Veterné turbíny pre domácnosti môžu byť na Slovensku realitou už od budúceho roka

  • Ministerstvo hospodárstva chce umožniť domácnostiam využívať veternú energiu.
collage
  • Ministerstvo hospodárstva chce umožniť domácnostiam využívať veternú energiu.

Už budúci rok by chcelo Ministerstvo hospodárstva zjednodušiť prístup slovenských domácností k domácim veterným turbínam. O najlepšom spôsobe rokuje s nadšencami malých veterných elektrární.

„Zvažujeme, ako by sme mohli zjemniť dnešné prísne podmienky pre malé veterné elektrárne. Výsledok nášho posudzovania by mohol byť jasný začiatkom budúceho roku,“ hovorí hlavný štátny radca odboru energetickej a surovinovej politiky rezortu hospodárstva Juraj Novák.

Pre väčší dom by bola potrebná asi 10 kW turbína. Podľa stránky windustry.org, veterné turbíny do 100 kW stoja v prepočte asi 3 až 7-tisíc eur na kilowatt kapacity. 10 kW elektráreň by ťa teda vyšla asi na 30 až 70-tisíc eur.

backyard-wind-power-jpg

foto: motherearthnews.com

Predpokladá sa, že si turbína na seba po čase zarobí. No je otázne, či sa jej kúpa naozaj oplatí v porovnaní s ostatnými „zelenými“ alternatívami ako slnečné kolektory, tepelné čerpadlá alebo kotle na biomasu. Nehovoriac o klasických zdrojoch, ktoré možno nie sú tak eco-friendly, no stále sú najjednoduchším a najrozšírenejším riešením.

Okrem ceny je potenciálnym problémom tohto spôsobu tvorby energie aj hluk, ktorý turbína produkuje. Keďže tento hluk zasahuje do okolia, treba na konkrétnu elektráreň vypracovať aj štúdiu vplyvov na okolité životné prostredie (EIA).

„Diskutujeme o tom, aby sa štúdia EIA nemusela vypracovávať aspoň pre menšie turbíny do piatich kilowattov,“ hovorí Novák. Ideálnym miestom pre domáce veterné elektrárne sú podľa neho osamelejšie domy na vrchole kopca, kde by nerušili susedov a mali aj viac vetra.

April 26, 2012 - US-Sandywoods-215. (Photo from Vergnet)

foto: pnnl.gov

Štát má k dispozícii eurofondový program na podporu rozvoja obnoviteľných zdrojov energie v slovenských domácnostiach. No chce sa v rámci neho zamerať najmä na zelenšie kúrenie.

Je teda asi nereálne čakať, že rok 2017 bude rokom slovenskej veternej revolúcie. No pár nadšencom toto opatrenie určite urobí radosť. A pokiaľ tým nikomu neznížia hodnotu pozemku, prečo by si nemohli nabíjať telefóny vetrom.

zdroj titulnej fotografie: slovakregion.sk / activeideas.org

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá