Vo vrecku mal len dva doláre, neskôr zarábal 250 000 $ denne. Z peňazí mu však neostali ani úspory na vlastný pohreb

  • Charles Ponzi je považovaný za jedného z najväčších podvodníkov
  • Z milionára sa však napokon stal chudobný človek
Charles Ponzi
Charles Ponzi, Instagram/halflifehistories, Instagram,realhistoryuncovered
  • Charles Ponzi je považovaný za jedného z najväčších podvodníkov
  • Z milionára sa však napokon stal chudobný človek

Charles Ponzi je pre mnohých neslávne známy ako taliansky podvodník, ktorý na základe svojich klamstiev zarobil veľké peniaze.

Na konte má niekoľko podvodov a ľudí podnecoval k tomu, aby mu do rúk zverili svoje miliónové investície. Charles bohatol na ľudskej dôverčivosti a zapísal sa tak dejín.

Poctivá práca mu nevoňala

Ponzi sa narodil v talianskom Lugu v roku 1882. Informácie o jeho detstve a neskorších rokoch sa líšia. Sám o sebe však tvrdil, že navštevoval univerzitu La Sapienza, no štúdium nikdy nedokončil.

Počas vysokoškolského obdobia s peniazmi ešte príliš obratne nenarábal. Portál The Famous People uvádza, že veľkú časť financií utrácal v baroch. Nakoľko štúdium očividne zanedbával, niet sa čomu čudovať, že univerzitu opúšťal bez titulu.

Keďže si neušetril žiadny väčší obnos peňazí, rozhodol sa, že skúsi šťastie v Amerike. Ako mnohí ďalší, aj on sa domnieval, že za „veľkou mlákou“ nájde lepší život. V roku 1903 teda emigroval do USA, pričom mal v tom čase vo vrecku úbohých dva a pol dolára.

Svoje schopnosti však nepodceňoval a držal sa vízie, že so svojím menom spojí titul milionára. Postupne zdokonaľoval svoju angličtinu a zamestnal sa v bare, kde pôsobil ako pomocný pracovník. Umýval riad a neskôr ho povýšili na pozíciu čašníka.

Z úspechov sa však dlho netešil, prichytili ho totiž pri krádeži a zo zamestnania vyhodili. V roku 1911 začal Ponzi pomáhať pri pašovaní talianskych prisťahovalcov do USA. Aj tu boli jeho praktiky odhalené a dva roky strávil vo väzení v Atlante.

Po výkone trestu sa presťahoval do Bostonu, kde sa v roku 1918 oženil. Na prvý pohľad by sa zdalo, že bol dostatočne poučený a svoj život zasvätí poctivej práci. Zamestnal sa totiž u svojho svokra v potravinách, kde strávil istý čas.

Podobná práca mu však pravdepodobne dostatočne nevoňala a začal hľadať iné alternatívy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa History Uncovered (@realhistoryuncovered)

Spustil kolotoč lží

Ponzi na svoje budúce „zamestnanie“ natrafil čírou náhodou. Portál Biography informuje, že sa ku nemu dostal list od španielskej spoločnosti so žiadosťou o reklamný katalóg. Práve ten mu mal vnuknúť podvodnú ideu.

Rozhodol sa totiž, že bude zarábať na špekuláciách s medzinárodnými poštovými kupónmi. Tie sa v zahraničí používali pre spiatočný poštový styk. Do karát Ponzimu zahrali aj dopady 1. svetovej vojny, ktorá zmenila menové kurzy.

Na spätnej výmene zahraničných kupónov sa tak dalo pekne zarobiť. V Taliansku ich lacno nakupoval a následne vymieňal za americké známky vyššej hodnoty.

Portál All That Interesting v jednoduchosti vysvetľuje, že Ponzi nakúpil obrovské množstvo kolkových kupónov v krajinách so slabou a vyplatil ich v krajinách so silnou ekonomikou.

Spomínaný prínos peňazí mu však po čase nestačil. V roku 1920 sa teda rozhodol, že založí akciovú spoločnosť aby mohol získať aj peniaze od verejnosti. Svojim klientom sľúbil 50 % zisk do 45 dní od prvotnej investície alebo až 100 % zisk do 90 dní. Ľudí tak lákal, aby investovali do jeho kupónového biznisu.

Práve vtedy narazil na obrovský problém. Ak by chcel vyplatiť prvé vklady ľudí, napríklad s hodnotou 1 700 dolárov, potreboval by 53 000 kupónov. Niečo podobné však nebolo možné.

Peniaze preto pôvodným investorom vyplácal z financií, ktoré investovali noví ľudia. Takto spustil jeden veľký kolotoč lží. Ľudia investovali viac a viac. S Ponziho menom sa po necelom polroku spájalo približne 20 000 investorov, ktorí mu poskytli zhruba 10 miliónov dolárov.

Otvoril si kancelárie v New Jersey aj štáte Maine a začínal poriadne bohatnúť. Celkovo prilákal viac než 40-tisíc investorov a do šiestich mesiacov sa stihol stať milionárom, informuje All Thats Interesting.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @oldpiczs

Zarobil 250 000 dolárov denne

Zárobky, ktoré Ponzi nadobudol raketovou rýchlosťou, si v tom čase všimli aj médiá. V júli 1920 o ňom priniesol denník Boston Post. Ten písal, že svoje peniaze za tri mesiace zdvojnásobil.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Čítaj ďalej po zakúpení predplatného

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: The Famous People, Biography, Allthatsinteresting, trend

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech