Viac ako 9000 obyvateľov bude vysťahovaných, aby sme mohli naviazať kontakt s mimozemšťanmi

  • Čína prednedávnom zverejnila oznam, že v utorok bude presne 9110 obyvateľov vysťahovaných zo svojích pôvodnych domovov.
Satelit v Číne
  • Čína prednedávnom zverejnila oznam, že v utorok bude presne 9110 obyvateľov vysťahovaných zo svojích pôvodnych domovov.

Pýtaš sa prečo? Naplánovaná je totiž výstavba doposiaľ najväčšieho satelitu, ktorý bude slúžiť na celkom nezvyčajné účely. Budeme sa pomocou neho snažiť nadviazať kontakt s mimozemšťanmi.

Xinhua (oficiálny čínsky komunikačný systém) začal s výstavbou 500-metrového satelitu. Najviac obývaná zem totiž dúfa, že sa nám podarí konečne spojiť s mimozemšťanmi.

Satelit bude niesť názov „Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope“ – čiže FAST (rýchly) a začne fungovať už koncom roka.

„FAST bude schopný rozpoznať neuveriteľne vzdialené miesta, dokonca bude vedieť rozlíšiť aj mimozemské civilizácie!“ vyjadril sa Wu Xiangping – generálny zástupca pre čínske astonomické združenie.

Presťahovaní obyvatelia, ktorí pochádzajú z dediny Pingtang dostanú ako odškodné 12 000 čínskych juanov, čo je v prepočte „až“ okolo 1838 dolárov (1651 eur).

Sateliť Čína

foto: lh3.googleusercontent.com

 

S výstavbou FAST sa začalo už v roku 2011, no finálne úpravy si vyžadujú viacej priestoru, a teda aj premiestnenie pôvodných obyvateľov z okolia. Celá výstavba stojí niečo cez 180 miliónov dolárov a svojou veľkosťou predbehne aj observatórium Arecibo, ktoré sa nachádza v Portoriku.

Nie je to prvý krát, čo Čína vysťahovala a premiestnila svojích vlastných ľudí „v mene vedy a výskumu“. Napríklad v roku 2008 bolo „premiestnených“ až 1,5 milióna obyvateľov, kôli umožneniu výstavby štadióna v čase olympijských hier. Našťastie to väčšine vysťahovalcom problém nerobilo, musia predsa podporovať výskum a pokroky svojej vlastnej krajiny.

Hoci bolo obyvateľom Pingtonu prisľúbené znovu-postavenie a zavedenie podobných podmienok na bývanie, Čína je preslávená tým, že svoje slovo pre všetkých vysťahovaných dodrží len málokedy. Uvidíme teda, ako sa im to podarí tentokrát.

Najväčší teleskop v číne

foto: datenna.com

Zdroj: vedelisteze.sk, zdroj titulnej fotografie: datenna..com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá