Vieme ako zažiť brutálne dobrodružstvo v Slovenských horách. Toto sú najlepšie ferraty, ktoré musíš navštíviť

  • Postupne aj na Slovensku pribúdajú zaistené cesty - Via Ferrata.
  • Rôzne obtiažnosti, trasy a výhľady
  • Na svoje si tu príde každý milovník adrenalínu
Ferraty na Slovensku
  • Postupne aj na Slovensku pribúdajú zaistené cesty - Via Ferrata.
  • Rôzne obtiažnosti, trasy a výhľady
  • Na svoje si tu príde každý milovník adrenalínu

Ferrata – poslednú dobu stále viac a viac skloňované slovo. Čo to ale znamená a o čo sa vlastne jedná? Originálny názov Via ferrata pochádza z taliančiny a vo voľnom preklade to znamená železná cesta. Na Slovensku sa stretneš s názvom zaistená lezecká trasa, v Rakúsku ferratu prezývajú Klettersteig, stále to ale znamená jedno a to isté.

V jednoduchosti by sa dalo povedať, že sa jedná o lezeckú trasu v horskom teréne, pričom na istenie lezcov sa využíva natiahnuté a ukotvené oceľové lano. Táto forma turistiky je zaistená cesta v náročnejšom horskom teréne, ktorá je zabezpečená reťazami, lanami, stúpačkami, rebríkmi a inými pomôckami, ktorými si pomáhaš pri výstupe.

Ferrata HZS
zdroj: Facebook/Ferrata Hzs

Výbava na lezenie je potrebná

Nech si akokoľvek veríš, na ferratu potrebuješ základné vybavenie, bez ktorého sa na tieto lezecké trasy neodporúča ísť. Výbavu si zväčša môžeš požičať priamo na mieste. Okrem výbavy je základ pevná obuv, vďaka ktorej minimalizuješ riziko šmyku.  Za najkrajšími ferratovými výstupmi sú tí zdatnejší zvyknutí cestovať do rakúskych Álp, alebo talianskych Dolomitov, avšak pár ferratových trás je už aj u nás na Slovensku.

Na Slovensku máme štyri ferraty, ktoré sa od seba líšia aj svojou náročnosťou. Podľa rakúskeho vzoru sa obtiažnosť označuje pomocou písmen od A po E. Prvé písmeno abecedy označuje veľmi málo náročnú trasu určenú pre začiatočníkov. Naopak E predstavuje opačný prípad. Na trasy označené písmenom E by sa mali vydávať len skúsení ferratoví turisti.

Ferrata HZS v Malej Fatre na Martinských holiach

Martinské hole ľudia poznajú najmä ako zimné stredisko. Avšak okrem dobrej lyžovačky tu sú bohaté možnosti vyžitia aj počas letnej sezóny. Okrem turistiky a cykloturistiky sa tu od leta 2013 nachádza prvá slovenská ferrata. Ferrata HZS má dve varianty výstupu. Ľahší variant má obtiažnosť B, ťažší je C.

Po krátkej túre lesom začína ferrata zľahka. Čakajú tu na teba rebríky, drevené mosty a ľahšie lezenie po skale. V roku 2017 tu pribudli aj lanové mosty. Trasa nie je náročná a je vhodná aj pre turistov, ktorí idú na ferratu prvýkrát. Po zdolaní ferraty na teba čaká stredisko Martinské hole, kde sa môžeš osviežiť, zahnať hlad a užiť si rozsiahly výhľad na Martin a okolie.

Ferrata v Martine podstupuje každoročne uzávierky od 15.4 do 31.5 a druhú od 15.9 do 31.10. V tomto čase j výstup na Martinské hole ferratou zakázaný. Okrem toho je ale Ferrata HZS otvorená celoročne a tak si adrenalínový zážitok vychutnáš počas všetkých ročných období.

Ferrata Kyseľ Slovenský raj

Tiesňava Kyseľ bola 40 rokov pre návštevníkov nedostupná v dôsledku ničivého požiaru. NP slovenský raj však v roku 2016 tiesňavu sprístupnil. Ferrata Kyseľ patrí svojou náročnosťou do kategórie B/C. Ide však o trasu, ktorú by mali zvládnuť aj priemerní lezci. Je však miestami vedená proti prúdu potoka, rátaj teda s tým, že sa možno zamočíš. 

Výstroj sa dá požičať, pričom Ferrata Kyseľ je taktiež spoplatnená sumou 5€. Tieto financie sú následne určené na ochranu prírody. Ferrata HZS je z dôvodu ochrany prírody v čase od 1. novembra do 14. júna uzavretá.

Táto ferrata ti ponúka krásne výhľady a tiež niekoľko vodopádov, ktoré si môžeš popri lezení vychutnať. Narazíš tu na úchvatné scenérie najprísnejšie chránenej časti Slovenského raja a prekonáš päť vodopádov, napríklad Barikádový vodopád, Kaplnkový vodopád alebo vodopád v Temnici.

Ferrata Skalka Kremnica

Ferrata Skalka sa stala najmä tento rok veľmi populárnou a navštevovanou, i napriek tomu, že ju otvorili už v roku 2017. Na najmladšej slovenskej ferrate totiž tento rok pribudol najdlhší visutý most na Slovensku. Tento most je dlhý 78 metrov a visí medzi bralami miestami až 45 metrov nad terénom.

Vstup na ferratu je možný len s výbavou. Cena za požičanie je 10€/4 hodiny alebo 20€/celý deň.
Pri požičaní je potrebné zložiť kauciu vo výške 50 €, ktorá ti bude vrátená po vrátení nepoškodeného setu. 

Ako aj ostatné slovenské ferraty, aj táto je jednosmerná. Má tri cesty. Komín má obtiažnosť C, Trubačova veža B a Výzva je najťažšia s obtiažnosťou úrovne E. Je teda najnáročnejšia na Slovensku. Ak si prišiel za ozajstným dobrodružstvom, toto miesto je určené presne pre teba. Skalka sa nachádza len 10 km od centra Kremnice. 

Ferrata Dve Veže

Súčasťou Ferraty Dve Veže je aj náučný chodník. Ferrata sa nachádza cca 4 km od rezortu Gothal, v smere na susediacu dedinu Liptovské Revúce. Od ostatných sa odlišuje tým, že ponúka až 9 trás ferratového charakteru s rôznymi stupňami obťažnosti a turistický chodník smerujúci na vrch mimo ferratových trás.

Trasy sú rozdelené na ľahšie a náročnejšie, podľa stupňov B, C a C/D. Preto by si opäť nemal zabudnúť na výstroj. Tú ti ochotne požičajú v blízkom rezorte Gothal. Ferrata Dve veže je otvorená od 15. 6. do 31. 1. Z dôvodu ochrany prírody je zvyšné mesiace zatvorená. 

Z najvyššieho bodu ferraty sa ti ponúkajú krásne výhľady na okolité vrchy Nízkych Tatier, Veľkej Fatry a tiež na Národné parky Veľká Fatra a Nízke Tatry, ktoré oddeľuje rieka Revúca. Jedná sa o najmladšiu ferratovú trasu na Slovensku, bola otvorená len v roku 2019.

Zdroje: Dobrodruh.sk, Banger.sk, Ferratakysel.sk, Gothal.sk, Skalkaarena.sk, Hiking.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech