Vlasy na pamiatku, plač aj vizážistky pre mŕtvych. V pohrebníctve sa môžeš stať hrobárom, alebo paličom mŕtvol

  • Pred pojmom „smrť" máme všetci nepochybne rešpekt
  • Sú však ľudia, ktorí sa s ňou v dôsledku povolania stretávajú denne
  • Aj napriek tomu zažívajú zážitky, ktoré v nich neustále rezonujú
pohrebníctvo, hrob, truhla
Ilustračná fotka, TASR/AP/Petr David Josek, TASR/AP/Achmad Ibrahim
  • Pred pojmom „smrť" máme všetci nepochybne rešpekt
  • Sú však ľudia, ktorí sa s ňou v dôsledku povolania stretávajú denne
  • Aj napriek tomu zažívajú zážitky, ktoré v nich neustále rezonujú

Sú povolania, ktoré by mohol vykonávať ktokoľvek bez konkrétnych špecifík. Potom sú aj také, ktoré si vyžadujú nie len silný žalúdok, ale aj psychiku. Jedným z nich je práca v pohrebníctve a vykonávanie úkonov s ním spojených. O pozícii hrobárov aj zážitkoch z tejto pracovnej oblasti sme sa rozprávali s pracovníkmi pohrebníctva MARIANUM.

Adrenalín pri každom výkope

Aj napriek tomu, že mnohí sa podobného druhu zamestnania desia, o záujemcov vraj bratislavské pohrebníctvo nemá núdzu. O prácu je vraj vysoký záujem naprieč všetkými vekovými kategóriami. Pre mnohé pracovné pozície sú ale zákonnom stanovené podmienky, ktoré musí uchádzač splniť.

Takmer polovica záujemcov o zamestnanie u nás však tieto zákonom stanovené podmienky nespĺňa,“ hovorí nám zástupkyňa riaditeľa. Ak sa pýtaš, čo taká práca v pohrebníctve obnáša, treba si položiť aj otázku, o akú pozíciu ide.

Pracovné pozície na cintoríne sú rozdelené na paličov a hrobárov. Prácu hrobára asi netreba nijako bližšie špecifikovať, nakoľko si každý jednotlivé činnosti vie dokonale predstaviť. Aj napriek tomu, že pre mnohých práca pôsobí príliš jednotvárne, hrobári sa pri výkone povolania neraz poriadne zapotia.

Šiel by si pracovať do pohrebníctva?

„Práca hrobára je náročná a dá sa povedať, že je adrenalínom pri každom výkope. Hrobár nikdy nevie, čo ho prekvapí. Pri výkopoch hrobov sa musia popasovať s rôznymi terénmi a rôznorodými typmi pôdy. Napríklad v takom Slávičom údolí majú hrobári sťažené podmienky, nakoľko sa cintorín nachádza v kopcovitom teréne. Na niektorých miestach sa nachádza pieskovitá zem, ktorá sa zosúva. Inokedy ako hrobár narazíte na štrkovitú pôdu, kde je neraz potrebné použiť zbíjačku,“ hovorí pre Startitup pohrebníctvo MARIANUM.

Odlišnú prácu zas však majú zamestnanci na pozícií – palič. Tí sa venujú príjmu a evidencii zosnulých, ich kontrolu pred spopolnením, vývoz zosnulého do rozlúčkovej miestnosti a následne do obradnej siene.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroj: Marianum

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech