Vo Francúzsku majú maratón pre gurmánov. Počas zastávok sa pije víno, jedia steaky a zmrzlina

  • Milovníci dobrého jedla, pitia, behu a zábavy sa pravidelne tešia na každoročný Marathon du Médoc
  • Tento rok bude mať už 35.výročie. Pretekári si užijú zastávky, počas ktorých je čas na víno, šťavnatý steak, ale aj zmrzlinu
pexels.com/unsplash.com
  • Milovníci dobrého jedla, pitia, behu a zábavy sa pravidelne tešia na každoročný Marathon du Médoc
  • Tento rok bude mať už 35.výročie. Pretekári si užijú zastávky, počas ktorých je čas na víno, šťavnatý steak, ale aj zmrzlinu

Marathon du Médoc patrí právom medzi najpopulárnejšie športové sviatky vo Francúzsku. Každoročne sa ho zúčastní rekordný počet bežcov. V priemere sa jedná o 8 500 ľudí z rôznych kútov sveta. Prečo? Behá sa vo vinohradníckej oblasti Médoc. Oproti klasickým maratónom je tu však niekoľko odlišností, ktoré toto podujatie posúvajú na úplne iný level, do hravej roviny. V prvom rade sa po účastníkoch vyžadujú zábavné kostýmy. Vidieť muža prezlečeného za snehulienku je jednoducho nezabudnuteľné.

Druhou zaujímavosťou je to, že súťažiaci majú počas zastávok nárok na špecifický druh občerstvenia. Môžu si dopriať vínko, steak alebo napríklad zmrzlinu.

Tento ročník sa bude niesť v znamení superhrdinov. Na štarte tak pravdepodobne uvidíš prehľad všetkého, čo sa v tejto oblasti v priebehu desaťročí urodilo. Informáciu priniesol web Dailymail.co.uk.

Pozrime sa na to, čo si odnesú bežci, ktorí sa umiestnia na prvých priečkach. Keďže sa jedná o podujatie spojené priamo s vinohradníckou oblasťou, je jasné, že odmena bude nejakým spôsobom prepojená s vínom. Je to naozaj tak, víťaz dostane toľko vína, koľko sám váži. Na sucho však neobídu ani ostatní účastníci. Tí, ktorí si dajú nadmieru záležať na svojich kostýmoch, budú tiež odmenení chutným mokom.

Bežci prebehnú už 7. septembra trasu s dĺžkou takmer 42 kilometrov. Na maratón je vyčlenených 6 hodín a 30 minút. Toto je podľa organizátorov čas, ktorý stačí na pohodlný beh aj pre bežcov začiatočníkov. Po konci maratónu bude vo večerných hodinách nasledovať obrovská slávnosť spestrená vystúpeniami hudobných skupín. Jedlo a pitie dodajú lokálni producenti.

Prvý ročník maratónu sa konal v roku 1985. Bežci platia štartovné vo výške 88 eur. Táto cena sa navyšuje v prípade, že pretekár má záujem o večeru naviac. Na mieste sa nachádza aj 300 dobrovoľníkov, ktorí sa postarajú o účastníkov v prípade zdravotných problémov. V minulom roku zabehol najlepší čas atlét Denis Mayaud. Vtesnal sa pod 2 hodiny a 26 minút.

Ak chceš niečo podobné zažiť na vlastnej koži, nemusíš cestovať do Francúzska. Stačí sa vybrať do susednej Českej republiky. Už po piatykrát sa tu bude konať podujatie s názvom Vinařský maraton. Podujatie organizuje zoskupenie Báječné ženy v běhu. Podobne ako vo Francúzsku, aj tu sa beží v príjemnom prostredí spestrenom okolitými vinicami. Trasa prechádza trojicou obcí, začína vo Velkých Bíloviciach, pokračuje obcou Čejkovice a cieľ sa nachádza o obci Vrbice. Podujatie sa bude konať 26.10.

zdroj: Dailymail.co.uk, www.bajecnezenyvbehu.cz

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech