Štedrý príspevok až do 6000 € a nižšie dane. Oplatí sa ti živnosť? | InPho

play icon

Živnosť je častokrát démonizovaný pracovný pomer, ktorý dnes stále mnohí považujú len za spôsob, ako zamestnávateľ ušetrí peniaze. To však v súčasnosti vôbec nie je pravda, živnostníkov sa totiž týka veľké množstvo úľav.

Okrem toho, že si môžu uplatniť paušálne výdavky až do výšky 60 % svojho príjmu, sa ich týka tiež nezdaniteľná časť základnu dane či dokonca nižšia daň z príjmu – od roku 2020 len 15 % (pri nižších zárobkoch).

Vďaka týmto výhodám živnostníci do určitej výšky (približne 18 000 eur) vôbec neplatia dane, keďže sa uplatňujú spomenuté úľavy. Odvodom sa však nevyhnú.

Na druhú stranu, živnostníci majú vyššie odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, no od určitej sumy sa takýto pracovný pomer predsa len oplatí.

Štát okrem toho pre SZČO (samostatne zárobkovočinné osoby) ponúka štartovacie príspevky až do výšky 5 754,08 eur – výška sa určuje podľa miesta prevádzkovania činnosti. Najmenej získajú osoby v Bratislavskom kraji – len 3 596,30 eur.

Celý príspevok tiež nedostaneš hneď naraz, no prvých 60 % po začatí zárobkovej činnosti. Celú sumu musíš minúť za rok a následne máš nárok na zvyšných 40 %. Zárovkovú činnosť však musíš udržiavať minimálne 3 roky.

Príspevok je dokonca možné zopakovať, no až po ôsmich rokoch od začatia činnosti.

V novej časti InPho, ktorú ti prináša Slovenská sporiteľňa, ťa náš Roman s Lenkou Buchlákovou prevedú veľkým porovnaním živnosti a trvalého pracovného pomeru.