Vo vrecku mal len dva doláre, neskôr zarábal 250 000 $ denne. Z peňazí mu však neostali ani úspory na vlastný pohreb

  • Charles Ponzi je považovaný za jedného z najväčších podvodníkov
  • Z milionára sa však napokon stal chudobný človek
Charles Ponzi
Charles Ponzi, Instagram/halflifehistories, Instagram,realhistoryuncovered
  • Charles Ponzi je považovaný za jedného z najväčších podvodníkov
  • Z milionára sa však napokon stal chudobný človek

Charles Ponzi je pre mnohých neslávne známy ako taliansky podvodník, ktorý na základe svojich klamstiev zarobil veľké peniaze.

Na konte má niekoľko podvodov a ľudí podnecoval k tomu, aby mu do rúk zverili svoje miliónové investície. Charles bohatol na ľudskej dôverčivosti a zapísal sa tak dejín.

Poctivá práca mu nevoňala

Ponzi sa narodil v talianskom Lugu v roku 1882. Informácie o jeho detstve a neskorších rokoch sa líšia. Sám o sebe však tvrdil, že navštevoval univerzitu La Sapienza, no štúdium nikdy nedokončil.

Počas vysokoškolského obdobia s peniazmi ešte príliš obratne nenarábal. Portál The Famous People uvádza, že veľkú časť financií utrácal v baroch. Nakoľko štúdium očividne zanedbával, niet sa čomu čudovať, že univerzitu opúšťal bez titulu.

Keďže si neušetril žiadny väčší obnos peňazí, rozhodol sa, že skúsi šťastie v Amerike. Ako mnohí ďalší, aj on sa domnieval, že za „veľkou mlákou“ nájde lepší život. V roku 1903 teda emigroval do USA, pričom mal v tom čase vo vrecku úbohých dva a pol dolára.

Svoje schopnosti však nepodceňoval a držal sa vízie, že so svojím menom spojí titul milionára. Postupne zdokonaľoval svoju angličtinu a zamestnal sa v bare, kde pôsobil ako pomocný pracovník. Umýval riad a neskôr ho povýšili na pozíciu čašníka.

Z úspechov sa však dlho netešil, prichytili ho totiž pri krádeži a zo zamestnania vyhodili. V roku 1911 začal Ponzi pomáhať pri pašovaní talianskych prisťahovalcov do USA. Aj tu boli jeho praktiky odhalené a dva roky strávil vo väzení v Atlante.

Po výkone trestu sa presťahoval do Bostonu, kde sa v roku 1918 oženil. Na prvý pohľad by sa zdalo, že bol dostatočne poučený a svoj život zasvätí poctivej práci. Zamestnal sa totiž u svojho svokra v potravinách, kde strávil istý čas.

Podobná práca mu však pravdepodobne dostatočne nevoňala a začal hľadať iné alternatívy.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa History Uncovered (@realhistoryuncovered)

Spustil kolotoč lží

Ponzi na svoje budúce „zamestnanie“ natrafil čírou náhodou. Portál Biography informuje, že sa ku nemu dostal list od španielskej spoločnosti so žiadosťou o reklamný katalóg. Práve ten mu mal vnuknúť podvodnú ideu.

Rozhodol sa totiž, že bude zarábať na špekuláciách s medzinárodnými poštovými kupónmi. Tie sa v zahraničí používali pre spiatočný poštový styk. Do karát Ponzimu zahrali aj dopady 1. svetovej vojny, ktorá zmenila menové kurzy.

Na spätnej výmene zahraničných kupónov sa tak dalo pekne zarobiť. V Taliansku ich lacno nakupoval a následne vymieňal za americké známky vyššej hodnoty.

Portál All That Interesting v jednoduchosti vysvetľuje, že Ponzi nakúpil obrovské množstvo kolkových kupónov v krajinách so slabou a vyplatil ich v krajinách so silnou ekonomikou.

Spomínaný prínos peňazí mu však po čase nestačil. V roku 1920 sa teda rozhodol, že založí akciovú spoločnosť aby mohol získať aj peniaze od verejnosti. Svojim klientom sľúbil 50 % zisk do 45 dní od prvotnej investície alebo až 100 % zisk do 90 dní. Ľudí tak lákal, aby investovali do jeho kupónového biznisu.

Práve vtedy narazil na obrovský problém. Ak by chcel vyplatiť prvé vklady ľudí, napríklad s hodnotou 1 700 dolárov, potreboval by 53 000 kupónov. Niečo podobné však nebolo možné.

Peniaze preto pôvodným investorom vyplácal z financií, ktoré investovali noví ľudia. Takto spustil jeden veľký kolotoč lží. Ľudia investovali viac a viac. S Ponziho menom sa po necelom polroku spájalo približne 20 000 investorov, ktorí mu poskytli zhruba 10 miliónov dolárov.

Otvoril si kancelárie v New Jersey aj štáte Maine a začínal poriadne bohatnúť. Celkovo prilákal viac než 40-tisíc investorov a do šiestich mesiacov sa stihol stať milionárom, informuje All Thats Interesting.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa @oldpiczs

Zarobil 250 000 dolárov denne

Zárobky, ktoré Ponzi nadobudol raketovou rýchlosťou, si v tom čase všimli aj médiá. V júli 1920 o ňom priniesol denník Boston Post. Ten písal, že svoje peniaze za tri mesiace zdvojnásobil.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: The Famous People, Biography, Allthatsinteresting, trend

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech