Veľká koralová bariéra nie je stratená. Podľa najnovších údajov sa regeneruje

  • Koraly sú nielen fantastickými dielami prírody, ale sú domovom pre obrovské množstvo živočíchov
  • Ich blednutie preto straší ochrancov prírody na celom svete. Situácia však nie je podľa najnovších informácií stratená
  • Koraly majú totiž vynikajúcu schopnosť regenerácie
koraly
flickr
  • Koraly sú nielen fantastickými dielami prírody, ale sú domovom pre obrovské množstvo živočíchov
  • Ich blednutie preto straší ochrancov prírody na celom svete. Situácia však nie je podľa najnovších informácií stratená
  • Koraly majú totiž vynikajúcu schopnosť regenerácie

Veľká koralová bariéra sa zmenšuje! S takýmito správami sa stretávala verejnosť niekoľko desiatok rokov. Tie prešli ako voda, ale koralová bariéra sa stále nachádza na svojom mieste. V akom je stave? Podľa najnovších informácií je na tom lepšie, ako sme si vďaka katastrofickým a pravdepodobne nepodloženým správam mysleli.

Nezisková organizácia Reef & Rainforest Research Centre totiž predložila nové zistenia. Podľa jej prieskumu bariéra vykazuje určitú formu regenerácie po rokoch blednutia. Je to však pravdepodobne vďaka tomu, že v roku 2017 bolo miernejšie letné počasie. Súčasný vývoj však neznamená, že sú koraly nadobro zachránené. Stačí, že stúpnu teploty, a situácia z roku 2016, keď nastalo masívne blednutie koralov, sa môže zopakovať. Vedci a politici sa snažia o záchranu. O všetkom však rozhodne ľudstvo, ktoré má z veľkej časti na svedomí zvyšovanie teploty našej planéty.

Vysoká teplota je pre citlivé koraly smrteľne nebezpečná. Slnko spôsobuje ich blednutie a následný úhyn. „Všetci vieme, že koralový útes môže byť postihnutý ďalším blednutím, ale musíme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme zachránili Veľkú koralovú bariéru,“ povedal riaditeľ Reef & Rainforest Research Centra Sheriden Morris.

Partnerský vzťah, aký sa len tak nevidí

Koraly majú zaujímavý a obojstranne výhodný vzťah s mikroriasami. Poskytujú priestor pre rast rias a ich fotosyntézu. Riasy na druhej strane poskytujú koralom potravu. Ak je všetko tak, ako má byť, spolupráca funguje dokonale. Ak to tak nie je, nastáva problém. Riasa za nevýhodných podmienok, ako je príliš veľa slnka alebo znečistenie z „partnerského vzťahu“ vycúva a opustí koral. Práve vtedy dochádza k strate farebnosti. Nasleduje nedostatok potravy. Koraly následne oslabujú a sú náchylné na choroby.

Na druhej strane však majú koraly obrovskú schopnosť regenerácie, pokiaľ sa nevýhodné podmienky vrátia do normálu. Veľká koralová bariéra sa ťahá do dĺžky 2 300 kilometrov pozdĺž pobrežia austrálskeho štátu Queensland. Je to najväčší koralový útes na svete. Koralové útesy sú domovom pre takmer tretinu morských živočíchov. Domov tu majú korytnačky, ryby či miniatúrne morské koníky.

zdroj: iflscience.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech