vôbec nie je? Wendy Higgins z organizácie Humane Society International, ktorej cieľom je ochrana zvierat toto rozhodnutie neprijala s nadšením. „Je zahanbujúce, že namiesto prijatia vegánskeho a vegetariánskeho jedla sa Francúzko rozhodlo zaujať obranný postoj. Toto však nezabráni rastu tejto formy stravovania, pretože chuťové, výživové a etické benefity budú prevažovať bez ohľadu na to, ako produkt nazvete,“ povedala.

Odlišné názory panujú aj v iných krajinách. Niektorí Briti tvrdia, že tento krok svedčí o strachu spoločností produkujúcich mäso, pretože obľuba vegánskej a vegetariánskej stravy narastá. Druhá strana tvrdí, že zákazníkom to môže byť úplne jedno.

zdroj: independent.co.uk , www.unilad.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech