Verejné pisoáre v uliciach Paríža vzbudzujú obrovské pohoršenie obyvateľstva

  • Do ulíc Paríža boli umiestnené „nové kvetináče“. V skutočnosti sa však jedná o verejné pisoáre
  • Nájdeš ich na verejných priestranstvách a uliciach. Turista si tak môže jednoducho uľaviť
  • Toto sa nepáči obyvateľom mesta, ktorí tvrdia, že pisoáre podporujú exhibicionizmus
toalety
Uritrottoir
  • Do ulíc Paríža boli umiestnené „nové kvetináče“. V skutočnosti sa však jedná o verejné pisoáre
  • Nájdeš ich na verejných priestranstvách a uliciach. Turista si tak môže jednoducho uľaviť
  • Toto sa nepáči obyvateľom mesta, ktorí tvrdia, že pisoáre podporujú exhibicionizmus

Ľudia stále prichádzajú s rôznymi vylepšeniami. Napríklad, v minulosti neexistovali žiadne verejné toalety v podobe všadeprítomných plastových búdok. Dnes ich nájdeš takmer v každom meste. Tieto búdky sú modernou obdobou prírodných latrín, ktoré boli v ďalekej minulosti postavené v blízkosti takmer každého domu. Ľudia si na ne teda pomerne rýchlo privykli. Do búdok totiž nevidno a všetko sa deje v najväčšej počestnosti.

Problém nastáva, ak sa toto súkromie v podobe určitého úkrytu odstráni. Presne toto sa stalo v Paríži, kde sa na uliciach objavilo obrovské množstvo netypických kvetináčov, ktoré však trošku tvarom pripomínajú bankomat. Žeby kvetináč a bankomat v jednom? Zďaleka nie. Nad kvetináčom sa totiž vyníma obrovská značka muža vykonávajúceho malú potrebu. Jedná sa totiž o pravé nefalšované pisoáre. Tie sú ako naschvál umiestnené na miestach, kde sa denne premelie obrovské množstvo ľudí.

Muž, ktorý má na krajíčku, si tak jednoducho uľaví priamo uprostred námestia plného turistov. Umiestnenie búdok vzbudilo odpor obyvateľov Paríža a prevádzkovateľov predajní. „Neexistuje dôvod, prečo by malo byť niečo takéto nevhodné a škaredé umiestnené na historickom mieste,“ povedala Paola Pellizzari, ktorá vlastní obchod s umením. Spoločnosť, ktorá búdky na ulice umiestnila, sa bráni.

Za súčasnú situáciu môžu neporiadni muži

„Ľudia, ktorí močia na uliciach Francúzka sú vážnym problémom. Vedeli sme, že je tu záujem o riešenie, tak sme s jedným prišli,“ povedal Victor Massip, ktorý navrhol netypické kvetináče. Uritrottoir, ako sa kvetináče nazývajú, sú ekologickým riešením problému s vykonávaním potreby na uliciach. Kvetináč pozostáva z dvoch častí. Vrchná časť je tvorená samotným kvetináčom a v tej spodnej, z nehrdzavejúcej ocele, sa nachádza obyčajná slama.

Kombinácia moču a slamy vytvorí kompost, ktorý sa využíva v záhradách a parkoch. Slama okrem toho minimalizuje zápach moču v okolí pisoáru. Novinka rozdelila obyvateľstvo na dve strany. Jedna to vidí ako nevyhnutnosť a riešenie problému, druhá skupina toto rozhodnutie odsudzuje.

Svoje k tomu povedala aj zarytá feministka Gwendoline Coipeault zo zoskupenia Femmes Solidaires: „Muži nedokážu kontrolovať svoj močový mechúr, a tak sa musí prispôsobiť celá spoločnosť.“

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech