Vesmírny ďalekohľad, ktorý prispel k objavu 2 662 obývateľných planét, odišiel do dôchodku

  • Vesmír je obrovskou záhadou, a tak nie je prekvapením, že sa snažíme odhaliť jeho najtajnejšie zákutia
  • Vďaka jedinému zariadeniu sme za viac ako 9 rokov dokázali objaviť 2 662 obývateľných planét
  • Keplerov ďalekohľad doslúžil minulý týždeň, keď mu došlo palivo. Na obežnej dráhe je však už jeho náhrada
vesmír
flickr
  • Vesmír je obrovskou záhadou, a tak nie je prekvapením, že sa snažíme odhaliť jeho najtajnejšie zákutia
  • Vďaka jedinému zariadeniu sme za viac ako 9 rokov dokázali objaviť 2 662 obývateľných planét
  • Keplerov ďalekohľad doslúžil minulý týždeň, keď mu došlo palivo. Na obežnej dráhe je však už jeho náhrada

Vesmír bol pre ľudí vždy veľkou neznámou. Práve preto nás tak neskutočne priťahoval už od nepamäti. Ľudia jednoducho milujú záhady a temný vesmír posiaty tisíckami hviezd je jednou z tých najväčších, ktorú pravdepodobne nikdy plnohodnotne nerozlúskneme. Snaha sa však cení a vďaka mnohým vynálezom máme dnes možnosť skúmať vesmír do hĺbky, o akej sme mohli v minulosti iba snívať.

Dnes už vieme, že Zem je guľatá a nie je plochá doska. Tiež vieme, že naša planéta nie je vôbec centrom vesmíru, ako kedysi tvrdila cirkev. Taktiež poznáme pojem čierna diera a to, že vo vesmíre sa nachádzajú miliardy galaxií. Stále však s istotou netušíme či sme tu sami alebo či na vzdialených planétach nežijú mimozemské formy života.

Vieme však to, že existuje množstvo planét, ktoré majú mnoho spoločného s tou našou. Presné číslo je 2 662. Všetky tieto objavy sa nám podarilo dosiahnuť za pomoci jedného jediného zariadenia v priebehu viac ako deviatich rokov. Jedná sa o ,,oko“ vo vesmíre, ktoré astronómovia poznajú pod názvom Keplerov ďalekohľad.

Kde skončil Keplerov ďalekohľad, bude pokračovať TESS

Bol vyrobený pre účel objavu exoplanét, čo sú vlastne planéty mimo slnečnú sústavu, na ktorých by sa mohla vyskytovať nejaká forma života. Do vesmíru bol vyslaný v roku 2009 a na miesto určenia, ktorým bola obežná dráha Zeme, ho vyniesla raketa Delta 2.

Pôvodne mal fungovať do konca septembra 2012. Jeho životnosť sa však natiahla na 9 rokov 7 mesiacov a 23 dní. Teleskop s váhou 500 kilogramov bol vybavený nádržou s kapacitou 12 litrov paliva, ktoré sa mu podarilo nadobro vyčerpať v priebehu minulého týždňa. Počas predĺženej misie bolo prostredníctvom tohto ďalekohľadu okrem samotných exoplanét pozorovaných celkovo 535 506 hviezd.

Tiež sme zistili, že sa v našej galaxii nachádza obrovské množstvo slnečných sústav. To však neznamená, že sa každá jedna podobá na tú našu. Práve naopak, jednotlivé slnečné sústavy sú veľmi rozmanité. Predpokladá sa tiež, že z celkového počtu objavených exoplanét sa iba niektoré môžu podobať našej Zemi ako vajce vajcu.

Ďalekohľad síce doslúžil, ale aj naďalej zostane na obežnej dráhe Zeme. Znamená to však koniec nových objavov? Nie tak úplne. Vo vesmíre sa už nachádza moderný nástupca – TESS. Na obežnej dráhe by mal fungovať celkovo dva roky. Vďaka štyrom kamerám bude jeho dosah omnoho širší. Celkovo môže sledovať až 350-krát väčší priestor než Keplerov ďalekohľad.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech