Vieš, ako veľmi ovplyvňuje teplota tvoju náladu a produktivitu?

  • Väčšinu z nás asi neprestáva prekvapovať, ako veľmi sa Slováci vedia čudovať nad úplne bežnými vecami. Do slovenskej kultúry už akosi patrí nadávanie na zimu počas zimných mesiacov a s príchodom leta na neznesiteľné teplo.
daikin
pexels.com/pinterest.com
  • Väčšinu z nás asi neprestáva prekvapovať, ako veľmi sa Slováci vedia čudovať nad úplne bežnými vecami. Do slovenskej kultúry už akosi patrí nadávanie na zimu počas zimných mesiacov a s príchodom leta na neznesiteľné teplo.

Teplota však ovplyvňuje viac než len naše telo. Predovšetkým vplýva na našu náladu a v neposlednom rade na  produktivitu. To, že s príchodom prvých horúčav klesá naša výkonnosť a energia si si už asi stihol všimnúť. Avšak, ak stále nevieš, ako so slnečným počasím vybabrať, máme pre teba pár tipov, ako využiť teplotu vo svoj prospech.

foto:pexels.com

Prednedávnom na Cornell University uskutočnili štúdiu, v ktorej vedci zisťovali, čo dokáže urobiť rozdielna izbová teplota s produktivitou a psychikou človeka.

Spánok

Aj keď si pokojný človek, zrejme aj teba vie počas spánku vytočiť neznesiteľné teplo ešte viac ako komár bzučiaci pri hlave. Vedel si, že všeobecne odporúčanou teplotou pre kvalitný spánok je teplota od 18 do 20 stupňov Celzia? V štúdii dokázali, že práve pri takejto teplote máš oveľa väčšiu šancu sa ráno zobudiť vyspaný a plný energie.

foto:pexels.com

Počas spánku teplota tela prirodzene klesá. Tak, ako sa blížiš ku koncu svojho spánkového cyklu, telo sa začne zohrievať, čo je signál, aby sa prebudilo. Aj keď si to neuvedomuješ, tvoje telo sa cíti pohodlnejšie v chladnejšej miestnosti než v tej, ktorú preferuješ počas bežného fungovania cez deň.

Tréning

Každému z nás vyhovuje pri tréningu rozdielna teplota. Niekomu sa lepšie trénuje v chlade, inému v tropických horúčavách. Pri športe potrebuje mať tvoje telo teplotu, pri ktorej vie optimálne fungovať a regulovať procesy, ktoré pri telesnej aktivite prebiehajú. Ak patríš medzi šťastlivcov, ktorí majú home office a ešte k tomu aj home gym, všeobecne platí, že teplota v miestnosti by sa nemala pohybovať nad úrovňou 21 stupňov Celzia. Pri fyzickej aktivite totiž stúpa produkcia tepla prostredníctvom práce kostrových svalov až 20-násobne.

zdroj:pexels.com

Práca

Všeobecne platí, že pri relatívnej vlhkosti vzduchu 50 % by sa mala teplota počas duševnej práce pohybovať na úrovni od 22 do 22,5 stupňa Celzia. Aj zo spomínanej štúdie vyplynulo, že človek vystavený chladu vníma svoje okolie menej prívetivo. Na druhej strane, ak sa nachádzame v teplej miestnosti, vyvoláva to v nás pocit empatie a dôvery. Pri teplote 20 stupňov Celzia zamestnanci, ktorí boli zapojení do výskumu, vykazovali o 44 % vyššiu chybovosť ako pri teplote 25 stupňov Celzia.

foto:pexels.com

Ako však regulovať teplotu na konkrétne stupne Celzia počas aktivít, ktoré denne vykonáva väčšina z nás?

Dobrou správou je, že to nemusí byť také zložité. Do popredia sa čoraz viac dostávajú klimatizácie, na ktoré už neplatia staré mýty. Klíma už zďaleka neslúži len na chladenie vzduchu. Ide o inteligentného robota, ktorý zvláda aj vykurovanie, čistenie vzduchu, či regulovanie vlhkosti.

My v office máme kúsok od japonskej značky Daikin, ktorá je svetovou jednotkou medzi klimatizáciami. Ak ťa pri práci, či bežnom živote ubíja teplo, pozri si ich ponuku, z ktorej si vyberie to svoje technologický geek aj bežná mamička na japonskaklimatizacia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá