Oscarový Slovák: Ak si dobrý, zarobíš aj 200 tisíc eur ročne. Na Slovensku túto prácu nehľadaj

V tomto podcaste sa rozprávame s Vladimírom Valovičom, ktorý patrí medzi svetovú špičku v tvorbe vizuálnych efektov. Spolu s jeho tímom získal Oscara, no dodáva, že v ich brandži sú aj hodnotnejšie ocenenia. Robil efekty pre desiatky filmovových hitov, ako Guardians of Galaxy či Justice leage. Proces tvorby je skutočne náročný a občas sa kvôli tvrdohlavosti klienta nevedia pohnúť z miesta aj mesiac. Spomína na nepríjemnosti ohľadom farby oblohy počas záverečnej bitky, kde vystúpil Superman či Wonder Woman.

Vizuálne efekty nie sú len výbuchy a scify, ako si mnoho z nás myslia. Nachádzajú sa napríklad aj vo kultovom filme Forrest Gump a je ich tam prekvapivo veľa.

Vladimír založil aj školu vizuálnych efektov a prezradil aj názor na svojich slovenských a českých žiakov. Prerástol žiak svojho učiteľa? Rodák z Handlovej prerazil vo svete VFX, no začínal na komiksoch. Teraz by si vybral počítač za 7-8 tisíc. Pravidelne komunikuje aj so slovenskými filmármi, ktorí majú na špeciálne efekty osobitý názor. Môže za to jedna jednoduchá vec. Viac exkluzívnych informácií zo sveta filmu, VFX a virtuálnej reality si vypočuješ v tomto videu

  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní