Vieš, čo všetko od teba môže vyžadovať revízor v MHD? Prichádza projekt, ktorý pomôže vyriešiť každodenné problémy

  • Michal Pračko vyštudoval Právnickú fakultu a rozhodol sa nezištne pomáhať ľuďom
  • Projekt Právne klučky ti poradí, čo máš urobiť, aj keď neovládaš všetky svoje práva
  • Vo forme bezplatných služieb vracia ľuďom to, čo do neho investovali ako občania tohto štátu počas bezplatného štúdia na Právnickej fakulte
maxresdefault
youtube
  • Michal Pračko vyštudoval Právnickú fakultu a rozhodol sa nezištne pomáhať ľuďom
  • Projekt Právne klučky ti poradí, čo máš urobiť, aj keď neovládaš všetky svoje práva
  • Vo forme bezplatných služieb vracia ľuďom to, čo do neho investovali ako občania tohto štátu počas bezplatného štúdia na Právnickej fakulte

O čo ide v projekte Právne klučky?

Projekt Právne klučky spočíva v tom, že chcem nejakým spôsobom vrátiť ľuďom to, čo do mňa investovali počas štúdia na Právnickej fakulte. Ide o to, že každý z občanov do mňa, teda konkrétne do môjho štúdia, investoval v rôznych podobách, či už formou platenia daní alebo odvodov, proste niečo z jeho peňazí išlo do škôl pre mladých. Tak som sa teda rozhodol, že sa im to pokúsim vrátiť, formou právnických rád, ale laickou rečou pre širokú verejnosť.

V Právnych klúčkach chceme radiť ľuďom, čo majú robiť v každodenných situáciách, ktoré veľakrát nevedia sami vyriešiť. V týchto situáciách musia ľudia často volať právnikovi a zaplatiť mu za jeho služby. Ide o bežné situácie, akými sú: revízori v MHD, zastavenie policajnou hliadkou, zastavenie mestskou políciou, nosenie občianského preukazu, reklamácia tovaru, čo si každodenne kupujeme cez internet a mnoho ďalších.

Prečo práve tento názov?

Chceme ľuďom poradiť, ako sa majú z toho právneho hľadiska zachovať v bežných situáciách, ktoré nevedia sami vyriešiť. Prostredníctvom týchto rád sa sami môžu naučiť tieto právne klučky a tým pádom ostať na rovnakej pozícii na akej sú štátne orgány. Orgány verejnej správy majú vždy peniaze nato, aby si tých odborníkov zaplatili a dostávajú sa tým pádom do vyššieho postavenia, vyššieho od toho, v akom je laická verejnosť, ktorá právnika nemá vždy pri sebe a nemá sa veľa veci zkadiaľ naučiť.

Pritom by vo veľa situáciách stačilo, aby aj obyčajný laik poznal svoje práva a tým pádom by dokázal nejakým spôsobom takto právne vyklučkovať. Ak sa tieto klučky nenaučí a nevie o nich, tak veľakrát radšej zaplatí pokutu, pretože sa zlakne a chce to rýchlo vyriešiť. Tým, že nepoznáme svoje práva často zaplatíme za niečo, za čo by sme platiť ani nemuseli.

Nie je to práve naša chyba, že svoje práva neovládame?

Myslím si, že nie, pretože nemá každý tu možnosť a ani predpoklady. Hlavne nemáme čas. Štát si zakladá na tom, že každý musí poznať svoje práva a neznalosť zákona neospravedlňuje. My v Právnych klučkach si myslíme, že znalosť zákona ospravedlňuje a ak by ľudia vedeli, aké majú práva, tak by ich aj využívali.

Lenže, bežní ľudia nemajú čas naučiť sa to a nemajú sa to od koho naučiť. Ak aj chcú svoje práva poznať lepšie, tak musia do toho zasa investovať. Ja si myslím, že právnici sú tu práve nato, aby ľuďom pomáhali a nie aby ich zdrali aj z posledných peňazí, čo majú. My sa teda snažíme hravou formou ľuďom vrátiť to, čo do nás investovali už predtým.

Kto stojí za týmto projektom?

Išlo o spontánny nápad troch kamarátov. Ja sám som vyštudoval právo a nad takýmto projektom som rozmýšľal už počas štúdia. Samotná realizácia prišla až vtedy, keď sme sa viacerí spojili, pretože samému by mi to trvalo oveľa dlhšie. Druhý člen tímu sa stará o marketing, moderovanie a PR. Treťou členkou je kameramanka, ktorá ma na starosti technické záležitosti, samotné video a jeho publikáciu.

Vaše rady poskytujete prostredníctvom videí na Youtube. Ako sa ľuďom prihovárate?

Vo videu sa prihovárame ľuďom normálnou, ľudskou rečou. Nepoužívame žiadnu právnu terminológiu. Videá vôbec nie sú dlhé, chceme to ľuďom vysvetliť rýchlo a efektívne. Chceme ľuďom ukázať, že aj takýmto spôsobom sa to dá. V žiadnom prípade však nenabádame ľudí nato, aby obchádzali zákony, pretože by to bolo kontraproduktívne. Nabádame ľudí, aby využili práva, ktoré majú.

Radite ľuďom iba prostredníctvom krátkych videí?

Projekt je rozbehnutý prvý týždeň a teraz skúšame radiť ľuďom cez video. Vždy budeme radi za akúkoľvek spätnú väzbu, či už formou komentára pod videom alebo správou na Facebooku. Sme radi, keď nám ľudia napíšu, aké témy by chceli, aby sa rozoberali v ďalších videách. Momentálne produkujeme videá raz do týždňa, s tým, že ak budeme dostávať spätnú väzbu a uvidíme záujem, tak je možné produktovať videá aj vo väčšom rozsahu.

Kto vám tento projekt financuje?

Financujeme si to my sami. Prvotné náklady nie sú pre nás až tak vysoké. Vedeli sme, že to bude neziskový projekt a že bude pre ľudí, takže bolo jasné, že to budeme musieť financovať sami. Snažíme sa to držať v línii toho, čo si môžeme momentálne dovoliť. Keďže máme obmedzený rozpočet, tak aj tie samotné videá natáčame nízko rozpočtovo, čo si ľudia mohli všimnúť. Musíme investovať do techniky a takisto aj samotná výroba videa nie je lacná záležitosť. Pre nás je však najväčšou podstatou týchto videí to, aby si z nich ľudia odniesli nejakú hodnotu a posolstvo.

Chcete ľuďom radiť iba prostredníctvom videa alebo im budete pomáhať aj individuálne?

Treba si uvedomiť, že v tomto projekte nejde o právne poradenstvo. Je to problematické v tom, že si štátne orgány nad týmto držia dohľad. My cez náš projekt ľudí istou formou oboznamujeme všeobecne známymi predpismi, ktoré možno neovládajú, pretože ich o tom nikto neoboznámi. Áno, máme k dispozícii zbierku zákonov, či v elektronickej alebo tlačenej forme, ale kto si to bude celé čítať a študovať, keď nato nie je čas?

Nepoznám naozaj ani jedného človeka, ktorý by si večer pred spaním čítal zbierku zákonov a oboznamoval sa s tým, čo môže a čo nemôže. Chceme, aby bola prostredníctvom našich videí oboznámená široká verejnosť a nie iba jeden človek individuálne. Chceme, aby z toho malo prospech čo najviac ľudí.

Mal by štát podporovať takéto neziskové projekty?

Ja za štát hovoriť nemôžem. Keď sa však nad tým zamyslím, kto je štát? Štát som ja, štát si ty a štát je každý človek. Pokiaľ každý človek venuje ostatným časť z toho, čo sa naučil, tak sa nám bude lepšie žiť a ľudia budú vedieť, že sa jeden na druhého môže obrátiť. Ak mám v sebe nejaký potenciál, tak by som mal časť z neho odovzdať ostatným.

Súčasťou projektu Právne klučky je aj kniha, ktorá bude ľuďom taktiež pomáhať …

Áno, bude to konkrétne e-kniha s názvom Rozdvod bez právnika, ktorá je k dispozícii úplne zadarmo a v tomto prvom vydaní sa venujem rozvodovej problematike. Kniha je postavená tiež na tej myšlienke, že ľudia do nás investovali počas nášho štúdia a my by sme im to mali nejakou formou vrátiť. V tejto knihe teda rozoberám rozvody.

Príde mi nefér, že keď človek pri rozvode potrebuje pomôcť, musí za tú pomoc aj zaplatiť. Platiť by pritom ani nemusel, pretože na Slovensku ti žiadny zákon neprikazuje, aby si navštívil advokáta. Kniha je napísaná ako krátky návod k tejto konkrétnej problematike. Vo väčšine prípadov ľudia nevedia, čo majú pri rozvode robiť a aký to má postup. Prečítať si krátku knihu, ktorá bude mať max. 50 strán je určite oveľa jednoduchšie, ako hľadať informácie na internete.

V tvojej knihe poskytuješ ľuďom návod nato, ako majú postupovať pri rozvode. Pomôže však táto kniha každému?

Kniha je napísaná všeobecne. Samozrejme môže nastať situácia, že je nejaký prípad tak špecifický, že sa vždy oplatí navštíviť odborníka. Nikoho nechceme odhovárať od návštevy odborníka, pretože tí vám vždy poskytnú pomoc. Problém však vidím v tom, že túto pomoc vyhľadávajú ľudia, ktorí ju možno reálne ani nepotrebujú. Kniha nie je písana právnickou terminológiou, je písana skôr ako príbeh.

Aj keď táto kniha nie je písana právnicky, je to stále právna téma. Knihá má psychologický efekt, pričom prvá kapitola je koncipovaná tak, že sa s čitateľom akoby rozpráva. Nabáda človeka nato, aby si spravil zoznam, kde na jednej strane bude mať napísané pozitíva, ktoré mu prináša rozvod a na strane druhej bude mať napísané negatíva rozvodu. Kniha teda v konečnom dôsledku nie je iba o právnych radách, poskytuje čitateľovi čas a rozmyslenie si, či  je vôbec rozvod nevyhnutný. Myslím si, že s touto knihou dokáže väčšina ľudí prejsť rozvodom sama.

Kedy si budeme môcť túto knihu stiahnuť? Môžeme sa tešiť aj na ďalšie knihy?

Kniha bude dostupná v briebehu novembra a ľudia si ju môžu kedykoľvek stiahnuť. Určite sa chystám napísať viac kníh, keďže tém na spracovanie v tejto problematike je veľmi veľa.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá