Vision Mercedes Simplex: „Prvý moderný automobil“ z roku 1901 ožil v modernom šate

  • Mercedes-Benz stál pri zrode „moderného automobilu", ako ho poznáme dnes
  • Luxusné spracovanie s inšpiráciou pôvodného dizajnu stojí za to
  • Na cesty sa nikdy nedostane, no ako zberateľský kúsok by sa určite vynímal krásne
zdroj: media.daimler.com
  • Mercedes-Benz stál pri zrode „moderného automobilu", ako ho poznáme dnes
  • Luxusné spracovanie s inšpiráciou pôvodného dizajnu stojí za to
  • Na cesty sa nikdy nedostane, no ako zberateľský kúsok by sa určite vynímal krásne

Nový koncept Vision Mercedes Simplex od spoločnosti Daimler s nečakaným dizajnom je návratom späť ku koreňom moderných automobilov. Písal sa rok 1901, keď sa na štartovej čiare pretekov Race Week vo francúzskom Nice objavilo auto, aké dovtedy svete nevidel – vysokovýkonné auto od Daimler-Motoren-Gesellschaft na návrh vizionára Emila Jellinka.

Prelomový model Mercedes 35 PS dostal pomenovanie po Jellinkovej dcére a jeho jedinečnosť spočívala v úplne novej architektúre šasi, novým dizajnom a výkonným motorom s chladením v prednej časti vozidla.

Tento dizajn je známy ako  prvý moderný automobil a hlásil cestu k novej ére. Rozloženie častí vozidla, ktoré bolo predstavené pred viac ako storočím zostáva dodnes technickou základňou všetkých automobilov,“ zdôrazňuje Daimler v tlačovej správe.

Koncept Vision Mercedes Simplex, ktorý sa však na cesty nikdy nedostane, si pripomína tento historický moment zo začiatku minulého storočia a ponúka stelesnenie histórie v modernom štýle.

zdroj: media.daimler.com

Prednej časti vozidla dominuje výrazný rám z ružového zlata, ktorý lemuje veľký 3D vypuklý displej, na ktorom sa zobrazuje pôvodné logo „Mercedes“, ako aj iné dôležité animácie o stave vozidla.

Snaha čo najviac zachovať prvky historického modelu 35 PS je zreteľná aj na absencii čelného skla, predných svetlometov ale aj spätných zrkadiel, nakoľko sa podľa Daimler jednalo o výhradne športové vozidlo. Na remeselné spracovanie pôvodného vozidla odkazuje kožená taška v zadnej časti, ktorá dotvára oblejší tvar vozidla.

zdroj: media.daimler.com

Azda najvýraznejším prvkom interiéru, ak ho tak môžeme nazvať, je mohutný stĺpik a nezvyčajný volant, ktorý je podľa autora inšpirovaný námorníctvom. Na prístrojovej doske absentujú veľké displeje no nechýbajú analógove hodiny. Na bielej ploche sa vodičovi zobrazujú len tie najdôležitejšie informácie, ktoré potrebuje v konkrétnej dopravnej situácií vedieť.

Samotný interiér sa rovnako ako zvyšok konceptu nesie v duchu histórie a jednoduchosti, no v luxusnom prevedení. Všetko je prepracované do posledného detailu a celé to k dokonalosti privádza kombinácia bielej farby s prvkami ružového zlata. Modrá farba čalúnenia podlahy a dvojmiestnej „sedačky“ po vzore štýlového nábytku je v kombinácií s bielo čiernou karosériou ozaj podareným kúskom.

zdroj: media.daimler.com

Iba značka, ktorá je tak silná ako Mercedes-Benz, je schopná fyzickej symbiózy histórie a budúcnosti. Vision Mercedes Simplex symbolizuje premenu luxusu značky Mercedes-Benz,“ povedal hlavný dizajnér Daimler.

Síce sa model nikdy nedostane na cesty, no to nie je jeho zámerom, pretože v sebe nesie úplne iné posolstvo. Cieľom konceptu je totižto demonštrovať celému svetu víziu a predstavu digitálneho luxusu značky Mercedes-Benz.

Zaujímavosťou je, že v oficiálnej tlačovej správe spoločnosti Daimler nie je žiadne bližšie info o elektromotore, o jeho výkone, technickom prevedení či špecifikáciách. Rovnako tak nie je reč o zvláštne spracovanom odpružení vozidla ani o samotných kolesách, ktoré sú naozaj nezvyčajné.

Podľa renderov to pôsobí, akoby sa neotáčali celé, ale stred bol pevný a otáčala by sa len ich vonkajšia časť.

zdroj: media.daimler.com

zdroj: media.daimler.com

Najnovšie video