Vo Facebooku zavedú 2G utorky pomalého internetu. Simulujú Indiu pre rýchlejšie aplikácie

Alexandra Dulaková / 28. októbra 2015 / Business

Pomalý internet je zabijakom mnohých vášní. Väčšina z nás si však pri širokej ponuke rýchleho a mobilného pripojenia môže vydýchnuť, pretože slimačie spojenie, ako ho poznajú ľudia z mnohých rozvojových krajín, je pre nás už minulosťou. Platí to aj pre zamestnancov Facebooku, no to neznamená, že si nemôžu občas potrénovať svoju vďačnosť a pokoru – práve vďaka internetu tak pomalému, ako ho poznajú milióny ich užívateľov. Budú si ho môcť vyskúšať každý utorok.

 

2G utorky sú novým fenoménom Silicon Valley, ktorý má okrem empatie a trpezlivosti ľudí viesť aj k vynaliezavosti. Bežná stránka, ktorá sa ľuďom s 3G, 4G, či LTE pripojemín načíta v priebehu zlomkov sekúnd, sa pri rýchlosti 2G môže načítavať aj dve minúty. Väčšina z nás by už prinajlepšom do stola vyťukávala morzeovku, stláčala všetky možné gombíky, poprípade frustrovane zatvárala priečinky a asertívne sa dožadovala urýchlenej reakcie. V takejto chvíli si prirodzene neuvedomujeme, že pre niekoho je podobne pomalé pripojenie malým zázrakom – pretože je to to jediné pripojenie, ktoré má k dispozícií. 

 

 

Konkrétne mali autori nápadu na mysli krajiny akými sú India, alebo Keňa. Napríklad India je okrem iného miestom veľkých kontrastov – na jednej strane sa v nej nájdu mnohí boháči, ktorí o pomalom internete ani nechyrovali a svojimi GB-mi sa môžu prehrabávať vidlami, no na druhej strane sa v nej nachádzajú aj ľudia postihnutí obrovskou chudobou. Tí šťastlivejší sa k internetu dostali len nedávno, a práve preto im aj pomalé spojenie 2G príde ako zázrak. Konečne sa môžu na stránky, ktoré si my bežne prezeráme pri raňajkách bez väčšieho vzruchu, pozrieť aj za cenu dlhého čakania a nekonečného načítavania. Medzi tieto stránky patrí aj Facebook.

 

 

Nejde však len o akýsi pseudo-charitatívny projekt, ktorý sa navonok tvári, ako škola súcitu a v skutočnosti akurát pocvičí s krvným tlakom rozmaznancov zo Silicon Valley. Keďže užívatelia v rozvojových krajinách sa rátajú v miliónoch a ich počet bude len rásť, musí sa im – a ich rýchlosti internetu – prispôsobiť aj podoba aplikácií, ktoré používajú. A Facebook dobre vie, aký dôležitý je zážitok bežných užívateľov, tých s pomalým internetom nevynímajúc. Aplikáciu im musia prispôsobiť, pochopiť jej medze, vycibriť funkcie v obmedzenom prostredí – jednoducho im ponúknuť to najlepšie, čo dokážu vytvoriť. 

 

Každý utorok budú mať vybraní zamestnanci Facebooku možnosť vyskúšať si surfovanie na 2G internete. Tento zážitok potrvá približne hodinu a vďaka nej si ľudia z krajín s pomalším pripojením eventuálne prídu na svoje oveľa jednoduchšie. Pri oboznámení s pomalšími reáliami sa im vlastnosti aplikácie prispôsobia. Napríklad tak, že Facebook ihneď rozpozná rýchlosť internetu a následne na základe vopred sledovaných príspevkov upredností tie, ktoré by sa užívateľovi mohli páčiť a zároveň sa rýchlejšie načítavajú. Pri pomalom spojení budú mať napríklad prednosť statusy pred fotkami a videami, zatiaľ čo položky, ktoré sa užívateľovi až tak nepáčia, sa budú načítavať len v pozadí a len z časti. Aj takto ľuďom s pomalším pripojením spríjemnia zážitok zo surfovania. Zároveň tak vytvárajú lepšie podmienky pre ľudí s talentom, ktorý nemá priestor na rast. Je totiž mnoho sľubných projektov, ktoré pochádzajú z rozvojových krajín, no kvôli obmedzeným technickým kapacitám sa nedostanú k slovu. To sa prostredníctvom podobného cieleného prístupu môže zmeniť – k lepšiemu. 

 

Zdroj: Business Insider

Pridať komentár (0)