Jedinečný príbeh: Vlado sa dostal od malých softvérových riešení k práci na svetovom projekte

  • Vladovi sa podarilo hneď po štátniciach získať prácu v Siemense
  • Dnes už pracuje na významnej pozícii softvérového architekta
  • Po strednej škole sa chcel stať biomedicínskym inžinierom, no podľahol kódom
v3
Startitup
  • Vladovi sa podarilo hneď po štátniciach získať prácu v Siemense
  • Dnes už pracuje na významnej pozícii softvérového architekta
  • Po strednej škole sa chcel stať biomedicínskym inžinierom, no podľahol kódom

Od biomedicíny k programovaniu

Vladimír Cingel má len 25 rokov, no perspektívnu budúcnosť zaistenú. Pracuje totiž v Siemense na pozícii softvérového architekta a je súčasťou medzinárodného tímu. Denne komunikuje so zahraničnými klientmi a navrhuje softvérové riešenia na monitorovanie a riadenie automatizovaných procesov. Ako sa mu to podarilo? Nebál sa „upísať“ korporácii, voči ktorej majú mnohí stále predsudky. Dnes neľutuje a vraví, že na rozdiel od predošlej skúsenosti v malom startupe má v Siemense príležitosť na osobný rast a rozvoj.

Vyštudoval priemyselnú automatizáciu na Žilinskej univerzite a dnes úspešne pracuje v odbore. Paradoxne chcel pôvodne pracovať ako medik. „Strednú školu som ukončil s tým, že pôjdem smerom medicíny, biológie a chémie. Odmalička som však inklinoval k technike, ktorá ma priviedla k štúdiu biomedicínskho inžinierstva. Pri tom som ostal až kým som v prvom ročníku na vysokej škole neobjavil programovanie ako nástroj sebarealizácie,“ prezradil Vlado.

Korporácia vs. startup 

Mladý Slovák je dôkazom, že ani to, čo študuješ na vysokej škole, nemusí určovať tvoju budúcnosť. Svoj smer môžeš kedykoľvek zmeniť, či už počas školy alebo po štúdiu. Dôležité je nájsť si „to svoje“ a nebáť sa za tým ísť. Vlado už počas štúdia na vysokej škole pracoval v kolektíve piatich ľudí na vývoji platformy virtuálnej reality pre zahraničné automotive firmy. Akokoľvek lukratívne to znie, nebolo to úplne to, čo si predstavoval.

„To, čo som si myslel, že nájdem v malej firme – agilitu, možnosť rozvoja a sebarealizácie, som našiel práve v Siemense. V startupe som sa síce na začiatku veľa učil, ale neskôr som narazil na strop. Cítil som, že už nie je možnosť ďalej rásť. Z mnohých ponúk a firiem ktoré som navštívil ma zaujal práve Siemens. Bola to síce veľká firma, ale s ľudskou tvárou,“ spomína Vlado, ktorý aj pre tento dôvod  prijal ponuku. „Časom som zistil, že korporát bol dobrá voľba,“ dodal.

Neustály rast a napredovanie

Vo firme začal ako softvérový developer a rýchlo sa začlenil medzi kolegov na seniorských pozíciách. Vďaka kvalitnému systému zaškolenia rýchlo napredoval. V Siemense totiž absolventa nehodia len tak do vody. Postupne ho školia a špecializujú, no ani potom nie je „hotovým zamestnancom“. Prebieha tu kontinuálne vzdelávanie, napríklad formou technologických školení, jazykových kurzov či soft skills tréningov. Zároveň je človek v dennom kontakte s odborníkmi, z ktorých mnohí v Siemense pracujú aj vyše 15 rokov.

Dnes už Vlado povýšil na pozíciu softvéroveho architekta. Stojí za návrhom softvérových riešení, pravidelne cestuje do Rakúska a denne komunikuje v angličtine či nemčine. „Sám som príkladom, že firma dáva mladým možnosť rásť. Nie je to o tom, že sa človek zaškatuľkuje v korporácii na jednej pozícii, ktorá mu bola pridelená,“ tvrdí a podobnú prácu odporúča mladým ľuďom. V jeho tíme pracujú aj študenti, ktorí tak získavajú skúsenosti z praxe a po štúdiu môžu v práci plynule pokračovať už ako zamestnanci spoločnosti.

Ich softvér používajú v Cerne

Vladov tím pracuje na projekte platformy IOWA, ktorá je využívaná ako jadro viacerých SCADA/HMI systémov koncernu Siemens. Ide o softvérovú platformu, ktorá umožňuje vizualizáciu, získavanie a ukladanie dát, predovšetkým z výrobných procesov, ale tiež na monitoring dopravy či vedeckých experimentov. Softvér umožňuje zber týchto dát v mieste, kde prebieha centrálne sledovanie. Zjednodušene to Vlado v praxi prirovnáva k veľkým obrazovkám, na ktorých v amerických akčných filmoch NASA sleduje odpálenie rakety.

Medzi najzaujímavejšie miesta, kde môžeš softvér nájsť, patrí napríklad švajčiarsky CERN či Gotthardský tunel, ďalej ropné plošiny či automobilky. „Zaujímavosťou je, že v Cerne bol náš softvér vidieť v jednom zábere vo filme Da Vinciho kód,“ prezradil Vlado. Systém existuje viac ako 20 rokov, neustále sa vyvíja a dnes patrí medzi špičku na trhu.

Informatik aj vizionár 

Vladovou úlohou v tíme je analyzovať požiadavky zákazníka a na základe nich navrhnúť dizajn softvéru, ktorý slúži ako základ pre implementáciu. Musí pritom myslieť dopredu a byť tak trochu vizionárom. „Je to pre mňa výzva navrhovať riešenia na problémy, ktoré majú byť použiteľné aj o 5 či 10 rokov. Človek sa musí stále učiť, aby mal prehľad o aktuálných technológiach, pretože svet IT ide rýchlo dopredu a neustále prichádza niečo nové,“ tvrdí Vlado.

Úprimne priznáva, že práca na softvérových riešeniach ho napĺňa a svoje rozhodnutie vydať sa týmto smerom ani trochu neľutuje. Baví ho, že každý deň prinesie niečo nové, že za úspechom je spolupráca celého tímu a že aj pre niekoho nudná „it-čkárska“ práca mu stále prináša prekvapenia a možnosť sebarealizácie. „Vždy ma príjemne prekvapí zistenie, že to na čo sa pozerám je postavené na jadre, ktoré som kedysi sám pomáhal navrhovať,“ dodal.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá