Vesmírne rakety súkromných spoločností môžu byť v budúcnosti našou jedinou spásou

Katarína Zelinková / 14. apríla 2017 / Zaujímavosti

zdroj: Kevork Djansezian/Getty Images

Stanú sa sci-fi filmy skutočnosťou? Najnovšie prognózy technologického vývoja nasvedčujú tomu, že áno.

Vesmírne rakety predstavujú jeden z najfascinujúcejších vynálezov našej civilizácie. Vybudovanie jednej rakety však stojí milióny eur a najviac kontraproduktívny je fakt, že každú raketu možno využiť iba raz. Neexistuje totižto spôsob, aby sa raketa dopravila naspäť na Zem bez toho, aby  sa jej jednotlivé časti  poškodili pri pristávaní, zrútili do oceánu alebo ich spálila atmosféra.

Spoločnosť SpaceX v spolupráci s  Blue Origin vytvorili revolučný model zvaný Falcon 9. Ide o 70 metrov dlhú raketu, ktorá je zložená z dvoch častí. Najdrahšiu časť rakety tvorí prídavný urýchľovač a práve ten sa stal predmetom nedávneho testovania. 30.marca tohto roku bol Falcon 9  vyslaný do vesmíru už po druhýkrát, aby umiestnil družicu SES-10 na orbitu. 10 minút po štarte sa prídavný urýchľovač  rakety  úspešne vrátil na Zem a pristál na špeciálnej plošine v Atlantickom oceáne, na ktorú ho navigoval vlastný navigačný systém.

Zdroj: SpaceX Photos/Flickr.com

Falcon 9 sa tak stal prvou raketou, ktorá spĺňa predpoklady znovu použiteľnej vesmírnej rakety. Aj napriek tomu je tento typ rakety stále príliš nákladná záležitosť. Elon Musk má však veľké plány. Jeho cieľom je vyvinúť medziplanetárny dopravný systém, ktorý bude pozostávať z rakety, ktorá sa z vesmíru dokáže vrátiť nepoškodená a bude dosahovať dĺžku 122 metrov.

Technologický pokrok je nesporný. Aký význam to však má pre ľudstvo? Musk tvrdí, že ľudstvo stojí buď na pokraji veľkej revolúcie, alebo riskuje svoju vlastnú záhubu. Predpokladá, že ak ľudstvo našu planétu nezruinuje, ohrozí ho nepredstaviteľná katastrofa v podobe nárazu asteroidu. „Musíme prísť na to, ako túto technológiu realizovať bez toho, aby sme zbankrotovali a hlavne pred tým, ako budeme mŕtvi,“ objasňuje svoj postoj Musk počas marcovej tlačovej konferencie, ktorá sa konala po testovaní rakety Falcon 9.

Zdroj: Kevork Djansezian/Getty Images

Musk však zároveň neskrýva svoj optimizmus a nádej v ďalší pokrok. „Toto je veľmi podstatný dôkaz toho, že naša vízia sa môže stať skutočnosťou. Dúfam, že ľudia o tomto celom začnú premýšľať ako o cieli, ktorý by sme reálne mohli dosiahnuť a založiť civilizáciu na Marse,“ povedal Musk pre Bussines Insider počas marcovej tlačovej konferencie. „Toto celé nie je len pre ľudskú rasu, ale aj pre všetky ostatné formy života.

V neposlednom rade Musk zdôrazňuje, že naplniť všetky ciele, ku ktorým technologický vývoj v súčasnosti  ašpiruje nebude jednoduché a rozhodne sa tak nestane v najbližšej dobe. Dôležité však je nevzdať sa, naďalej sa usilovať a skúšať. Práve tento typ technologického pokroku môže pre ľudstvo jedného dňa predstavovať jedinú nádej na záchranu.

 

Zdrojový článok: businessinsider.com

 

Pridať komentár (0)