Video si podmanilo svet internetu. Je najpopulárnejšou formou mediálneho obsahu

  • Video si podmaňuje internet a právom. Kombinácia obrazu a zvuku je totiž neodolateľná
  • Najväčší kus z koláča si ukrojila spoločnosť Netflix. Tá ponúka bohaté portfólio seriálov a filmov
  • Okrem toho má najdokonalejšiu komprimáciu, takže si na svoje prídu aj ľudia s pomalým internetom
Netflix-logo-and-screen
flickr
  • Video si podmaňuje internet a právom. Kombinácia obrazu a zvuku je totiž neodolateľná
  • Najväčší kus z koláča si ukrojila spoločnosť Netflix. Tá ponúka bohaté portfólio seriálov a filmov
  • Okrem toho má najdokonalejšiu komprimáciu, takže si na svoje prídu aj ľudia s pomalým internetom

Internet sa stal obrovským zdrojom informácií. Ešte pred pár rokmi boli rozšírené papierové časopisy a noviny. Dnes má každý väčší vydavateľ novín vlastnú internetovú prezentáciu. Bez toho by to jednoducho v 21. storočí vôbec nefungovalo. V súčasnosti je najrozšírenejším klasický textový obsah. Čo sa však mediálneho obsahu týka, vedie jednoznačne video.

Dnes má každá poriadna značka, ktorá v mediálnom svete niečo znamená vyhradenú časť aj pre kvalitný video obsah. Video totiž budí viac pozornosti. Ľuďom sa už dnes nechce čítať dlhé texty. Je to jednoducho tak. Konzument obsahu je poriadne rozmaznaný. Video má k tomu mnoho výhod. Záujemcovi totiž uspokojí viacero zmyslov naraz. Ponúka totiž textový obsah vo forme zvuku a zároveň obraz.

Nelegálne služby na zdieľanie obsahu prekvitajú

Stačí sa pozrieť na spoločnosť Netflix, ktorá v súčasnosti zabrala až 15 % z celkovej aktivity na internete. Potvrdzuje to vlastne to, že filmy a seriály sú najobľúbenejšou formou mediálneho obsahu. Pravdepodobne aj ty máš na svojom pevnom disku zopár trhákov.

Popularita streamovacích služieb je jednoducho na vrchole. Klasické televízne vysielanie sa pravdepodobne v budúcnosti dostane do úzadia. Výhodou internetových služieb je to, že majú obrovskú databázu filmov a seriálov. Stačí si len vybrať podľa nálady a stlačiť tlačidlo PLAY.

Silu internetového vysielania si uvedomujú aj niektoré televízne spoločnosti. Typickým príkladom je televízna stanica HBO, ktorá predstavila svoje vlastné riešenie v podobe HBO GO. Kus koláča si však chcú uchmatnúť aj spoločnosti, ktoré majú s médiami pramálo spoločného. Napríklad taký Amazon, ktorý je všade, kde sa niečo deje.

Amazon ponúka službu Amazon Prime Video. Pyozadu nechce ostať ani Apple a svoju službu pripravuje aj spoločnosť Disney. Zaujímavosťou je aj to, že Netflix kraľuje v aj v komprimácii videa. Ak sa pozrieme na dvojhodinový film na Netflixe, spotrebujeme približne 459 MB dát. Pre porovnanie, rovnaký film v službe Amazon Prime zhltne 1,5 GB.

Do budúcna príde určite k masívnemu rozšíreniu 4K video obsahu. Ten je totiž stále iba v plienkach. Netflix v súčasnosti konkuruje jedine Youtube. Veľmi obľúbené sú aj nelegálne služby na šírenie obsahu. Torrenty zhltnú 22,05 percenta všetkých nahrávaných dát na internete.

zdroj: czechcrunch.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech